Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Video pazarlama; marka, ürün veya hizmetlerin tanıtılması ya da pazarlamasının yapılması için video içeriklerinin kullanılması anlamına gelen güçlü bir pazarlama kampanyasıdır.

YouTube ile hayatımıza giren ürün inceleme, nasıl yapılır, eğitim gibi birçok video içeriği vardır. Video pazarlama stratejisi sadece müşterilerin ilgi alanlarına göre değil marka, ürün ve hizmetlerin de tanıtımının yapılmasını kolaylaştırır. Video pazarlama yapmadan önce “Video pazarlama nasıl yapılır?” sorusunun ilk cevabı olan stratejik plan hazırlanmalıdır.

Video pazarlama stratejisi planlarken öncelikli olarak hedef kitlenin kişisel özelliklerini belirlemelisiniz. Demografik özellikler, yaşam tarzı ve ilgi alanları gibi detayları göz önünde bulundurmalı, bu kitleye uygun içerikler geliştirmelisiniz. Marka, ürün veya hizmet hakkında bilgi isteyen müşterilere video içeriğinizde aradıkları bilgilere ulaşabilmesini sağlayacak, harekete geçirecek kurgular yapmanız; o videonun etkisini artırmaya yönelik bir strateji olacaktır.

Hedef kitlenizin kişilik bilgilerini, ilgi alanlarını belirledikten sonra video pazarlaması için içerik yayınlama zamanını belirlemek gerekir. Kaç video, hangi günler ve ne sıklıkta yayınlanacağı planlanmalıdır. 2–3 dakikalık videoların etkileşim oranları, 10 dakika ve üzeri videolara göre daha fazladır. Kullanıcılar, yazılı içerikleri okumayı sevmediği gibi uzun, sıkıcı ve fazla reklam içeren videoları da sevmemektedirler. Video içeriğinizin temelini belirledikten sonra, nerede ve nasıl yayınlayacağınızı belirlemelisiniz.

Video içerik konseptinizi belirledikten sonra bazı konseptlerin çekimini gerçekleştirmek için teknik ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. Eğer bir animasyon video kurgulayacaksanız, video tasarımcısına ve düzenleme programına ihtiyacınız olacaktır. Dış veya iç mekân çekimi yapmanız gereken bir video konsepti için ekipman ihtiyaçlarınız; ışık, kamera, mikrofon olarak değişiklik gösterecektir. Videonuz hazırlandı ve hedef kitleniz belirlendiyse yapılması gereken tek şey belirlediğiniz platformlarda videolarınızı yayına almak. Videolarınızı belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize yönelik, onların sıklıkla ziyaret ettiği YouTube, Facebook, LinkedIn, Vimeo gibi video içerik platformlarına yükleyebilirsiniz.

Video içerikleri konusunda en çok tercih edilen YouTube, 2 milyar aktif kullanıcı sayısına sahip geniş bir hedef kitle potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, videolarınıza farklı dillerde altyazılar eklemeniz global olarak videolarınızın yaygınlaşmasını ve ürün, marka veya hizmetlerinizi daha fazla kişiye tanıtabilmenizi sağlayacaktır. Videolarınızın aldığı görüntülemeleri, sitenize çekilen trafik gibi bilgiler video pazarlamanın temelini oluşturmaktadır. Bu gibi metrikleri sıklıkla takip etmek, video performanslarını ölçmek ve ne gibi iyileştirmelerin yapılabileceğini görmek için oldukça önemlidir. Başarılı bir video pazarlaması yapmak için gerek duyacağınız video tasarım hizmeti almak olacaktır. Profesyonel bir video ekibi ile çalışmak ve başarılı bir video reklam yönetimi yapabilecek tecrübeli dijital pazarlama danışmanı veya dijital pazarlama ve reklam ajansı ile çalışmak; atacağınız ilk adım için oldukça önem taşımaktadır.

--

--

Kelimelerin gücüne inanan “Türkçe Yayın” içerik üreticiliğini desteklemek amacıyla yazarlara ve okuyuculara gönüllü destek sunan, kolaylaştırıcı bir yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Inolyzer - Sürdürülebilir Dijital Çözümler

Inolyzer olarak sürdürülebilir dijital çözümler noktasında sizlere web tasarım, sosyal medya, Amerika şirket kurulumu gibi birçok noktada destek veriyoruz.