Esir düşen 200 bin Türk askerinin hikayesi

İngiliz subaylar Türk esirleri sorguluyor. Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi, 1915 / ©Wikimedia
Çoğunun mezarı dahi yok. Hastalıktan ölenler, sakat kalanlar, akıl hastanesine yatanlar, savaş bitmesine rağmen bırakılmayanlar, sağ kurtuldum diye sevinirken vatanına dönünce kendilerini yeni bir savaşta bulanlar. Ahırlarda, depolarda, tahta barakalarda aşırı kalabalıkta kalmak zorunda bırakılanlar, kaybolanlar, geri dönemeyenler, unutulanlar… *

Esaret Günlüğü belgeseli 1.Dünya Savaşı’nda esir düşen, vatanlarından çok uzakta kaderine terk edilmiş 200 binden Türk askerinin hikayesini anlatıyor. Mısır, Hindistan, Myanmar, Rusya, Azerbaycan, Fransa, İngiltere, Malta, Yunanistan, Kıbrıs, Romanya, Filistin, Suriye, Ukrayna ve Kanada’da esir kamplarının ve esir düşen onbinlerin izini sürüyor.

Yönetmenliğini Cem Fakir’in yaptığı belgeselde 16 ülke ve 44 şehirdeki çekimlerin yanı sıra Imperial War Museum, British Pathe ve Gaumont Pathe’den arşiv görüntüleri de yer alıyor. 2013 yılında NTV’de de yayınlanan 13 bölümlük belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

Belgeselin müzikleri de ayrı güzel. Jenerik müziği Kıraç’a, diğer müzikler ise Ediz Hafızoğlu’na ait. Tümünü buradan dinleyebiliyorsunuz. Müzikler arasında en sevdiğim parça “Sarıkamış”. Ara sıra açıyor, tekrar tuşuna kaç defa bastığımı hatırlamıyorum.

Nasıl? Sizce de güzel değil mi?

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.