Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Uzaktan Çalışma Deneyimlerim

Tarık Çayır — ©2019 Çay Kahve Stüdyo

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

 • Ulaşım konusunda çok büyük fayda sağladı. Artık günde en az 2 saatimi yolda geçirmekten kurtulmuştum. Böylelikle günde 2 saati kendimi geliştirmeye ayırabiliyordum. Kitaplar ve YouTube eğitim setleri benim için büyük bir velinimet oldu. Şu an içinde bulunduğumuz dönemde ise favorim açık ara Udemy.
 • Dilediğim kıyafetle çalışabiliyordum. Bu bazen pijama olurken bazen kot pantolon, bazen şort dâhi olabiliyordu. Yazın sıcağında şort ile çalışmak pek güzel oluyordu.
 • Kendimi izole ettiğim odada sessiz bir şekilde sorunsuz çalışabiliyordum. Hatta ailemle kaldığım dönemde mesai saatleri içerisinde odama dâhi girmemelerini rica etmiştim. Böylelikle kendimi evden izole edip odaklı bir şekilde çalışabiliyordum.
 • Pomodoro tekniği ile bu süreçte tanıştım. Uygulamaya başladıktan sonra verimliliğim giderek arttı. Böylelikle gereksiz dikkat dağıtıcı etmenlere karşı daha dirayetli oldum. Çalışma ve özel hayatımda 2014 yılından beri aktif olarak Pomodoro tekniğini uyguluyorum. Mesela bu yazıyı Pomodoro tekniği ile yazıyorum. Şu an 3. Pomodoro’nun içindeyim (6. Pomodoro’da yazıyı bitirdim :)).
 • Çalışırken zamanı yönetmeyi öğrendim. Böylelikle ileriki süreçte özellikle iş yaşantımda çokça faydasını gördüm.
 • Gereksiz toplantılardan kurtuldum. Bir toplantı yapılacaksa yine oturduğum yerden çok rahatlıkla yapabilmeye başladım. Ve Tarık Skype’ı keşfeder..
 • Özellikle paylaşımlı ve açık ofislerin en büyük sorunlarından bir tanesi başı sonu olmayan gereksiz sohbetler. Açık ofiste veya paylaşımlı ofiste çalıştığım dönemde gereksiz sohbetlere maruz kalıyordum. Bu süreçte bunlardan çok güzel kaçtım. Düşünsenize konuşmak istemediğiniz kişi yanınıza geliyor sizi her gün 1 saat kitlemeye çalışıyor? Felaket!
 • Ulaşımda elde ettiğim 2 saatlik ekstra zamanı farklı şekilde değerlendirdim. Öğle yürüyüşleri, kitap, kişisel gelişim ve spor.

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

 • Bilgisayar başında çok hareket etmediğim için hızlı bir şekilde kilo aldım. Fark ettiğimde 8 kilo fazlam vardı.
 • Her ne kadar uzaktan çalışmak çok güzel olsa bile bazen ofis ortamını özlüyordum. Özellikle gelişim noktasında ofis ortamındaki feyizler çok faydalı oluyordu. Bunlardan mahrum kalmıştım.
 • Sohbet etmeye ihtiyacım olduğunda sohbet edebilecek yanımda kişiler olmadığından sohbet edemiyordum. Hele ki tek yaşadığım için bu durum bazen içinden çıkılamayacak bir seviyeye gelmişti. Hatta kimi zaman üretkenliğimi ve motivasyonumu tehlikeye atıyordu.
 • Belirli bir zaman sonra motivasyon kaybı yaşamaya başlamıştım. Kendi kendimi motive etmeyi acı da olsa öğrenmeyi başarabilmiştim. Bunun için çokça kan, ter ve gözyaşı dökmüştüm..
 • Sıkılmaya başlamıştım. İşi, hayatı ve çalışmayı sorgulamaya başlayıp tünelin sonundaki depresyona el sallamıştım.
 • Çalıştığım oda evde en sevmediğim oda olmuştu. Odaya mesai saatleri haricinde girmek dâhi istemiyordum. Bunalmıştım. Artık evde dâhi durmak zor geliyordu.
 • Ailemi uzun bir süre gerçekten çalıştığıma inandıramamıştım. Onların gözünde bütün gün bilgisayarın başında vakit öldüren kişiden ibarettim. Evde çalıştığım için sürekli müsait olduğumu düşünüyorlardı. Ve dışarıdan yapılması gerekenler konusunda yarın yokmuş gibi sürekli yardım istiyorlardı. Bu bazen bir yere gitmek, alışveriş yapmak, tadilat yapmak vs. vs.

