Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Site Hızının Seo Üzerinde Etkisi

SEO adımlarınızı web sitenizi yayına almadan önce belirlemek sizlere katkı sağlayacaktır. Bu sayede SEO için gerekli olan diğer durumlara da hazırlık yapmış olacaksınız. Belirlediğiniz anahtar kelimeleriniz doğrultusunda içeriklerinizin oluşturulması, sade ve temiz bir kod yapısı ile sitenizin hazırlanması veya Wordpress alt yapısını kullanıyorsanız seo uyumlu bir tema seçimi önemli kriterlerin arasında gelmektedir. Site Hızının SEO üzerinde etkisi anahtar kelimelerinizin sıralamasını etkileyecek seviyede olacaktır.

SEO işlemleri başlıca olarak site için seo ve site dışı seo olarak iki temel konu başlığı olarak ayrılmaktadır. Bazı durumlarda teknik seo veya içeriksel seo olarak da ayrımları görebilirsiniz. Site içi seo işlemleri arasında içeriklerinizin anahtar kelimeleriniz doğrultusunda düzenlenmesi, etiket kullanımları, sayfa kod yapısı, sayfa içi linkleme ve site hızı gibi kriterler gelmektedir.

Birçok etken web sitenizin sıralaması etkileyebilmektedir. Bir ahenk ile tüm parçaları olabildiğince kuralına uygun yaptığımızda ise önemli sıralamalar elde ediyor olacaksınız. Site hızı bu etkenlerden sadece bir tanesidir. Google son dönemlerde site hızı konusuna çok önem vermektedir. Gelişen ve sürekli değişen internet çağında hız hayatımızın hemen hemen her yerinde bulunmaktadır.

Yüksek hızlı erişim internetlerimizin olması, hayatlarımızı daha hızlı yaşamamız internet sitelerine de bir o kadar yansımıştır. Bir internet sitesini açtığınızda yüksek hız ile sayfa içerisinde hareket edebilmek veya alışverişlerinizi hızlı bir şekilde web site veya uygulamalar üzerinden yapabilmek oldukça önemlidir. Site hızı iki başlık altında incelenmektedir.

· Masaüstü Web Site Hızı
· Mobil Site Hızı

Site hızı noktasında incelenen bu iki başlık gerekli optimizasyonlarımızı gerçekleştirirken hangi noktalara değinmemiz gerektiğini bize tam anlamıyla göstermektedir. Google firmasının bizlere sunmuş olduğu PageSpeed Insights ile siz de web sitenizin masaüstü ve mobil hız değerlerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Web sayfanızın adresinizi yazarak “ Analiz Et “ demeniz yeterli. Daha sonrasında PageSpeed Insights sizin için neleri düzeltmeniz gerektiğini belirten bir doküman sunmaktadır.

PageSpeed Insights

Kullanmış olduğunuz alt yapı Wordpress ise bazı eklenti önerilerinde bile bulunmaktadır.

Yüksek hızlı web sitelerinin SEO üzerinde etkisi yadsınamaz derecede önemlidir. Yüksek hızlı web siteniz ile birlikte anahtar kelimelerinizde ilerleme alabilirsiniz. Web sitelerinizi yaptırırken seo uyumlu olması web tasarım fiyatları noktasında farklılıklar gösterebilmektedir.

Site hızınızı artırmak için en başta web sitenizi hazırlarken doğru kod yapısını kullanmanız gerekmektedir. Wordpress alt yapısını kullanarak hazırlayacağınız web sitenizde seo uyumlu hızlı bir tema seçmek yapmanız gereken ilk adımlar arasında yer almaktadır. Doğru host seçimi de burada önemli bir yerdedir. LiteSpeed alt yapısına sahip bir sunucuda çalışmak optimizasyon işlemlerinde sizlere kolaylıklar sağlayabilmektedir.

Optimize edilmiş fotoğraflar kullanarak site üzerindeki yükü azaltabilirsiniz. Cache eklentilerini kullanarak tarayıcı önbellekleme özelliğini aktif edebilir html, css, js dosyalarınızın sıkıştırılmasını sağlayarak gerekli adımları hızlandırma adına atmış olursunuz. Hakim olmadığınız noktalarda profesyonel destek alarak ilerlemeniz web sitenizin aktifliği noktasında sizlere sıkıntı çıkarmıyor olacaktır.

--

--

Kelimelerin gücüne inanan “Türkçe Yayın” içerik üreticiliğini desteklemek amacıyla yazarlara ve okuyuculara gönüllü destek sunan, kolaylaştırıcı bir yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer olarak sürdürülebilir dijital çözümler noktasında sizlere web tasarım, sosyal medya, Amerika şirket kurulumu gibi birçok noktada destek veriyoruz.