Otomobilin Dünü ve Bugünü

Anil Daloglu
Jul 14, 2021 · 13 min read

Otomotiv endüstrisinin geçmişten bugüne yolculuğu ile yakın geleceğine kısa bir inceleme yapacağımız yazı dizimizin ilk bölümünde otomobilin dünü ve bugününü inceliyoruz.

Günümüzde otonom araçların ortaya çıkışı, bir asır önce tartışmalı atsız arabaların gelişiyle büyük ölçüde benzerlik gösteriyor. Başlangıçta her iki yenilik de genel halk tarafından geniş çapta benimsenmedi.

İlk otomobilden, ilk seri üretim ford model t ye ve sonrasında elektrikli otomobillere , günümüze gelişerek, şu an kendini yenileyen ve çok yakın gelecekte de yeni bir evrim geçirecek otomotiv endüstrisi hakkında bir yazı.

Hazırsak, haydi başlayalım!

Tarihte çok az icat hayatımızı, kültürümüzü ve çevremizi otomobil kadar dönüştürmüştür. 1900'den önce çoğu insan hayatlarını doğdukları yerin birkaç kilometre yakınında geçiriyordu.

Arabalar tüm bunları değiştirdi, insanların daha kolay seyahat etmelerini sağladı, özgürlük ve özerkliği güçlendirdi.

İlk sabit benzinli motor 1879

Carl Benz tarafından geliştirilen ilk sabit benzinli motor, 1879 Yılbaşında ilk kez çalışan tek silindirli iki zamanlı bir motordu.

İlk Otomobil , kaynak:Daimler

29 Ocak 1886'da, Carl Benz “gaz motorlu araç” için patent başvurusunda bulundu. 37435 numaralı patent, otomobilin doğum belgesi olarak kabul edilebilir.

İlk çift eksenli direksiyon, kontra motor, planet dişli şanzıman (1891–1897)

Çift eksenli direksiyona sahip ilk araç,Victoria kaynak:Daimler

Carl Benz 1893'te çift eksenli direksiyon sisteminin patentini aldı ve böylece otomobilin en acil sorunlarından birini çözmüş oldu.Bu direksiyon sistemine sahip ilk Benz, 1893'te üç beygirlik (2,2 kW) Victoria idi.

Benz Velo, kaynak:Daimler

Dünyanın 1200 adetlik ilk üretim otomobili, hafif, dayanıklı ve ucuz bir kompakt otomobil olan 1894'ün Benz Velo’suydu.

1900: Lohner-Porsche, Paris Dünya Fuarı’nda İlk Hibrit Otomobili olan Semper Vivus modelini Sergiledi.

Lohner-Porcshe tarafından üretilen hibrit Semper Vivus modeli kaynak:Porsche

Toyota Prius’tan yaklaşık bir yüzyıl önce, Ferdinand Porsche, Semper Vivus’un ön tekerleklerine güç sağlamak için iki küçük benzinli motordan elektrik üreten radikal bir hibrit otomobil olan Semper Vivus’u, Lohner-Porsche ortaklığı ile piyasaya sürdü.

10 Kasım 1903 tarihinde ön cam sileceği,Mary Anderson tarafından icat edildi ve patenti alındı.

Mary Anderson ve geliştirdiği cam sileceği , kaynak: Denso

Mary Anderson, “kar, yağmur veya karla karışık yağmuru temizlemek için” araç içinden tutamakla çalışan, lastik kanatlı bir sistem olan ilk ön cam sileceği için bir patent aldı.

1906 Mart

ikonik Rolls Royce Ghost kaynak:Rolls-Royce

Rolls-Royce, ikonik Silver Ghost modelinin 40/50 hp lansmanını yaptı.Daha sonrasında aynı yılın aralık ayında, İngiliz otomobil basını tarafından “dünyanın en iyi arabası” olarak ün kazandı.

Tarihin en ünlü dayanıklı, lüks ve iyi tasarlanmış arabaları arasındadır ve Henry Ford’un kitlesel pazar yaklaşımının tam tersidir.

1911 Elektrikli ateşleme marşları

Elektrikli ateşlemeli marş motorları, manuel el kranklarının yerini almak ve bunun yerine motoru bir düğme ile çalıştırmak için icat edildi.

İlk elektrikli marş motoru 1912'de Cadillac’ta kullanıldı ve kısa sürede geniş çapta benimsendi.

1912 Cadillac Touring Car

Cadillac, ünlü bir mucit ve mühendis olan Charles “Boss” Kettering tarafından yaratılan Touring Edition’daki ilk elektrikli marş motorunu tanıttı.

