Sahafların gözüyle İstanbul

Köken olarak Arapça’dan gelen “sahaf” kelimesinin sözlükteki anlamı “eski kitap satan kitapçı.” İstanbul’daki ilk sahaflar Kapalıçarşı’da açılmış fakat bunlar Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kapanarak bazıları Beyazıt Camii’nin avlusuna bazıları da Bab-ı Ali Caddesi’ne taşınmış.

Ben de İstanbul’un farklı semtlerinde bulunan seçkin sahaflarla İstanbul üzerine muhabbet ettim..

Babil Sahafı - Kadıköy / İstanbul 
(Lütfü Bey)

“Benim İstanbul’dan anladığım tek şey; Selimiye Kışlası’nı nasıl Babil Sahafı nasıl yaparım onun peşindeyim.
Benim için İstanbul diye de şehir diye de bir şey yok. Çünkü ‘şehir’ diye bir yer kalmadı artık.
Şehirde insanlar yaşar ama artık hiçbir yerde insanlar ‘insan’ olarak yaşamıyor. Tarihteki şehir, medeniyet, insan ilişkileri ve sanattan günümüze yansıyan çok az şey var. Şehri insanlar toprak, arsa ve rant olarak görüyor artık. Buradan yola çıkınca da hiçbir şey yapamıyoruz. Burası ‘Babil Sahaf Ada Krallığı’ ve ben kendi krallığımda hayatıma devam ediyorum."

Barış Sahafı – Beyoğlu/İstanbul
(Halil Bey)

“69 yaşındayım. Eyüp’te doğdum ve Aksaray’da yaşıyorum. 1966 yılından beri bu işle uğraşıyorum. Eski kitabı aşık olmak derecesinde sevdiğim için bu işi yapıyorum. Sahaflık dünyanın en zor mesleklerinden biridir. 20–25 yıl çıraklık dönemi vardır. Kitap sevdasıdır bu. Biz sahaflar her şeyin olduğu gibi İstanbul’un da eskisi severiz. Ben dükkanın kapısından çıkınca 2017 yılındayım, kapıdan girince raflardaki en eski kitap hangisi ise o yıldayım. İstanbul dediğimiz yerin aslı surların çevrelediği yerdir, ortası da Şehzadebaşı’ndaki Küfeki Taşı’dır. Surların dışında kalan yerlerde sosyal yaşam daha farklıdır. Mesela eskiden sur içinde kalan yerlerde yapılamayan eğlenceler Beyoğlu’nda açık seçik yapılırmış. Eğlence ve yaşam merkeziymiş orası. Ama Eyüp öyle değilmiş. Eskiden beri sakin ve huzurlu bir semttir Eyüp. Eski İstanbul fotoğraflarına baktığımızda görürüz ki ne giyim-kuşamı ne yaşam tarzı ile şuan ki İstanbul ile hiç bir alakası yok.
Sevmiyorum şuan ki İstanbul’u ama öyle sihirli bir şehir ki ayrılıp gidemiyorum. Evliya Çelebi’nin söylediği gibi: “Kırk kocadan arta kalan bakire”dir İstanbul.
Eskiden daha beyazdı İstanbul’un bulutları. İnsan ilişkileri bambaşkaydı. Mahallelerde bir evde buzdolabı vardı ve bütün mahalle o evi el üstünde tutardık. İki haftada bir araba geçerdi mahalleden biz onun peşine takılır koşar, toz toprak içinde kalır, eğlenirdik. Telefon icat edildi, telefon almak için sıraya girdik, 10 sene sonra sıra geldi. O kadar pahalıydı ki yine alamadık. O zamanlarda (1960lar)biri çıkıp kablosuz telefon deseydi deli diye içeri atarlardı. İstanbul’da yaşayanlar yine sur içinde kalan kısımda yaşayanlardır. Diğer yerlerde kalanlar Batılı yaşar, Avrupai yaşarlar. Oralarda halk birbirine dik dik bakıyor. Dostluğu , komşuluğu eski İstanbul’da bulursun ancak.
Eski bambaşkadır. Şimdi bu gökdelenlerden falan da nefret ediyorum. Bu tabiatı bozanlara hakkımı da helal etmem.”

