Proje Ödevi

Özlem YILDIZ
May 25 · 1 min read
Photo by Hao Wen on Unsplash

Kopyala-yapıştır ödevlerin hayatımıza girmediği zamanlardı. Her öğrenci elinden geldiğince bir orijinallik katmak isterdi ödevine.

R. Öğretmen öylesi buluşlara fazladan puan verirdi. Cicili bicili bir kapak bile iyi bir not için sağlam bir referans sayılırdı.

G. rahat bir öğrenciydi. Yine de sorumluluk sahibiydi. Geceleri babasının büfesinde çalışırdı. Bu yüzden bazı derslerde göz kapaklarına hakim olamazdı. Nisan geldiğinde öğrencilerin uykularını kaçıran ödev teslim işleri onu pek etkilemezdi.
Vakit vardı da o mu çalışmıyordu?
Proje ödevine de son şeklini büfede vermişti. Bugün teslim edecekti. Akşam epey gerilmişti ya şimdi içi rahattı. Ödevinin beğenileceğinden şüphesi yoktu.

Teslim saati geldi çattı. R. Öğretmen sıraların arasında dolaşmaya başlamıştı ki ödevini çıkardı G. “Hoccam,” dedi, “Dil Anlatım ödevim.”

R. Öğretmen, şöyle bir inceledi ödevi. Sayfaların yanık kenarlarına baktı. “Hıım,” dedi, “Çok güzel. Eski bir mektup gibi. “Nasıl yaptın bunu?”
“Çakmakla…”
“Peki, edebiyat ödevin nerede?”
“O tutuştu öğretmenim.”

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür.

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Özlem YILDIZ

Written by

Cüssolar’ı, Acil Arh+ Cümleler Aranıyor’u yazdı. Soma’da Edebiyat Öğretmeni. Bisiklet, flüt, iki çocuk, kasaba anıları, yazma düşleri...

Türkçe Yayın

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.