Marş motoru, sürücülerin arabaları elle çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırır; elle motoru çalıştırma, eğer elle motoru çalıştırma düzgün yapılmadığında motor geri tepmesi nedeniyle kırık kollara ve diğer yaralanmalara yol açan bir süreçtir.

Cadillac 1912 the first electric self starter car on its Touring Edition Kaynak:GM Heritage Center

İlk seri üretim otomobil

İlk seri üretim otomobil modeli Ford Model T ,Kaynak:Ford

1921 — Sigara çakmakları

Kablosuz çakmakların elektrikle ısıtılan çıkarılabilir bir bileşeni vardı. 1925'te çoğu Amerikan otomobilinde standarttı.

Bugün çakmakların modası geçti, ancak uydu navigasyonları gibi elektrikli aletleri takmak için hala prizlerimiz var.

1930 Araba radyosu

İlk araba teybi 1930'da monofonik AM frekansında yaratıldı. İlk kez, sürüş müziğe ayarlanabildi, ancak FM frekansını alabilen ilk radyonun bir arabaya eklenmesi 1952 oldu ve 22 yıl aldı.

1934 — Helezon yaylı süspansiyon

Birçok otomobil üreticisi, sürüşü daha konforlu hale getirmenin yollarını aramaya başladı ve helezon yaylı süspansiyona geçti.

Her tekerleğe (başlangıçta sadece öndeki ikisine) kendi metal helezon yayı verildi, bu yay yoldaki tümseklerin üzerinden geçerken hissettiğiniz şoku emmek için kendini sıkıştırıyor.

Bu, sürücüler için çok daha yumuşak ve rahatlatıcı bir sürüş sağladı.

1934: Chrysler Airflow, Oto tasarımını kolaylaştırıyor

1934 Model Chrysler Airflow Kaynak:Auto evolution

1930'larda tasarımı aerodinamik ilkelere göre yapılmış ilk otomobildir. Akıcı çizgilere sahip olan bu otomobil Art déco’nun Streamline tarzını yansıtır.

1934 Citroën Traction Avant, ilk seri üretim önden çekişli otomobil

1934 Citroën Traction Avant Dünyanın ilk seri üretim önden çekişli otomobili Kaynak:Topgear
1934 Citroën Traction Avant Dünyanın ilk seri üretim önden çekişli otomobili Kaynak:Topgear

Fransız mühendis ve sanayici Andre-Gustave Citroën’in buluşu olan Traction Avant, dünyanın ilk seri üretim, önden çekişli arabası olarak kabul ediliyor.

Citroën Traction Avant (Fransızca: Önden Çekiş) Fransız otomobil üreticisi Citroën tarafından geliştirilmiş önden çekişli yenilikçi tasarımlı bir otomobil modelidir.

Heykeltıraş Flaminio Bertoni tarafından tasarlanan şık, hafif yekpare Citroën, bağımsız süspansiyon ve hidrolik frenlere de öncülük ediyor.

14 Kasım 1940: Willys-Overland İlk Jeep’i Teslim Etti

Willys-Overland, “Quad” prototipi (adını içerdiği 4x4 sistemden almıştır.) Kaynak:Jeep

Willys-Overland, “Quad” prototipini (adını içerdiği 4x4 sisteminden almıştır) ABD Ordusuna 1940 Kasım’ında Ateşkes Günü’nde (Gaziler Günü) teslim etti. Tasarım, dikkate değer bir sürede 75 günde tamamlandı.

11 Mayıs 1947: Enzo Ferrari’nin İlk (Kırmızı) Arabası Tanıtıldı

Ferrari rozetini takan ilk otomobil , V12 motor, 79hp/I Kaynak:Ferrari

Efsanevi yarış arabası şirketinin kurucusu Enzo Ferrari, İtalya’nın Piacenza pistinde ilk kez yarışan 125 S’sini “umut verici bir başarısızlık” olarak nitelendiriyor.

Kaynak:Ferrari

Bu, Ferrari rozetini takan ilk otomobildi. V12 motor, Giuseppe Busso ve Luigi Bazzi’nin katkılarıyla Gioacchino Colombo tarafından tasarlandı.

1948 Cadillac’ın tamamen dekoratif kuyruk yüzgeçleri, otomobil tasarımında yeni bir başlangıçı beraberinde getirdi.

Cadillac Series 61 Coupe 1948 Model Kaynak:GM Heritage Center

1949 — Araba anahtarları

Arabayı çalıştırmanın daha iyi bir yolunu arayan Chrysler, hem elektrikli marşı hem de kontağı çalıştırmak için bir teknoloji icat etti.

