Bir Cips Firması Amerikan Seçimlerini Nasıl Etkiler?

Sıra dışı konseptleriyle tüketicinin dikkatini her defasında çekmeyi başaran Doritos daha önce hazırladığı gökkuşağı rengindeki paket tasarımlarıyla LGBTİ gruplarına olan desteğini göstermişti. Şimdi de 8 Kasım’da gerçekleşecek olan Amerikan seçimlerine odaklanan firma No Choise adını verdiği konseptiyle seçimlerde oy kullanmak için kayıt yaptırmamış olan genç nüfusu hedefliyor.

Doritos daha önce LGBTİ gruplarına olan desteğini göstermek için gökkuşağı temalı paketlerle piyasaya çıkmıştı.

Doritos 27 Eylül Ulusal Seçmen Kayıt Günü’nde bir üniversiteye yerleştirdiği cips otomatının satış ekranı aracılığıyla öğrencilere seçimde oy kullanmak için kayıt yaptırıp yaptırmadıklarını sordu. Hayır cevabını veren öğrencilereyse cips seçimi ne olursa olsun üzerinde “tat yok, çıtırtı yok, seçim yok” yazan cipsi verdi. Farkındalık oluşturmayı hedefleyen Doristos, otomatları aracılığıyla seçmen kaydının yapılabilmesini de sağlıyor.

Doritos’un No Choise projesi.
Oy kullanmak için kayıt yaptırmaya gençlere tatsız tutsuz bir Doritos paketi veren firma seçme hakkın yoksa seçimin de yok, sen de yoksun mesajı veriyor.

Amerikan seçimlerinde oy kullanma hakkı olan gençlerin %62'si seçimde oy kullanmak için kayıt yaptırmamış durumda. Doritos yaptığı bu konseptle ülke genelinde gündem olmayı başarmış ve gençlerin dikkatini çekmişti. Bakalım bu ve buna benzer kampanyalarla firmaların seçimlere katkısı/etkisi nasıl olacak, göreceğiz.