Endüstriyel Tasarımcıların Dergisi: EntaMag

Fotoğraf: Latua Design (instagram.com/latuapaper)

2016'nın Aralık ayında 2 yılı geride bırakacak olacak Endüstriyel Tasarımcılar Derneği’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınladığı EntaMag isimli dergi, endüstriyel tasarıma ilgi duyan hemen herkes tarafından sevinçle karşılandı.

Derginin bizzat kendinin endüstriyel bir ürün olduğunu kabul edersek, endüstriyel tasarımcılar işini gayet başarılı bir şekilde ifa etmiş görünüyorlar.

Derginin 0. sayısı (yazıyla sıfırıncı sayısı) olan ‘Tanışma’da Genel Yayın Yönetmeni Filiz Ersin, EntaMag okurlarını şu notla karşılıyor:

Nihayet Tanışıyoruz” başlığını taşıyor. Yazıda: Kendi cümlelerimizi paylaşmak için çok kısa süre önce yeni bir alan oluşturmaya karar verdik, işe başlamanın en güzel yolu ise paylaşım idi. Biraz kendi hikayelerimizi en çok da etrafımızdaki topluluğa ait yerleri, yüzleri, sesleri ve fikirleri yeniden keşfetmeliydik. Bu yeniden keşiflerin ortak bir paydada hepimize ilham vereceğini hissediyoruz. Tüm bu koşuşturmalar içerisinde tasarım deneyimlerimizi paylaşmak adına belkide bir araya gelmek için bahane bizimkisi… Hislerimizi, fikirlerimizi birbirimizle paylaştığımızda çok daha heyecanlı bir serüveni birlikte oluşturacağız! Kendi dünyamıza yenilerini katmak istiyoruz. Biz buradayız ve en önemlisi sizi de bekliyoruz.
EntaMag’in #Tanışma Sayısı (Temmuz-Ağustos-Eylül)

Dergide Neler Okuyacaksınız?

3 ayda bir yayın yapacak olan EntaMag ilk sayısında tasarımları pek çok ödül alan Şule Koç röportajı, İtalya’dan ABD’ye kadar pek çok ülkeye ürün ihraç eden Bakır Ustası Nejdet Yıldırım’ın hikayesi, Wod on Leather markasının girişimcisi Cem Oğuz’un hikayesi, Tıp alanında yaptığı tasarımlarla dikkat çeken Deniz Karaşahin röportajı, Erdem Akan’ın ödüllü “EastMeetWest” bardak tasarımı üzerine bir analiz, Chicago Sanat Enstitüsü’nde bir günün hikayesi, Tiflis-Torino-İstanbul üçgeninde bir tasarım yolculuğu gibi pek çok yazı yer alıyor.

Erdem Akan’ın ödüllü çay bardağı tasarımı East Meet West, doğuyu bir inceleme nesnesi olarak kuran batılı gözün, doğuya ait olanı çerçeveleyip onu görüntüden ibaret kıldığına mistik bir katmana hapsettiğine atıfta bulunuyor.

Dergide ayrıca Instagram ve Pinterest platformlarında takip edilmesi önerilen hesapların adreslerinin yer aldığı sayfalar ve çizim yapıp bunu #entamag etiketiyle paylaşabileceğiniz sayfalar da yer alıyor.

Dergi,reklam politikası gereği elde ettiği reklam gelirlerinin bir kısmını eğitim kurumlarına tasarım ve teknoloji desteği olarak ayırdığını da sayfalarından ilan etmiş.

EntaMag baskı yayınının dışında intener üzerinden Issuu platformundan da yayın yapıyor. Derginin tüm içeriğine Issuu hesabından ücretsiz olarak ulaşabilir, PDF olarak indirebilirsiniz. Dergiyi Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.