Bu gücü bir anahtarın içine yerleştirdi ve çok geçmeden herkes bir tane kullanmaya başladı.

1951 — Hidrolik direksiyon teknolojisi

Hidrolik direksiyon teknolojisi, direksiyon simidini çevirirken tekerlekler üzerindeki basıncı artırmak için hidrolik güç kullanır ve böylece dirsek yağından çok fazla tasarruf etmenizi sağlar.

1951 Chrysler Imperial Kaynak:Auto How Stuff Works

Hidrolik direksiyon ilk olarak bir Chrysler Imperial’de kullanıldı ve bir yıl sonra bir Cadillac’ta ortaya çıktı.

Dirsek yağı:deyim.

El işçiliğinde çok çalışmak için kullanılan bir deyimdir.

1953 — Klima

7 Ekim 1935'te, Houde Engineering, Buffalo, NY’den Ralph Peo, “Otomobiller için Hava Soğutma Ünitesi” için patent başvurusunda bulundu. ABD 2.099.227 patent numarası ile 16 Kasım 1937'de patent verildi.

İlk klima örneği Parker adlı lüks araç markasında 1939 yılında opsiyon olarak denendi, 1941 yılında sonlandırıldı.

Başarılı ilk klima örneği ise 1953 yılında Chrysler Imperial modelinde Airtemp adı ile kullanıldı ve opsiyonel olarak klimaya sahip olan ilk seri üretim otomobildi.

Airtemp üç ayar ile geldi: düşük, orta ve yüksek.

1954 yılında, Nash “Entegre” sistemi ön uçta ısıtma, havalandırma ve klima sunarak yaz aylarında sürüşü çok daha zevkli hale getirdi.

1958 — seyir kontrolü

Hız sabitleyici, sürücünün gaz pedalını kullanmadan sabit bir hızı korumasını sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Sistem, özellikle otoyollarda sabit sürüşü kolaylaştırdı. İlk olarak başka bir Chrysler Imperial’de kullanıldı ve 1960'ta tüm Cadillac’larda da standart bir özellikti.

13 Ağustos 1959: Volvo, sürücülere PV544 modeli ile kemerlerini bağlamaları için ilk şansı sundu.

Volvo PV544 kaynak:Volvo

Uçuş fırlatma koltukları üzerinde çalışan eski bir havacılık mühendisi olan Nils Bohlin, Volvo için V şeklinde, üç noktalı bir ön emniyet kemeri geliştirdi.

1962 yılındı Volvo üç noktalı ön emniyet kemeri için patent aldı.

26 Ağustos 1959: Mini Araç Devrimi

Mini’nin yerden tasarruf sağlayan, önden çekişli motor düzeni, on milyonlarca modern otomobilin ve şimdi de SUV’ların temeli haline geldi.

Küresel petrol taşımacılığını kesintiye uğratan 1956 Süveyş Krizi’ne yanıt olarak Sir Alec Issigonis tarafından tasarlanarak ,

İlk başlarda Morris Mini-Minor ve Austin Seven markaları altında üretilerek satıldı.

1960'lar — Elektrikli camlar

Elektrikle çalışan havalandırma pencereleri daha 1956 yılında Continental Mark II’de mevcuttu.

1960'ların Cadillac Fleetwood’u, sürücü kapısı panelinde toplam sekiz elektrikli cam kontrolü için standart elektrikli yan camlara ek olarak elektrikli ön ve arka havalandırma camlarıyla standart olarak geldi.

1963 Temiz Hava Yasası Yasalaştı.

17 Aralık 1963'te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çevre mevzuatının ilk büyük parçalarından biri yasa haline geldi.

Temiz Hava Yasası, federal ve eyalet kurumlarına hava kirliliğini araştırma ve düzenleme yetkisi vererek, hükümetin iklime verilen zarara karşı mücadele etme çabalarında büyük bir genişlemeye işaret etmekteydi.

Dönüm noktası niteliğindeki kanun ve müteakip değişiklikleri (güncellemeler 1967, 1970, 1977 ve 1990'da kabul edilmiştir) dünyadaki en kapsamlı hava kalitesi mevzuatından bazılarını içermektedir.

17 Nisan 1964: Ford Mustang, Beatlemania tarzı çılgınlığı ateşledi

1964 Model Ford Mustang Kaynak:AutoEvolution

İlk nesil Ford Mustang, Mart 1964'ten 1973'e kadar Ford tarafından üretildi. Mustang’in piyasaya sürülmesi, pony arabası olarak bilinen yeni bir otomobil sınıfı yarattı.

