Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Reklam Yönetimi Nedir? (Google Adwords)

Dünyanın en güçlü arama motoru olan Google, satın alma, bilgi edinme, fiyat araştırma, karar verme, araştırma, ödev yapma, içerik oluşturma vb. hemen hemen birçok konuda artık ilgili sürecin başladığı ve belki de netleştiği kanal pozisyonundadır. Reklam Yönetimi Nedir? (Google Adwords)

Kuruluşlar ve firmalar da karar verme süreçlerini etkilemek ve farklı kazançlar elde etmek için Google’da üst sıralara çıkmak için Google Ads kullanımına yöneldiler. Google reklam yönetimi hizmeti almak, yeni müşterilere ulaşmanızı, web sitenize ziyaretçi çekmenizi veya dilediğiniz konumda markanızın bilinirliğini artırmanızı kolaylaştırır.

Reklam paylaşımları her zaman karışık bir durumdur. Reklam algoritmalarını bilmek, etiket yönetimi yapmak, anahtar kelimeleri iyi tanımlamak gerekir. Ek olarak, reklam başı ödenmesi gereken ücreti etkili miktarda ayarlanması da gerekmektedir. Bu sebeple, Dijital reklam yönetimi yaptırmak veya dijital reklam yönetimi danışmanlarından yararlanmak firmalara müşteri ve zaman kazancı sağlayacaktır.

Dijital reklam yönetimi yaptırmanın yararı, başarısızlıkların önüne geçmektir. Eğer kendiniz reklam yönetimi yapmayı çalışıyorsanız, ufakta olsa bir şeyler öğrenmeniz güzeldir. Fakat bir şeyler öğrenirken kaybedilen para ve zaman size çok pahalıya mal olabilir.

Google Adwords

Dijital reklam yönetimi, günümüzde Google, Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi bütün internet platformlarında kullanılmaktadır. Google Adwords ve Facebook Business ise dijital reklam yönetiminde öne çıkan platformlardır. Bu platformlar üzerinden reklam vermeniz durumunda, hedef topluluğa kolayca erişebilirsiniz.

Google Adwords kuruluşların, ürün veya hizmetlerini arayan topluluklara daha kolay ulaşabilmesini sağlayan çevrimiçi bir sistemdir. Ölçümlenebilme özelliği ve tıklama başına ödeme yapılmasını sağlamasından dolayı, reklam veren firmalar tarafından tercih edilmesi gereken bir platformdur.

Google Adwords kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

Google Reklam Ağlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bunlar;

  • Google reklamları kullanılırken öncelikle eğer Google AdWords eğitimini almadıysanız kesinlikle işin uzmanı bir ekipten destek almanızı öneririz. Bu şekilde bütçelerinizin hem daha dikkatli kullanılmasını hem de reklamlarınızın daha verimli olmasını sağlarsınız.
  • Google Ads Hesap kurulumu, dönüşüm ve re-marketing kodlarının yerleşimleri, Google reklam araçları (Analitik) ve diğer yardımcı araçların doğru şekilde birbirine bağlanması gibi konularda da oldukça dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Google reklamları için hesapladığınız bütçenin en doğru şekilde belirlenmesi gerekir.
  • Hedefler belirlemek başarının yarısı demektir. Bir e-Ticaret sitesi için mi yoksa bir haber sitesi bu reklamları kullanacak ya da mobil oyun için mi kullanılacak? En başta çok farklı görünmese de ana konu web sitemizi doğru ve dikkatli konumlandırmamızdır.
  • Yapılacak çalışmalarda anahtar kelime analizlerinin gelişi güzel yapılmaması ve gerekiyorsa yardımcı araçlar kullanılarak bu anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekir.
  • Dönüşüm amacımız nedir? Satın alma, sayfa görüntülenme ve dosya indirmedir. Her ne olursa olsun dönüşüm hedefleriniz ve buna bağlı olarak gerekli teknik düzenlemeler doğru şekilde yapılmalıdır.
  • Kullanıcının reklama tıkladıktan sonra geleceği web sitesi içinde yer alan ilgili sayfanın kullanıcı topluluğumuzun gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı, sayfanın hızlı açılıp açılmadığı, geri dönüşümü gerçekleştirecek form vb. gibi elemanları doğru konumlanıp konumlanmadığı tespit edilip web sayfası üzerinde gerekli değişimler yapılmalıdır.
  • Elde edilen raporların doğru analiz edilmesi çok önemlidir. Bu analizler bize bir sonraki Google reklamları için yol gösterici olacaktır.
  • Boşa bütçe harcamamanız için yer hedeflemelerini en uygun şekilde yapılmalısınız. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ulaştıramayacağınız bir topluluğa reklamlarınızın gösterilmesi pek doğru bir seçenek olmaz.

--

--

Kelimelerin gücüne inanan “Türkçe Yayın” içerik üreticiliğini desteklemek amacıyla yazarlara ve okuyuculara gönüllü destek sunan, kolaylaştırıcı bir yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer olarak sürdürülebilir dijital çözümler noktasında sizlere web tasarım, sosyal medya, Amerika şirket kurulumu gibi birçok noktada destek veriyoruz.