Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Tomorrow Aralık Ayı Okumaları

“ İtiraf ediyorum, kitap okumak kadar eğlenceli bir şey yokmuş!
İnsan kitap okumak dışında her şeyden çabucak sıkılıveriyor. Kendime ait bir ev sahibi olduğumda, şöyle muazzam bir kütüphane edinmeyi başaramazsam kahrolurum.”
Jane Austen

Tomorrow olarak artık okuduğumuz kitapları paylaşmaya ve bu kitaplar ile ilgili düşüncelerimizi iletmeye karar verdik. Elbette kitap okumanın insana kattıkları sayısız ama günümüzde yayınlanan kitap sayısının hızla artması ile birlikte kitap seçimini de güçleştiriyor. Biz de bu duruma bir nebze fayda sağlamak amacıyla kitap paylaşımlarımızı da gündeme almaya karar verdik.

Başlıyoruz…

Hayal Bile Edemeyeceğiniz Varlıklar Kitabı (Popüler Bilim)

Yazar : Caspar Henderson

Yayınevi : Metis Yayınları

Sayfa Sayısı : 472

Caspar Henderson bir öğle pikniğinde Jorge Luis Borges’in hayvannamesi ‘Düşsel Varlıklar Kitabı’nı incelerken pek çok gerçek hayvan hakkında hayal bile edemeyeceğimiz kadar az bilgi sahibi olduğumuzu fark eder... Hayal Bile Edemeyeceğiniz Varlıklar Kitabı’nın çıkış noktası tam da bu fikirdir.

Antroposen dönemi hayvanları üzerine araştırma ve eskizler barındıran kitapta Deri Sırtlı Kaplumbağa, Bıyıklı Sıçrayan Örümcek, Denizkelebeği gibi isimlerini muhtemelen hiç duymadığımız hayvanlar ile beraber ahtapot, yunus, denizyıldızı gibi tanıdığımızı sandığımız birçok hayvan türü için de derinlemesine bilgiler bulmak mümkün. Henderson ele aldığı tüm hayvanların biyolojik özelliklerini ve evrimsel süreçlerini detaylandırırken bir yandan da hayvanlara dair bazı mitolojik hikayelere değiniyor.

Yazar; kaynak ve kirlilik yönetimi konusunda daha iyi sistemler geliştirmezsek sıkıntılı yüzyıllar geçirecek olmamızı mümkün görürken, bizleri de insanın yaratıcılığı ve yeni buluşlar yapma potansiyeline güvenmeye çağırıyor.

“Evrimleşen ve çoğu durumda soyu tükenme riskiyle karşı karşıya bulunan hayvanları konu alan bu kitap, neye değer vermemiz gerektiği, değer vermeyi neden beceremediğimiz ve ne şekilde değişebileceğimiz sorularını soruyor.”

Cehenneme Övgü (Deneme/Yazın)

Yazar : Gündüz Vassaf

Yayınevi : İletişim Yayınları

Sayfa Sayısı : 277

Yazar, Cehenneme Övgü — Gündelik Hayatta Totalitarizm kitabında birbirinden değişik 20 konuda gündelik yaşamımızın, ritüellerimizin barındırdığı totaliter yanların altını farklı bakış açısıyla çiziyor, bizi bir de o yönden bakmaya davet ediyor adeta.

Özgürlüğe, kahramanlara, sessizliğe ve hatta mekana dair muhtemelen daha önce üzerinde düşünmediğimiz, okuduğumuzda bizi aynı şeyleri sorgulamaya sevk edecek sözler söylüyor Gündüz Vassaf yazılarında... Hayatın her alanında istemli ya da istemsizce maruz kaldığımız bu totaliter yaklaşımlara dair böyle derinlemesine tespitler okumanın ve üzerine düşünmenin bir aydınlanmaya yol açması ve okuyanda etki bırakması ise kaçınılmaz…

“Çok amaçlı yirminci yüzyıl insanında dürtü var ama derinlik ve yoğunluk yok. Şunu satın almak, bunu başarmak, yeni bir deneyimden geçmek gibi hedeflerimiz var. Hedef ve amaçlarımız yüzünden hayatı yaşamak yerine tüketiyoruz.”

Ayakkabı Gurusu (Biyografi/Otobiyografi)

Yazar : Phil Knight

Yayınevi : Pegasus Yayınları

Sayfa Sayısı : 430

Phil Knight’ın 1962 yılında mezuniyetinden hemen sonra gerçekleştirdiği mini bir dünya turu niteliğindeki seyahati ile başlayan kitabın ilk bölümü Japonya’da imza attığı ilk iş anlaşması ile sona eriyor. ‘Çılgın Fikir’ ilk etapta Blue Ribbon olarak vücut buluyor ve yıllar içinde takip ederken yorulacağınız bir hızda bugün hepimizin bildiği Nike oluyor.