Pony araba:Uygun fiyatlı, kompakt, son derece stil sahibi coupé’ler veya “sportif” veya performans odaklı bir imaja sahip dönüştürülebilir araçlar için bir Amerikan otomobil sınıflandırmasıdır.

Mustang’in uzun kaputu ve kısa güverte ile stili, çılgınca popüler olduğunu kanıtladı ve bir dizi yarışmadan ilham aldı.

1968 Dünyanın ilk elektromekanik otomotiv hava yastığı sistemi Allen K. Breed tarafından icat edildi.

Beş yıl sonra General Motors, Oldsmobile Toronado’da ilk yolcu hava yastığını sundu.

GM buna Hava Yastığı Koruma Sistemi adını verdi ve 1974'te Buicks, Cadillacs ve Oldsmobiles’de bir opsiyon haline geldi.

1980'lerin ortalarında Breed, Chrysler ve Ford tarafından da küçük siparişler almaya başlamıştı.

Son olarak, 1984'te ABD Ulaştırma Bakanlığı, yeni otomobiller için kademeli olarak pasif kısıtlamaların zorunlu hale getirileceğine karar verdi.

Breed Technologies, dünyanın önde gelen güvenlik sistemleri tedarikçilerinden biri haline geldi.

1 Eylül 1998'de, 1991 tarihli Intermodal Yüzey Taşımacılığı Verimliliği Yasası yürürlüğe girdi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan tüm otomobillerin ve hafif kamyonların ön koltuğun her iki yanında hava yastıkları olmasını zorunlu kıldı.

1969 — Aralıklı ön cam silecekleri

Ön cam silecekleri hava durumu ne olursa olsun sadece tek bir hıza sahipti.

Robert Kearns bunu değiştirdi ve aralıklı ön cam sileceklerini icat etti.

31 Aralık 1970: Temiz Hava Yasası Gökyüzünü Temizlemeye Başladı

İlk Dünya Günü de dahil olmak üzere Amerika’yı saran çevre bilinci ve aktivizmle birlikte, duman ve diğer hava kirliliğine karşı savaş başladı.

Otomobil üreticileri, (geçici olarak) Muscle Car dönemini öldüren, ancak duman oluşturan emisyonları önemli ölçüde azaltan katalitik konvertörlerle azaltan kirlilik gereksinimlerini benimsemeye zorlandı.

1970'ler — Kaset teypleri

1970'lerde otomobil üreticileri en son kaset teknolojisini çalabilen stereolar eklemeye başladılar. Artık sürücüler en sevdikleri albümlerini arabalarından dinleyebilirlerdi!

1971 — ABS teknolojisi

Kilitlenme önleyici fren sistemi teknolojisi, ABS, ABS yaygınlaşmadan önce usta sürücüler tarafından uygulanan eşik Frenleme ve Kadans Frenleme ilkelerini kullanan otomatik bir sistemdir.

Keskin frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve savrulmayı önleyen akıllı bir teknolojidir.

Başlangıçta bir Chrysler Imperial için uyarlanmadan önce trenlerde ve Concorde uçaklarında kullanıldı.

31 Temmuz 1971: İlk Lunar Rover(Ay Keşif taşıtı) Ay’ı Gezdi

Apollo 15 ay keşif taşıtı, NASA astronotları tarafından ay yüzeyinde seyahat etmek için kullanılan dört tekerlekli bir araç. Bu, Apollo 16 ve Apollo 17 görevlerinde de kullanılan gezici taşıtı içeren ilk görevdi.Kaynak :Photo by © Corbis/Corbis via Getty Images

Boeing tarafından inşa edilen katlanabilir, hafif, pille çalışan taşıt — son görevinde maksimum 11,2 mil hıza ulaşan bir araç.

1973 — Katalitik konvertör

Bu teknoloji, motorun yarattığı toksik emisyonları azaltarak kirletici egzoz dumanlarını temizlemek için tasarlanmıştır.

Katalitik konvertörler, 1993'ten itibaren benzinli araçlarda zorunlu hale geldi.

1974 — Dijital gösterge paneli ekranları

İlk dijital gösterge paneli ekranı bir Aston Martin Lagonda’da ortaya çıktı.

İlk dijital göster paneli ekranı olan Aston Martin Lagonda Kaynak:Right ware

Dijital gösterge paneli ekranları, yol bilgisayarı, hız ve sıcaklık okumaları ve yakıt ekonomisi ölçümlerini içeriyordu.

5 Mart 1981: McLaren İlk Karbon Fiber Yarış Arabasını Yarattı

McLaren MP4/1 garajından hafif, ultra güçlü karbon fiber şasiyle çıktı.

Günümüzde karbon fiber, üst düzey yarış ve süper otomobil üretimi için kritik bir bileşen.