Uzaktan Çalışma İle İlgili Önerilerim

 1. Mesai saatlerine özen gösterin. Mümkünse işe gittiğiniz saatte kalkın. Kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın. Keyifli bir kahvaltı yapın. O sırada yarım kalmış Netflix dizinizi veya YouTube videosu izleyin. Veya kendinizi geliştirmeye ayırın. Udemy’de satın aldığınız eğitimi izleyin. Kitap okuyun. Ama erken kalkın. Rutininizi bozmayın. Mesaiye 10 dakika kala sakın kalkmayın. 10 dakika içerisinde ayılamazsınız. Bu direkt işinize yansıyıp performansınızı etkileyecektir.
 2. İlk başlarda rahat kıyafetlerden kesinlikle uzak durun. Mümkünse işe gittiğiniz kıyafetleri giyin. Psikolojik olarak iş yaptığınız gerçekliğiyle yüzleşeceksiniz. Böylelikle motivasyonunuz artacaktır.
 3. Çalıştığınız oda da kimse olmasın. Kendinizi izole edin. Mümkünse kimse girmesin. Mesai saatlerinde kimse sizi rahatsız etmesin. Hatta öğle yemeğine bile sizi çağırmasınlar. Ansızın gelen çay ve kurabiye ikramları çok tehlikelidir. Hem sizi bölecektir hem de tekrardan odaklanmanızı engelleyecektir. Ailenize gerçekten çalıştığınızı belli edin. Ve bunun bir şakadan ibaret olmadığını gösterin.
 4. Nasıl çalışacağınızı bulmalısınız. Ben uzun yıllardan beri Pomodoro tekniği ile çalışıyorum. Siz de bu tekniği benimseyip çalışabilirsiniz. Veya kendi tekniğinizi geliştirebilirsiniz.
  Bilmeyenler için: Zamanı verimli kullanmanın en akıllı yolu nedir? — Pomodoro Tekniği
 5. Zamanınızı yönetmeyi öğrenin. Ne de olsa uzaktan çalışıyorum her şey çok güzel demeyin. Eğer zamanınızı yönetemiyorsanız bir noktadan sonra çıkmaza gireceksiniz. İşlerinizi bitiremeyeceksiniz. Bu başarısızlık ve motivasyonsuzluk kavgasına dönüşecek. Ve son raddede depresyona gireceksiniz.
 6. Kendi çalışmanız için -size özel- bir proje yönetim uygulaması veya yapılacaklar (to do list) uygulaması kullanın. Günlük yapmanız gerekenleri yazıp planlayın. Akşamdan planladığınız maddelerle ertesi gün çalışırsanız çok daha enerjik ve sonuç odaklı olacaksınız. Özellikle bitirdiğiniz maddeleri gördükçe ekstra mutlu olacaksınız.
 7. İçinde bulunduğunuz durum biraz farklı olacağından iş arkadaşlarınıza kesinlikle dert yanmayın. Onlar da benzer duyguları yaşadıkları için birbirinizi çok kolay gaza getirebilirsiniz. Ne de olsa Ayşe’de aynı sorunu yaşıyor. O da odaklanamıyor bende.. Kendimi kasmamalıyım düşüncesi çok hastalıklı ve bir o kadar tehlikelidir. Güçlü olun veya güçlü görünmeye çalışın.
 8. İş arkadaşlarınızla günlük mini toplantılar yapmaya özen gösterin. İletişimi koparıp kendi kabuğunuza çekilmeyin. Onların nasıl çalıştıkları konusunda bilgiler edinin.
 9. Gün içerisinde mümkün mertebede bol bol hareket edin. Dışarı çıkamıyorsanız bile kendinizi bir yürüyüş bandı veya bisiklet alın. Ama ne olursa olsun hareket edin. Yoksa hızlı bir şekilde kilo alacaksınız ve mutsuz olmaya başlayacaksınız.
 10. Motivasyonunuzu kaybetmemeye özen gösterin. Diri tutun. Kendinizi nasıl motive edeceğinizi öğrenin. Kendinizi bu süreçte çok daha iyi tanıyacaksınız. Hatta kendinizi keşfedeceksiniz. Ben 28 yaşında kendimi keşfettim. Hiçbir şey için geç değil :)
 11. Sıkılmamaya özen gösterin. Eğer sıkılmaya başlarsanız çalıştığınız yeri değiştirin. Bu masa da olabilir. Oda da. Değişiklik her zaman ruhunuza iyi gelecektir. Uzaktan çalışma deneyimlerim de öğrendiğim yegane ayrıntılardan bir tanesi buydu. Sıkılmamaya gayret ediyorum. Özen gösterin.
 12. Uyuduğunuz oda ile çalıştığınız oda mümkünse farklı olsun. Bir noktadan sonra yapmak istemediğiniz iş ve işlerden dolayı odadan nefret edebilirsiniz. En sevdiğiniz alan en sevmediğiniz yere dönüşebilir..

Şirketler İçin Uzaktan Çalışma ?!

--

--

Kelimelerin gücüne inanan “Türkçe Yayın” içerik üreticiliğini desteklemek amacıyla yazarlara ve okuyuculara gönüllü destek sunan, kolaylaştırıcı bir yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tarık Çayır

YouTube İçerik Yapımcısı ve İçerik Üreticisi @caykahveinsan , @caykahvestudyo YouTube Stüdyosu’nun Kurucusu