TalentGrid Ekibindeki İlk/Remote Staj Deneyimim

Merhaba 👋 Ben Ertan, İstinye Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yazımda TalentGrid’de yaptığım stajımla ilgili ilk 1 aylık süreci sizinle paylaşmak istiyorum.

Ertan Özdemir
TalentGrid
Published in
4 min readJul 27, 2021

--

TalentGrid’e, bir startup’ta işlerin nasıl yürütüldüğüne dair fikir sahibi olmak ve bu profesyonel deneyimin kendimi geliştirmek için çok iyi bir fırsat olabileceğini düşünerek başvurdum. Hedeflerim doğrultusunda böyle bir imkan sağlanması, benim için oldukça verimli bir sürecin başlangıcı oldu.

Her şey nasıl başladı?

Yaklaşık 7 ay önce mobil programlamadan web programlamaya geçme kararı aldım ve 7 ay boyunca web teknolojilerine (HTML, CSS, JavaScript) çalıştım.
Daha önce programlama geçmişim olduğu için bu teknolojilere alışma sürecim çok zor olmadı diyebilirim. Bir yandan web teknolojilerine çalışırken bir yandan da okulumda öğretilen C ve C++ gibi görece daha zor programlama dillerine çalışıyordum.

Fakat bir gün okulda gördüğüm derslerin aslında sürekli aynı şeylerin etrafında dönüp durduğunu, ileri gitmediğini ve yeteri kadar verim alamadığımı düşünmeye başladım. Dolayısıyla bunun bende bir konfor alanı yarattığını hissettim ve staj yapmamın beni bu konfor alanımdan çıkarabilecek en etkin yol olabileceğine karar verdim.

TalentGrid ekibine dahil olma sürecim

Staj yapmaya karar vermemin ötesinde, gerçekten faydalı bir değer üretebileceğim bir şirkette çalışmak benim için oldukça önemliydi.

TalentGrid, ne istediğini bilen yazılımcılarla, ne istediğini bilen şirketleri eşleştirerek, yazılımcılar adına Türkiye’deki işe alım süreçlerini iyileştiren ve gürültüyü azaltan bir platform. Kariyerini yazılım alanında ilerletmek isteyen bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olarak gelecekte hem kişisel, hem de profesyonel anlamda diğer yazılımcılar için oldukça faydalı bir kanal olabileceğine inandığım bu projeye, kariyer formunu doldurarak başvurumu yaptım.

Hiç beklemediğim bir hızla, birkaç saat içerisinde geri dönüş alarak mülakatlarımı yazılım ekibiyle bire bir gerçekleştirdim. Mülakattan çok kısa bir süre sonra TalentGrid’de çalışabileceğime dair olumlu geri dönüş aldım!

TalentGrid beklentilerimle ne derecede uyuştu?

Kişisel olarak bir çalışma ortamında aradığım en önemli özellik, birlikte çalışan insanların birbirine samimiyetle yaklaşıyor olması.
Yazılım ekibiyle gerçekleştirdiğim mülakatımda “Şirket içerisinde birbirinize nasıl hitap ediyorsunuz?” diye bir soru sormuştum. Bu ilk aşamada komik bir soru gibi gelebilir fakat çalışma ortamındaki samimiyetin yaratıcılığı arttırdığına inanıyorum. Samimi bir ortamda çalışanların birbirlerinden çekinmeden fikirlerini rahat bir şekilde dile getirebilmesi, geliştirilen ürünün daha sağlam bir şekilde ilerlemesine olanak sağlıyor diye düşünüyorum.