1992 — Elektromanyetik park sensörleri

Elektromanyetik park sensörleri, park ederken sizi tehlikelere karşı uyarır. 1970'lerde kullanılmayan önceki teknolojilerden “yeniden icat edildiler”.

Elektromanyetik park sensörü (EPS) 1992 yılında Mauro Del Signore tarafından yeniden icat edildi ve patentlendi.

1994 — Yerleşik arıza teşhisi

Ford, ilk olarak 1980'lerde fabrika hattı için bilgisayar tanılama sistemini yarattı.

Ancak zamanla yerleşik 16 pimli konektör, tüm otomobil üreticileri için vazgeçilmez hale geldi, çünkü aynı zamanda garaj teknisyenlerine onarım için otomobille ilgili önemli bilgilere erişim sağladı.

Yerleşik teşhis bağlantıları 1996'da Amerika’da ve 2001'de Avrupa’da zorunlu hale geldi.

1996 — Bağlantılı arabalar

General Motors, bir kazada 911'i aramak için cep telefonunuzu kullanan OnStar sistemiyle bağlantılı arabaları piyasaya sürdü.

Bugün teknoloji, acil servisleri doğrudan araca yönlendirmek için telefonların GPS konumuyla bağlantı kuruyor.

Ekim 1997: Toyota Prius Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili.

Toyota Prius ilk seri üretim hibrit otomobil kaynak:Toyota

Mevcut hibridlerle aracın yüksek performansını benzinli motor sağlarken elektrik motoru yalnızca yardımcı bir işlev üstlenmektedir.

Toyota’nın Hybrid Synergy Drive® adını verdiği sistemde ise aracın performansından ödün vermeksizin elektrikli motorun daha önemli bir rol oynaması sağlanıyor.

2000 — GPS uydu navigasyonu

2000 yılında ABD Başkanı Bill Clinton, orduya GPS sinyallerini karıştırmayı bırakmasını ve teknolojiyi herkese açmasını emretti. Uydu navigasyonları hızla geliştirildi, ancak daha tutarlı ve doğru çalışabilmeleri için birkaç yıl daha geçti.

2001 — Bluetooth

İlk eller serbest bluetooth kiti 2001'de çıktı. İlerleyen yıllarda, konuşma tanıma ile çalışan daha da iyi bir bluetooth teknolojisi çıktı.

2002 Geri görüş kamerası

Bu teknoloji, birçok ters kazayı önledi.

Küçük kameralar, geri giderken arabanın arkasındaki alanın canlı görüntülerini yayınlar. Teknoloji ilk olarak Amerika dışında bir Nissan Primera’da kullanıldı.

2003 Otomotik park etme

Toyota, sürücülerin paralel park etmesine yardımcı olan Akıllı Park Asistanı ile bu teknolojiyi ilk kez piyasaya sürdü.

2006 yılında Lexus, LS modeline kendi kendine park etme sistemini ekledi. Otomatik park etme artık birçok yeni arabada mevcuttur.

2005: Bugatti Veyron dünyanın en hızlı seri üretim otomobili oldu

Bir zamanlar şanlı ama can çekişen bir markayı yeniden canlandıran Volkswagen Grubu’nun Bugatti Veyron’u 16.4'ü 987 beygir gücü, dört turbo, 16 silindirli motoruyla donatması şok etkisi yarattı.

2010'lar — Sürücü asistanı özellikleri

Sürücüye yardımcı olmak için onlarca otomatik teknoloji özelliği geliştirildi. Yaygın örnekler arasında şeritten ayrılma uyarıları, kör nokta uyarıları, çapraz trafik uyarıları ve uzun far kontrolü yer alır.

Otomobil üreticileri ayrıca, otomobilinizi GPS aracılığıyla bulabilmeniz ve otomobili uzaktan kilitleyebilmeniz ve yakıt seviyelerini kontrol edebilmeniz için birçok uygulama üreten akıllı telefon entegrasyonunu eklemeye başladı.

2014 Tesla Otopilot

Photo by Beat Jau on Unsplash

Elon Musk, Model S’de otopilot teknolojisini sunan ilk kişiydi. Bu, otomobili yönlendirebilen ve hatta otoyolda şerit değiştirebilen, piyasada bulunan ilk sürücü asistanı.

Diğer yazımızda otomobilin geleceğine dair, araştırmalar ve incelemeler yapacağız.

Yararlandığım Kaynaklar;

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür.

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Anil Daloglu

Written by

Digital nomad | Finance | Enterprise use cases of blockchain| electronic music producing | Music NFTs | Metaverse |

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.