Takım Oluşturmanın En Yeni Formülü

Google, iş hayatında olan çoğu insanın bildiği gibi, yönetim başarısı ve çalışan mutluluğu ünlü şirketlerin birincisi. Bu başarı tabii ki, yıllar boyu süren araştırmalar sonucu geliştirmelerle ve yatırımlarla elde ediliyor ve sürekli devam ediyor.

Bu konudaki son büyük gelişmelerden biri olan Project Aristotle ile, Google’ın başarılı çalışmalarının kökleri incelenerek takım verimliliğinin kodları ve başarının tanımlanabilir yöntemleri ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

(Google’ın başarı tanımı ve gelişim anlayışıyla ilgili, iş hayatını iyileştirme projesi olan re:Work’te görebilirsiniz. Ne olduğu ile ilgili hızlı bir özet burada.)

Yani net olarak, bazı takımlar başarılı olurken bazıları neden geride kalıyor, bunun cevabı aranıyor.

Google Spent 2 Years Studying 180 Teams. The Most Successful Ones Shared These 5 Traits isimli INC.com makalesinde bu konudaki çalışmalardan bahsedilmiş. Kısaca bakalım:

Araştırma öncesinde Google da diğer birçok şirket gibi, en iyi takımların en başarılı insanlardan oluştuğunu düşünüyormuş. En iyi mühendis, yanına bir MBA, bir de doktora dereceli uzman, bitti. İşte süper takım. Google People Analytics müdürü Julia Rozovsky’nin ifadesiyle, “Çok fena yanılmışız.”

Project Aristotle 180 takımla çalışmış, 200 üstü görüşmeler yapmış ve 250 farklı takım özelliği incelemiş. Ama maalesef rüya takımı yaratmak için net bir formül bulamamış.

Aradıkları cevap bulamadıkları araştırma sırasında psikolog ve sosyologların “grup normları” olarak tabir edilen, gelenekler, davranışsal standartlar ve takımları yöneten, yazılı olmayan kurallara odaklandıklarını görmüşler.

Araştırmaya farklı bir açıdan tekrar bakarak,ellerindeki verileri analiz ederek kolektif zekayı (müşterek çalışmalar ile ortaya çıkan yetenekleri) var eden şartları belirlemişler.

Rozovsky, Google Re:Work internet sitesinde, gelişmiş takımların 5 ortak karakterini şöyle sıralıyor:

1- Güvenilirlik

Takım üyeleri işleri zamanında yapar ve beklentileri karşılar.

2- Yapı ve netlik

Yüksek performans gösteren takımların net hedefleri ve grup içinde net tanımlanmış rolleri vardır.

3- Anlam

İşin, takımın her üyesi için kişisel anlam ve önemi vardır.

4- Etki

Grup, işin bir amaca yönelik olduğuna ve daha büyük bir değere katkı sağlayacağına inanır.

5- Psikolojik güvenlik

Katıldığımız toplantılarda, yetersiz görünmemek adına fikirlerimizi söylemekten, soru sormaktan kaçındığımız olmuştur. Her yaptığınız, her söylediğinizin mikroskop altındaymış gibi hissettirdiği ortamlar sinir bozucu olabilir.

Bunun tam tersi koşulları düşünün: Herkesin risk almakta kendini rahat hissettiği, fikirlerini dile getirdiği ve yargılanmadan soru sorabildiği bir ortam.Yöneticilerin, çalışanlar için açık ve güvenli alan yarattığı, böylece çalışanların kalkanlarını siperlerini indirdiği bir alan. İşte bu psikolojik güvenlik demek oluyor. Böyle ortamlarda çalışanların ayrılma oranı düşük oluyor, çeşitlik besleniyor ve sonuç olarak daha başarı oranı yükseliyor.

“Project Aristotle Google’da insanların ofise geldiklerinde bir ‘’ iş maskesi’’ kullanmak istemediğini ortaya koydu. Kimse kişiliğinin ve özel hayatlarının bir bölümünü evde bırakmak istemiyor. İş ortamında tamamen var olabilmek için, “psikolojik olarak güvenli” hissetmek için, bizi korkutan şeyleri suçlanma korkusu olmadan paylaşacak kadar özgür olabileceğimizi bilmeliyiz. Bizi deli eden meslektaşlarımızla bunu konuşabilmeli, pek de hoş olmayan, üzücü olan şeylerden bahsedebilmeliyiz. Sadece verimliliğe odaklanamayız.”

(Kaynak 2)

(Kaynak 3)

Her ne kadar, Google ve ideal dünyasının şartlarını düşündüğümüzde günlük hayatımızda yaşadıklarımıza çok uzak gelse de, şirketin kendi yolunu çizmek için sağlıklı ve umut verici bir rehber olarak değerlendirilebilir.

Doğru formülle, takım çalışmalarının gücünü görebilmenizi dileriz.


PeopleBox olarak, işe alımları doğru, hızlı ve akılcı çözümlerle gerçekleştirmek isteyenlere dijital çözümler sunuyoruz, işe alım uzmanlarının hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanında, PeopleBox Blog yayınında da iş hayatı, sektörel başlıklar ve ayrıca “bilmenin faydalı olacağı” yazıları okuyucularımıza sunmayı amaçlıyoruz.
Bu yazıyı, bilmek isteyen başka insanlar da okuyabilsin isterseniz, “alkış” butonuna tıklayabilirsiniz, biz de bu alanlarda çeşitli konularla yazılarımızı kendini geliştirmek isteyen okuyucularımıza ulaştırmaya devam ederiz.
Çeşitli yazarların birlikte oluşturduğu PeopleBox Blog’u bu şekilde takip edebilirsiniz.
👆👉https://medium.com/peoplebox-ats
Dilerseniz, istek ve yorumlarınızı da bize iletebilirsiniz. Keyifli çalışmalar!

Podcast| Youtube | Slack | Facebook | Twitter | Instagram | Kodcular

Like what you read? Give PeopleBox a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.