Porto`da Üç Gün

Photo by Luisa Azevedo on Unsplash

Porto bana zıt duyguları aynı anda yaşatabilmeyi başarmış nadir şehirlerden birisi. Bu şehirde geçirdiğim üç gün içinde kendimi yeri geldi hem yabancıların yabancısı hem de ev sahibinin yakın bir dostu gibi hissettim. Mutluluktan uçtuğum anları suratımın saniyesinde asıla asıla yerleri süpürdüğü anlar takip etti.

Atlantik Okyanusu ile ilk tanışmam Porto sayesinde olmuştur. Bir Ankaralı olarak denizle pek alakası olmayan biri imajı çiziyor olabilirim ama aslında büyük su kütleleriyle aramda yakın bir bağ var. Bunun sebebi de çocukluk yıllarımda yaz tatillerini Akdeniz kıyısında küçük bir kasabada geçirmiş olmamdır. Akdeniz hep iyi bir arkadaşım olmuştur. Suyu sıcaktır, rengi şeker gibi bir maviden yeşile döner sürekli. Mütevazidir Akdeniz, heybeti korkutmaz insanı. Bugüne kadar ne o bana hırçınlık etti, ne de ben ona.

Atlantik Okyanusu da Akdeniz gibi sıcak kanlı olur, sarıp sarmalar insanı diye ümit ettim, haftalarca hayal kurdum. Porto`ya varır varmaz soluğu hemen bir Atlantik sahilinde aldım ama hiç umduğum gibi olmadı Atlantik ile ilk tanışmam. Atlantik koca bir okyanus olmanın gururu olsa gerek pek bir kibirliydi. Hiç sevecen falan davranmadı bana. Soğuk bir hava esti aramızda. Güneşin altında yakamozlarıyla ışıl ışıl parlamasına rağmen pek bir yadırgadım bu resmi duruşlu koca su yığınını ben. Suya ayaklarımı sokayım, gezineyim az dedim ama halt etmişim. Akşamında mide kramplarıyla beraber kendimi bir restoran köşesinde tuvalette kusarken buldum. Sonuç olarak Atlantik ve ben zerre kadar uyuşamadık. Sonraki yıllarda iki kez daha görüşme fırsatım oldu kendisiyle başka ülkelerde ama aramızdaki resmiyet hiç bitmedi. Huyum kurusun, yeni tanıştığım birinden bana geriye negatif bir izlenim kalmışsa bir daha tövbe billah ısınamam o kişiye ya da o okyanusa, her neyse işte …

okyanusu anlama çabalarımdan bir kare

Şehirde hoşuma giden hatta bayıldığım bir nokta üniversite öğrencilerinin kıyafetlerinin aynı Hogwarts öğrencilerinin okul kıyafetleri gibi olmasıydı. İşin aslına gelirsek buradaki üniversite öğrencileri aslında hep böyle giyinirmiş, onların kıyafetlerinden ilham alan ve kendi kurgu karakterlerini de bu tarzda giydiren Harry Potter kitaplarının yazarı J. K. Rowling ablamızdan başkası değilmiş. Duyduğuma göre tam bir Porto hayranıymış ünlü yazar. Şehir merkezindeki şık bir kafe onun sürekli geldiği ve hatta romanlarını yazdığı bir yermiş. Hatta ve hatta Harry Potter filmlerinde gördüğümüz kütüphane sahneleri de aslında yine Porto`da bulunan bir kitapçıda çekilmiş. Yüzümüz soru işaretine dönmüş olmalı ki bir koşu bu kitapçıyı görmeye gittik. Mükemmel bir yerdi kitapçı, özellikle de üst katı. Biz tabii öncelikle Harry Potter filmlerindeki kütüphane sahnelerinin gerçekten burada çekildiği doğru mu yoksa fason haber mi onu öğrendik. O konuda içimizi rahatlattıktan sonra o büyülü ortamın tadını çıkardık uzun uzun. Kitapların her biri canlıydı sanki. Ziyaret edenlerin hiçbiri konuşmuyordu orada, herkes sessizce kitap raflarına bakıyor, sanki kitaplarla sessizce muhabbet ediyorlardı. Kitapçının sahibi oradaydı sürekli, şu veresiye satan peşin satan tablosundaki peşin satan amca gibi etine dolgun biriydi. Sanırsın kitapçı değil de engin dağları yaratmış bir masal sultanı, öyle bir azametle duruyordu ki kasanın başında gülmekten kendimizi alamadık.

