Türkçe Yayın
Published in

Türkçe Yayın

WhatsApp ve Gizli Sandığınız Gizlilik

Hazır ortalık biraz durulmuş, WhatsApp sunduğu gizlilik sözleşmesini ertelemiş ve Telegram, Signal veya BİP gibi diğer farklı mesajlaşma uygulamalarına geçenler (neden geçtiğini bilmeyenler, gaza gelip geçenler çoğunluklu olsa da) Whatsapp’a geri dönerken size birazcık internet üzerindeki gizliliğinizden bahsetmek ve eleştiri yapmak istiyorum.

Bazıları sanıyor ki sadece Whatsapp verilerimi topluyor, ah hemen sileyim de kurtulayım. Keşke öyle olsa, Whatsapp kullananlar aynı zamanda Facebook, Instagram, Tinder veya Google’ın herhangi bir ürününü kullanmıyor mu? Ya da en basitinden internette gezinmiyor mu?

Eğer verilerim toplanmasın, kimse beni izlemesin istiyorsan sokağa da çıkmaman gerekir, ya güvenlik kameraları seni kaydederse?

Aşağıdaki fotoğrafta Clario isimli bir websitesinin yaptığı araştırma sonucunda, hangi şirket hakkınızda ne biliyor isimli tabloyu görüyorsunuz.

Şirketler Hakkınızda Ne Biliyor? / https://clario.co/blog/which-company-uses-most-data/

Ah, suçlu sandığınız Whatsapp tablonun en aşağısında duruyor. İnternet üzerindeki veri gizliliğin hakkında endişelenmen gereken daha fazla şey olduğunu öğreneceğin için üzgünüm. Listenin başındaki Facebook ile durumu özetleyeyim.

Facebook’un Elde Ettiği Veriler

Facebook şu bilgilere erişim sağlayabiliyor; e-mail, yaş, cinsiyet, isim, cinsel yönelim, evlilik, soy, din inancı, canlı konum, ev adresi, çalışılan kurum, yapılan iş, evcil hayvan sahipliği, telefon numarası, telefon modeli, hobiler, ilgi alanları, en yakın akraba.

Türkiye’de internet kullanan kişilerin %76’sı Facebook %83’ü ise Instagram kullanıyor. Yüzde kaçı bilinçli derseniz %5 bile diyemem. Belki hala bilmeyenler vardır. Instagram ve Whatsapp Facebook şirketi adı altında çalışıyor. Yani üçü de aynı şirket diyebiliriz. O zaman WhatsApp’ı sildiniz de neden hala Instagram ve Facebook kullanmaya devam ediyorsunuz?

En Kullanılan Sosyal Medya Platformları / https://dijilopedi.com/2020-turkiye-internet-kullanimi-ve-sosyal-medya-istatistikleri/

Neyse bu kadar eleştiri yeter. Whatsapp geçenlerde sunduğu sözleşmeyi, Mayıs ayında kullanıcılarına tekrar sunacak. Peki siz bir kullanıcı olarak bu sözleşmeyi kabul etmezseniz ne olacak ondan bahsedelim.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’ta hala kabul etmemiş olan hesaplar birkaç günlük bir süre boyunca hesaplarına gelen mesaj ve aramaların bildirimlerini görebilecek ancak uygulamayı bunları okumak ya da yanıtlamak için kullanamayacak. Yani uygulamaya erişim tamamen sınırlandırılmış olacak.

Ayrıca sözleşmeyi onaylamayan hesaplar 120 gün boyunca ‘pasif’ olacak ve bu süre zarfında yeni sözleşmeyi geri dönüp kabul etmeniz mümkün olacak. Fakat eğer 120 gün sonunda hesap yeniden aktif edilmezse otomatik olarak silinecek. Bu da tüm gruplarınızın, konuşmalarınızın ve medyanın, eğer o tarihe kadar yedeklemediyseniz silinmesi anlamına gelecek. Bu sebeple benim tavsiyem, eğer sözleşmeyi kabul etmek istemeyen gruptaysanız, tüm WhatsApp geçmişinizi yedeklemeniz olacaktır.

Özet geçmem gerekirse, sadece Whatsapp’ı silerek verilerinizi kurtaramazsınız. İnterneti kullandığınız her saniye boyunca uygulamalar, websiteleri hakkınızda veri toplamaya devam ediyor. Verileriniz gerçekten aşırı değerliyse (bence değiller), internete girmeyi bırakmanızı tavsiye ederim. Ama illa da ben Whatsapp’ın sözleşmesini onaylamam diyorsanız, bari Whatsapp verilerinizi yedekleyin.

Bana ulaşmak isterseniz biyografimdeki Instagram adresimden ulaşabilirsiniz.

--

--

--

Düşünce ve fikir hürdür. 'Türkçe Yayın' her düşünce ve fikri duyurmayı amaçlayan özgür blog ailesidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emin Varol

Emin Varol

Öğrenci, sporcu, oyuncu, yazılımcı her şeyden var biraz. Instagram @eminn_varol

More from Medium

HOW I FOUND S-WALLET AND STARTED USING THE S-WALLET PLATFORM

IMPRESSION OF MOBILE APP S-WALLET

Feature of crodo

Trying To Fly