Sokak Fotoğrafçılığı Konusunda 10 Öneri

Sokak fotoğrafçılığı son yıllarda oldukça popülerleşti ve benim de bir süredir ilgilendiğim bir hobi oldu. Ben de bu süreçte edindiğim bazı tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

  1. Öncelikle sokak fotoğrafı sokakta çekiliyor. Dışarı çıkın, mümkün olduğunca gideceğiniz yere yürüyerek veya metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidin.

2. Sabit odaklı ve geniş açılı bir lens kullanın. Sabit odaklı lens kullanmak size hız kazandırır. Bir süre sonra bu açıya alışıp vizöre bakmadan çekim yapmaya başlıyorsunuz. Geniş açı ise sizi konuya yakın olmaya zorlar. Konuya yakın olmak her zaman iyidir.

3. Kullandığınız makine küçük, hafif ve hep yanınızda olsun. Artık cep telefonu veya kompakt makineler çok güzel iş çıkarıyor. Büyük dslr ve lenslerden kurtulun.

4. Sokakta hareketi yakalayabilmek için yüksek perde hızları gerekiyor. Greni dert etmeyin, yüksek ISO değerlerinde çekim yapın. Grenli bir fotoğraf bulanık bir fotoğraftan iyidir.

5. Rahat olun, fotoğraf çekmek için izin istemeyin. İzin istediğinizde sahne tamamen değiştiriyor. Ancak sonrasında, fotoğrafını çektiğiniz insanlara sohbet edin.

6. Mümkün olduğunca gizlice fotoğraf çekmeyin, insanların sizden rahatsız olmasına hatta size öfkelenmelerine neden olabilir. Son zamanlarda ülkemizde yaşananları düşünürsek başınız çok ciddi dertlere girebilir.

7. Farklı açılardan da (bel hizası gibi) çekim yapmayı deneyin.

8. Çektiğiniz fotoğrafların büyük çoğunluğu işe yaramaz fotoğraflar olacak. Bu yüzden çok miktarda çekin. Ben, çektiğim 100 fotoğraftan 1 tanesi iyi olursa çok seviniyorum.

9. Belirli bir konular üzerinde çalışın ve fotoğraf serileri yapmayı deneyin.

10. Yaşadığınız şehri değerlendirin. İyi sokak fotoğrafı için mutlaka New York’ta yaşamanıza gerek yok.