Knight’ın yıllar içinde karşılaştığı tüm engeller karşısında işine olan inancı, kendine özgü ama tartışmaya açık yönetim tarzı — “İnsanlara işleri nasıl yapacaklarını söyleme, onlara ne yapacaklarını söyle ve sonuçlarıyla seni şaşırtmalarını bekle.” — kararlılığı ve yaşanan zorluklara çözüm bulma azmi inandığı bir fikri olan herkese örnek olabilecek ilham verici bir yolculuk.

En başından birlikte yola çıktığı bir grup iş arkadaşı ile birbirlerine katkıları, eleştirileri ve işlerine olan daimi inançları ise ekip ruhunu çok iyi yansıtan gerçek bir hikaye niteliğinde..

Bir otobiyografiden çok roman gibi de okunması mümkün olan, son derece sürükleyici ve motive edici kitabın son kısmında Knight, hatalarıyla da yüzleşiyor ve ürettikleri çözüm yollarından bahsediyor.

“Korkaklar hiç başlayamadı. Zayıflar yolda öldü; bizi var eden yolda, baylar bayanlar. Bizi.”

Yedi Yıl (Roman)

Yazar : Peter Stamm

Yayınevi : Nebula Kitap

Sayfa Sayısı : 223

İsviçreli ünlü yazar Peter Stamm’in bu romanı Alex’in mimarlık kariyeri, hayattaki ikilemleri ve seçimleri, aile kurma çabasının anlatıldığı sürükleyici bir yolculuk. Daha okumaya başlar başlamaz içine girebildiğimiz, kendimizi parçası gibi hissettiğimiz bir dünya kurabilmiş olmak ise Stamm’in her zamanki başarısı diyebiliriz.

Kitap boyunca Alex’in açmazlarını paylaşıyoruz, çözüm arama yolculuğundaki her bir dönemeçte onunla beraber kendimizi sorguluyoruz.

Gündelik hayattan küçük anları seçimler, duygular, aldatma, ayrılma ve iflas gibi hayatın önemli dönüm noktalarıyla harmanlanması ile ilgi çekici bir öykü haline gelmiş, kolay okunabilen keyifli bir roman Yedi Yıl.

Peter Stamm’in anlatım tarzını sevenlere ise bir diğer romanı ‘Uzağın Ötesinde’ de tavsiyemizdir.

“İkamet etmek sadece yemek yemek, uyumak, gazete okumak değildir. Bir yaşam alanı her şeyden önce sığınaktır.”

Zamanı Durdurmanın Yolları (Roman)

Yazar : Matt Haig

Yayınevi : Domingo Yayınevi

Sayfa Sayısı : 318

“İlk kural, aşık olmayacaksın”

Aşık olmamak Tom Hazard’ın yaşayabilmek için uymak zorunda olduğu kurallardan sadece bir tanesi… Hayatın getirdikleri ile beraber çok büyük bir aşk yaşayıp uzun, upuzun ömrünün tamamını bu aşkın peşinden koşarken yaşadıkları ise biz okuyucular için takip etmesi keyifli bir hikayenin odak noktası.

Yüzyıllardır hayatta olan Tom’un yaşamına tanık olurken yolumuz zaman zaman Shakespeare, Zelda ve Scott Fitzgerald ve hatta Kaptan Cook ile kesişiyor, bu da tüm hikayeyi takip etmesi çok daha keyifli, hep merak ettiğimiz o dönemin içindeymişiz gibi hissettiğimiz bir okuma haline getiriyor.

Kitap bittiğinde koşullar ne kadar zorlu olursa olsun insan doğasına ait kök salma, bir yere ait hissetme ve aile kurma dürtüleri üzerine düşünmemek imkansız.

“ Ölmek nasıl bir ansa yaşamak da bir an. Gözlerini kapar ve bütün gereksiz korkuların çözülüp gitmesine izin verirsin. Sonra korkudan muaf olan bu yeni varoluş halinde kendine sorarsın: Ben kimim?”

Aralık ayı ile başladığımız ilk kitap seçkimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sorularınız veya yorumlarınız olursa bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir yıl dileriz.

Saygılarımızla,
Tomorrow

--

--

Kelimelerin gücüne inanan “Türkçe Yayın” içerik üreticiliğini desteklemek amacıyla yazarlara ve okuyuculara gönüllü destek sunan, kolaylaştırıcı bir yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tomorrow

Tomorrow, Merkeziyetsiz içerik üretim ve paylaşım platformudur. İletişim: today@tomorrow.com.tr