Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Twitter, Instagram ve Facebook gibi uygulamalar ile sosyal medya kavramı gündelik hayatımıza girdi. Günümüzde sosyal medya kullanıcılarının sayısının artmasıyla, firmalar sosyal medya kullanmaya ve hesaplarını profesyonel göstermeyi amaçlamaktadırlar. Bu aşamada, firma veya marka sahiplerinin Sosyal Medya Nedir? ve Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? sorusuyla hayatımıza bir diğer etken olan Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi girmektedir.

İçerik oluşturmak ve yayınlamak analitik ve raporlama, sosyal medya pazarlamacılarının her gün tamamlamaları gereken tüm işleri düşünmek sizleri oldukça zorlayabilir. Neyse ki, bu tür işlemlerde size yardımcı olabilecek birçok sosyal medya yönetim aracı bulunuyor.

Her işte olduğu gibi Sosyal medya yönetimini yaparken de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle, bir sosyal medya kullanıcısı olmakla, bir markanın sosyal medyasını yönetmenin aynı olmadığını bilmemiz gerekir. Bireysel sosyal medya kullanımı, bir düzen içerisinde olmasa da kurumsal bir hesabın plan, strateji ve düzene ihtiyacı vardır. Hedef kitle, kullanıcı istekleri ve satış hacminin artması için sosyal medya yönetimini bilen bir uzmanla çalışmak daha doğru olacaktır. Bir uzmanla veya ekiple çalışılması sizi bu platformlarda sürekli güncel tutacak ve her geçen gün farklı kitlelere kendinizi gösterebilmenizi sağlayacaktır.

Facebook ve Instagram gibi platformları kullanmak basit görünse de yanlış adımlar atmak; markınıza ya da kuruluşunuza ve bütçenize negatif etki edebilmektedir.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Etkili, özgün içerikler oluşturmak, markanın güvenirliğini ifade etmek, verileri analiz etmek sosyal medya yönetimi için gerekli olan ufak ipuçlarıdır. Tabi önemli olan bunları detaylı ve başarılı bir şekilde yapabilmektir. Uzman kişilerin bu noktalarda daha deneyimli ve bilgili olmaları markanızı öne çıkarmayı sağlamaktadır. Profesyonel sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak 4 olmazsa olmaz ipucu:

1- Filtre, hashtag ve etiket kullanımı doğru bir orantıda olmalıdır.

2- İçeriklerinizi yönetmeden önce hedef kitlenizin doğru hedef kitle olduğuna emin olun.

3- Markanızın tarzına uygun renk tonları kullanarak reklam çalışmaları yapın.

4- İçerikleriniz çeşitlendirin.

5- İçeriklerinize ufak soru-cevaplar veya farklı etkinliklerle her zaman renk katın.

Görsellerinizin tasarımlarının ne kadar önemli olduğunu sizlerde biliyorsunuzdur. Markanızın enerjisini yansıtan tasarımlar olması her zaman daha iyi olacaktır.

Sosyal medya yönetimin de deneyimli olan kişiler veya çalıştığınız ajans haftalık ya da aylık olarak ilgili raporları sizlere sunmalıdır. Sosyal medyada birden büyüme beklenmemelidir; büyümek zaman, sabır ve özenli bir çalışma gerektirir.

Takipçileriniz ile yapacağınız paylaşımlar ve sıklığı, sayfanın düzeni ve reklam yönetimi doğru bir sosyal medya için önemli. Kaybolacak değil kalıcı olacak ve kitlenizin başkalarıyla paylaşabileceği içerikler yapmaya özen göstermelisiniz. Sosyal Medya Yönetimi, mesai ve emek harcandığı takdirde karşılık alınabilecek, profesyonel bir ekiple yürütülmesi gereken süreçtir. Bunun için Dijital Reklam Ajansı ile çalışmak, sürecin daha başarılı ilerlemesinde ve firma yetkililerinin takip edebilmesinde çok yardımcı olacaktır. Firmanızı, markanızı, ürün veya hizmetlerinizi tanıyacak ve benimseyen bir ajansla çalışmanız sosyal medyada başarılı olmanız için atmanız gereken ilk adımdır.

--

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer olarak sürdürülebilir dijital çözümler noktasında sizlere web tasarım, sosyal medya, Amerika şirket kurulumu gibi birçok noktada destek veriyoruz.

More from Medium

MOBILE POTATOEING

City of Tampa Instagram Brand Guide and Best Practices

Literature Link for Jan.2, 2022- Renewal