Barış Sahaf – Kadıköy/İstanbul
(Barış Bey)

“Ben Aksaray’da doğdum, büyüdüm. Babamın sahaflığından dolayı Beyazıt ve Beyoğlu’nda bulundum ama bence Kadıköy bütün semtlere fark atar. Burada bir rahatlık var.
Avrupa yakası çok eskiden beri ticaret merkezi. İş ve para orada dönüyor. Anadolu da çok eskiden beri sayfiye (yazlık/rahatlık) yeri ve Kadıköy’ün sayfiye havası hala devam ediyor bence.
Dükkanda kimliğimizi bırakıp Kadıköy’de gezelim çok çok nadir kimlik sorarlar ama Taksim öyle değil mesela. Taksim’de Tünel’den Meydan’a kadar yürüyemezsin. Mutlaka biri kimlik sorar çünkü sürekli bir korku var orada. Bana göre ada hayatının şehre yakınlaşmış hali gibi Kadıköy. Kültürel ve sosyal olarak Kadıköy, boğaz semtleri hariç şuan diğer semtlere göre daha güzel. Mesela şuan Bakırköy’de oturuyorum ve dükkanıma gelmek için 1 saat yol çekiyorum ama vapurdan indiğim an rahatlıyorum. Liseyi de Kocamustafapaşa’da okudum ve orayı da çok severim. Oranın da kendine özgü bir semt havası var. Oranın gençleri eskiden semt dışına çıkmazdı. Orada bir çay bahçesinde oturur, o çevrede takılırdı. Artık öyle değil”

(Barış Bey, Beyoğlu’ndaki sahaf Halil Bey’in oğludur.)


Kırkambar Sahaf – Üsküdar/İstanbul
(Bayram Bey)

“51 yaşındayım. 1987 yılından beri bu işin içindeyim ama aktif olarak 2000 yılından itibaren diyebiliriz. Bu işe önce el arabalarında, tezgahlarda, pazarlarda başladım. Sonra 2000 senesinde ilk dükkanımı açtım, 2007 yılından beri de şuan ki yerimdeyim. Bizim sahaf olarak atar damarımız dediğimiz şey kitap bulma noktası. Bu da bizim için İstanbul’daki eski evlerden çıkıyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında edebiyatçıların yoğun olarak yaşadığı bir ilçe Üsküdar. Ben el arabasıyla sahaflık yaparken de Üsküdar’daydım, tezgahımı da Üsküdar’da kurdum, dükkanımı da Üsküdar’da açtım ve kendim de Üsküdar’da yaşıyorum. Çünkü seviyorum Üsküdar’ı. Zaten çok gezme şansımız da olmuyor bizim. Sürekli kitap peşindeyiz.
Bize İstanbul dendiğinde nereden kitap çıkarabiliriz biz onu düşünürüz.”

Gezegen Sahaf – Beyoğlu/İstanbul
(Sedat Bey)

“39 yaşındayım. Ben 1996 yılında Beyazıt’ta başladım sahaflığa. O zamanlar İstanbul Üniversitesi Astronomi bölümündeydim. Çok kitap okuyordum. Öğrenci harçlığıyla varım yokum kitaba gidiyordu. Benim için o zamanlar İstanbul Beyazıt demekti. Çünkü kitap oradaydı. Orada sahaflar çarşısı vardı. Hafta sonları kitap tezgahları açılırdı. Ben de orada açtım. Bir arkadaşımın amcası orada tezgah açıyordu. Ona kitap okuma karşılığında ona yardım edip edemeyeceğimi sordum. O zaman bine yakın kitabım vardı. Kitaplarımı alıp beni tezgaha ortak etti. Sonra o başka bir işe başlayınca tezgah bana kaldı ve bir anda kitapçı oldum. Daha sonra dergi yayıncılığına başladım. Kitap dergisi çıkarıyordum. Onun da merkezi Beyoğlu idi. 2005’te de Beyoğlu’nda sahaf açtım. O zamandan beri de benim için İstanbul Beyoğlu oldu. Çünkü kitap burada, kültür burada.
Eyüp, Beyoğlu, Balat benim için İstanbul ama örneğin Bahçelievler, Bakırköy falan bana İstanbul gibi gelmiyor. Çünkü ben bazı şeyleri bulamıyorum oralarda.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.