Programlanabilir NFT ve Müzik?

Anil Daloglu
Nov 14, 2021 · 4 min read

Her geçen gün gelişen teknoloji ve teknoloji ile kolaylaşan hayatımızda, daha çok karşılaştığımız nft kavramı , mevcut sektörler ve disiplinler arası benimsenmenin giderek arttığı projelerin ve çalışmaların odaklandığı dijital dönüşüm odağında ki bu yazımızda biraz daha derine inerek müziğe ve programlanabilir nft’lere odaklanıyoruz nedir, hangi platformlar öne çıkmaktadır onu inceleyeğiz.

Hazırsak hadi başlayalım. :)

Photo by Clemens van Lay on Unsplash

NFT’ler(Non-fungible token), sanal mülkiyete ve mülkiyete giden yolu açmıştır.

Programlanabilir Müzik NFT kavramına geçmeden önce ;

İnternetin evrim süreçleri, web 3.0 ve blokzincir kavramı üzerine daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

NFT nedir, metaverse ve deneyim ekonomisi içerisinde NFT kavramının ideolojisi ve rolü üzerine detaylı bilgi edinmek isterseniz de aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Genel girişden sonra programlanabilir müzik nft’leri üzerine konuşmaya ve araştırmamıza başlıyoruz. :)

Photo by Mohammad Metri on Unsplash

Programlanabilir NFT nedir ?

Bir NFT zamanla değişebilir ve uyum sağlayabilir. Sahibi tarafından gerçekleştirilen tetikleyicilere veya eylemlere yanıt verecek şekilde programlanabilir.

Kaynak:https://help.async.art/en/articles/4663833-what-is-programmable-art-and-how-does-it-work

Bir sanatçı çalışmalarını Ethereum üzerinde bastığında, onu kimin oluşturduğunu ve şu anda kime ait olduğunu doğrulanabilir bir şekilde herhangi bir zamanda gösterebilen tek bir medya parçası dağıtıyor. Sanatçının daha sonra satabileceği ve koleksiyonerlerin mülkiyeti kanıtlamak için kullanabileceği, takas edilebilir, dijital bir jeton (NFT) haline gelir.

Kaynak:https://help.async.art/en/articles/4663833-what-is-programmable-art-and-how-does-it-work

Bir sanatçı programlanabilir sanat eseri ürettiğinde, bitmiş medyasının nasıl işlenmesi gerektiğine dair bir dizi talimat dağıtıyor. Bu talimatlar, durum değişikliği, konumsal hareket veya renk değişikliği gibi yeteneklerle katman belirteçleri aracılığıyla değiştirilebilir.

NFT’ler, dijital atlardan dijital araziye ve çok daha fazlasına, dünyanın bu sektörü nasıl kavradığını, değiş tokuş ettiğini ve bu sektöre katılırken geliştirdiğini gösterdi.

Programlanabilir Müzik NFTler nedir ?

Bir sanatçı programlanabilir müzik ve albüm kapağını, sanat eserini ürettiğinde, bitmiş medyasının nasıl işlenmesi gerektiğine dair bir dizi talimat dağıtıyor. Bu talimatlar, durum değişikliği, konumsal hareket veya renk değişikliği gibi yeteneklerle katman belirteçleri aracılığıyla değiştirilebilir.

Kompozisyonunu değiştirme yeteneğine sahip bir müzik. Her dinlemeye geldiğinizde farklı gelebilir. Bu, bir şarkıyı Stems adı verilen ayrı katmanlara bölerek elde edilir. Her Stem’in yeni sahibinin seçebileceği birden fazla Varyantı vardır.

En güzel 2 örnek girişim ile açıklayabiliriz. Async.art ve EulerBeats.

1-Async.art

Kaynak:https://async.art/music?tags=notable

2-EulerBeats

Kaynak:https://eulerbeats.gitbook.io/eulerbeats-docs/

Genel olarak Platform karşılaştırmaları yaparsak detaylı olarak aşağıdaki tabloya ulaşmış oluruz.

Source:https://twitter.com/RealAllenHena/status/1379769287171309571?s=20

Yararlandığım kaynaklar;

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür.

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Anil Daloglu

Written by

Digital nomad | Finance | Enterprise use cases of blockchain| electronic music producing | Music NFTs | Metaverse |

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.