TalentGrid’de çalıştığım 1 aylık süreçte bu samimi ortamın olduğunu ve bunun, çalıştığımız ürünler üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu da çok içten bir şekilde dile getirebilirim. 😊

Bu noktada, usta-çırak ilişkisi bence sadece zanaat gerektiren işlere özgü bir kavram değil. Yazılımcılıkta da usta çırak ilişkisi oldukça önemli. Herkes odun kesebilir ama kimse o oduna bir usta gibi şekil veremez. Kod yazmak da benzer şekilde. Her insan kod yazabilir fakat bakımı yapılabilir, okunaklı, test edilebilir, değişkenleri doğru isimlendirilmiş bir şekilde kod yazamayabilir.
Bu şekilde kod yazmak için çok fazla kod okumak, deneyim sahibi olmak ve en önemlisi bir ustanın yanında yetişmek gerekir. Bu süreçte product ekibiyle beraber çalışarak, hem onların yazdığı kodları inceleme hem de onların feedback’leri ile yazdığım kodları iyileştirme fırsatı buldum.

Remote staj sürecim nasıl gidiyor? Her şey güllük gülistanlık mı?

Tabii ki de hayır. Stajyer olmanın birtakım zorlukları var; deneyimsiz olmak bunlardan biri. TalentGrid’e dahil olduğum ilk hafta projenin kodlarını gördüğümde gözüm epey korkmuştu 🙃

Kendi yazmadığınız kodu okumak önemli bir meziyet. Fakat 30 günün sonunda artık ne nerede, hangi component ne iş yapıyor bunları anlayabilecek düzeye geldiğime inanıyorum. Bunların yanı sıra, haftalık tasklarımın bir çoğunda da zorlanıyorum, fakat bundan dolayı demotive olmuyorum, aksine bu durum hoşuma bile gidiyor. Çünkü her yaşadığım zorluğun sonunda iki şey beni mutlu ediyor:

  1. Her zorluğun sonunda bir şey öğrenmek
  2. O zorluğun üstesinden gelmenin verdiği haz

En başta da bahsettiğim gibi bunlar beni konfor alanımın dışına çıkaran şeyler.

Kişisel tech stack’ime neler ekledim?

TalentGrid’de çalışmaya başladığımdan beri her görevimde yeni şeyler öğreniyorum. Tabii ki bunları uygulamak ilk başta zor olsa bile, zamanla her şey yerli yerine oturuyor.

Bunu bir yap boz gibi düşünebilirsiniz. Elinizde bazı parçalar var ve bunları bir şekilde konumlandırmanız gerekiyor. İlk parçayı hemen ortaya koyamayız değil mi? Kenarlardan başlayarak birbirinin ucuna ekleye ekleye ilerleriz. Bu bağlamda bir aylık süreç içerisinde uygulamamız için yaptığım entegrasyonlarda kendi tech stack’ime, JavaScript üzerine React.js Framework’ünü, API’lar üzerine GraphQL ve Apollo’yu, Back-end tarafında ise Express.js’i ekledim.
Çok kısa süre içerisinde bu kadar fazla şeyi öğrenmeye başlamak benim için oldukça değerli. Tüm bu teknolojileri çok daha detaylı öğrenmek için ise aynı hevesle kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Stajımın ilk 1 ayında çıkardığım güncellemelerden birkaçı

GitHub Contribution Calendar Entegrasyonu

Hesabınıza GitHub adresinizi eklediğiniz zaman artık profil sayfanızda Contribution Calendar’ınıza ulaşabileceksiniz.

Recruiter App’in Login Ekranı

Recruiter App’in login ekranını, eski görünümünden yeni görünümüne kavuşturduk.

TalentGrid Hesabınızı GitHub ile Yetkilendirme

Kayıt olma deneyiminizi daha da iyileştirmek için artık hesabınızı GitHub ile yetkilendirebileceksiniz.

Özetle, TalentGrid’de geçirdiğim ilk 1 ay benim açımdan oldukça verimli geçti. Bu deneyimi kazanırken paralelde hem kullanıcılar, hem de TalentGrid için bir değer üretiyor olmak da oldukça heyecan verici.

Her türlü sorunuz ve öneriniz için mail atabilir, Twitter ve LinkedIn hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekmeyen pozisyonlar ve filtresiz mesajlardan kurtularak kriterlerinize uygun fırsatlardan haberdar olmak isterseniz TalentGrid’de hemen profil oluşturabilirsiniz🙌

Okuduğunuz için teşekkür eder, keyifli günler dilerim :)
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere!

--

--