Başka hoşluklarla da karşılaştım tabii ki bu güzel şehirde. Bunlardan biri de her gün öğle saatlerinde balık yemeye gittiğimiz küçük esnaf lokantasının sahibi Portolu amcaydı. Kendisi tek kelime İngilizce bilmiyordu. Biz de tek kelime Portekizce bilmiyorduk ama yine de ne zaman o lokantaya gitsek karşılıklı gülücüklerle ve mimiklerle çok güzel anlaştık kendisiyle. Özenle hazırladığı taze balığı ve patates kızartmasını yerken her gün sohbeti biraz daha ileri götürmeye çalıştık. Kendisi Türk olduğumu duyunca bir sevinç çığlığı attı. Ben şaşırdım haliyle çünkü o ana kadar Türk gördüğü için heyecanlanan bir Portolu görmemiştim o koca şehirde. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle sonunda anladığım bir iki kelimeyi çıkarttı ağzından.

Galatasaray, Galatasaray, Jardel, Jardel …

Lokanta sahibi amca tam bir Galatasaray hastasıydı. Ben de fanatik üç Galatasaraylı amcası tarafından sarı kırmızıya gönül vermiş biri olarak yetiştirildiğim için çok iyi anlaştık kendisiyle. Hani sarı diye bağırsam kırmızı diye haykıracaktı amca o derece aşkla parlıyordu gözleri. Mevzu Galatasaray, UEFA kupası, Süper Mario Jardel falan derken saatlerimiz çat pat ettiğimiz sohbetle uçmuş gitmiş orada. Veda ettik ayrıldık. Koca bir gülümseme gün boyu düşmedi suratımdan tabii.

Galatasaray mevzusu o lokantada kapanıp gitmedi benim için. Tesadüfe bakın ki diğer gün de Braga-Galatasaray maçı İstanbul`da oynanıyordu. Ben de o maçı onlarca Portekizli ile birlikte seyrettim. Lokantadaki amcanın gösterdiği tavrı bekledim hepsinden ama boşuna beklemişim. Hepsi de kötü kötü bakışlar atmak dışında bir iletişim kurma çabasına girmedi benimle. Ben de hadi Galatasaray saldır diye çığlıklar attım içimden ama ne fayda. Aslan o gün gol falan atamadı, iki tane de gol yedi bir de üstüne. Portekizliler sevinçten çıldırırken ben de sinirden kudurdum. Belki de en hayırlısı böyle olmuştur diye düşünmeden edemedim ama sonradan. Galatasaray golleri yağdırsa oradan belki de canlı çıkamazdım o akşam :)

Üç gün sonunda Almanya`ya dönerken mutluydum. Mutluluğu, öfkeyi, şaşkınlığı, huzuru ve hüznü koca üç gün içinde dolu dolu yaşamıştım. Porto mutlaka tekrar ziyaret edilmeli diye sözler veriyordum kendime uçakta. Aradan yıllar geçti ve benim içimdeki Porto özlemi giderek büyümeye başladı. Fırsatını bulur bulmaz tekrar gideceğim. Ortalarda Harry Potter dünyasından fırlamış gibi gezinen öğrencilere içim giderek bakmayı, esnaf lokantalarında Galatasaray muhabbeti etmeyi ve Atlantik ile restleşmeyi sanırım bayağı özledim .

Yazımı beğendiniz mi? O zaman parmaklarınıza kuvvet.

Mutlu sabahlar, öğlenler ve akşamlar.

Porto şehir merkezi

Türkçe Yayın Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/mediumturkiye

Twitter: https://twitter.com/mediumturkiye

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.