Yapay Zeka Nereye Gidiyor?

Sabah uyanıyorsunuz kahveniz hazır kahvaltınızı yapıp işe gideceksiniz arabanıza biniyorsunuz iş yerine gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. Yolda size bugün olacak toplantılardan bahsediyor trafik yüzünden işe 10 dakika geç kalıyorsunuz. Bilgisayarınız sizin yerinize saat 07.50’ den önce ofiste olmaz iseniz patronunuza gecike bileceğinizi söylüyor.

Otoparka arabanızı park edip şirketinize geçiyorsunuz asansöre bindiğinizde isminiz soruluyor ve ona göre odanızda ki kahve makinesi çalışıyor, odanızın sıcaklık değerleri ayarlanıyor, Spotify müzik listeniz çalmaya başlıyor. Kısacası bir yere varmadan önce her şey sizin istediğiniz gibi oluyor. Süper değil mi ?

Tabi bazıları için dezavantaj mesleklerimiz yok olma ile karşı karşıya mesela 10 yıl içinde sürücüsüz tırlar her yerde olacak peki insanlar ne iş yapacak teker teker mesleklerimiz anlamını yitirmeye başlayacak. Robotlar bizim yerimize ucuza ve tek tip üretim yapacaklar. Peki ya insanlar evde oturacak ve birileri onlara maaş mı bağlayacak?

Otonom tır

Bazı mesleklerin yok olacağı doğru ama yerine yeni meslekler çıkacağı da doğru olaya böyle bakmak lazım diye düşünüyorum. Teknoloji geliştikçe insanlık değişiyor benzinli arabaların yerini elektrikli arabalar elektrikli arabaların yerini uçan arabalar alıyor. Yaşam gereği hep bir değişim içindeyiz önemli olan bu değişimin merkezinde olmak değişime yöne veren insanlardan olmak.

Ben ve benim gibi merak eden arkadaşlara ilham kaynağı olması için yazılmış bir yazıdır. Hatalarımı belirtmeniz dileği ile..

Podcast| Youtube | Slack | Facebook | Twitter | Instagram | Kodcular