Ceviz üretimine giriş: Ceviz tohumlarını tüpleme sürecim

Hamdi Bayhan
Jan 13, 2018 · 6 min read

Merhabalar,

Bu yazımda, geçen sene başlamış olduğum ceviz üretim serüvenimin ilk aşamasında elde ettiğim bilgi ve deneyimlerimi anlattım. İlk aşama Aralık 2016 tarihinde başlayan ve tohumların toprak yüzeyine çıktığı Mart 2017’nin ikinci haftasına kadar devam eden tohum tüpleme süreçlerini kapsamaktadır.


Neden Ceviz?

Son dönemlerde ceviz yetiştiriciliği oldukça popüler oldu. Bunun sebepleri arasında ceviz üretiminin artması için devlet eliyle on binlerce ceviz fidanının ücretsiz dağıtılması, yazılı ve görsel haberlerde sürekli ceviz üretiminin karlı bir yatırım olarak gösterilmesi, ceviz fiyatlarının yüksek olması gösterilebilir. Böyle sebepler olunca haliyle bir çok kişinin aklından ceviz üretimi yapmak geçiyor veya en azından üretim yapacak olan kişilere ceviz üretimi yapması konusunda tavsiye veriyor. Bahsetmiş olduğum sebepler bir çok kişinin ceviz üretimine başlaması için yeterli sebepler olabilir ama benim için yeterli değil hatta bazılarının önemi dahi yok. Elbette ürettiğiniz üründen, haklı olarak emeğinizin karşılığında güzel bir gelir elde etmek isteyeceksiniz, ama bana göre tarımda bir üretim faaliyeti yapıyorsanız öncelikle o ürünü sevmeniz, üretim faaliyetinin her anından keyif almanız gerekiyor. Eğer hasatta elde ettiğiniz ürünü, makineden çıkmış yenilebilir bir madde olarak görüyorsanız unutun gitsin! Benim de hem ceviz ağacına karşı hem de cevize karşı neden olduğunu, nereden geldiğini bilmediğim bir sevgim var. Belki de bizim köyde bir çok evin bahçesinde en az bir tane hatta bazılarında üçer dörder tane ceviz ağacının bulunması bu sevginin nereden geldiğini gösteren bir ipucu olabilir. İşte ‘Neden Ceviz?’ sorusunun cevabını bu şekilde verebilirim.

İlk adım fidanları yetiştirmek

Başlığı görünce, belki de ‘Sen ceviz yetiştirmiyor muydun? Tohum tüpleme, fidan yetiştirme işi de nereden çıktı?’ dediniz. Bir iş yapmaya başladıysam bazen o işin en temelinden başlarım, işin her aşamasında bulunmak isterim. Böylece tüm süreçleri görebiliyorum, daha iyi analiz edip, daha iyi planlama yapıyorum ve işin sonucunda da bir çok kazanım elde edebiliyorum. Ceviz yetiştirme işi de tüm süreçleri görmek istediğim işlerden bir tanesi, bu sebeple ilk adım fidanları yetiştirmek. Fidan yetiştirme aşaması ile başlamak belki zaman açısından olumsuz olabilir fakat zaman problemim yoktu. Ayrıca ceviz ağaçlarını tohumdan itibaren yetiştirmeye başlayarak, ileride büyük ağaçlara dönüşecek olan tohumların topraktan çıkış sürecine şahit oldum. Bu sayede topraktan çıkan tohumları görünce kapıldığım o muhteşem duyguyu da yaşamış oldum, abartmıyorum gerçekten muhteşem :)

Fidan yetiştirmek için, tohum tüplemek için neler gerekli?

Fidan yetiştirmek için senin de tahmin ettiğin gibi tohum ve toprak olmazsa olmaz. Ceviz fidanı yetiştirmek için alacağınız tohumun kabuğu çok zor kırılan ve halk arasında ‘çetin ceviz’ olarak bilinen aşısız ağacın yani anaç ağacın meyvesi olması en iyisi. Eğer senin de ceviz fidanı yetiştirme gibi bir düşüncen varsa hangi türden ceviz ağacı yetiştirmek istiyorsan o ceviz ağacının meyvesini aramakla uğraşma çünkü diktiğin cevizin türü ne olursa olsun topraktan türü olmayan bir ceviz filizlenecek. Yani ceviz ağacının türünün olmasını istiyorsan aşılaman gerekiyor. Tohumları 1200 metre rakımlı küçük bir köyde yaşayan, asıl işi sebze ve elma üretip satmak olan, tarımsal üretimle uğraşan bir aileden aldık. Söylediğine göre, cevizleri topladıkları ağaçlar yıllar önce aile büyükleri tarafından dikilmiş. Kendi hallerine bıraktıkları bu ağaçların cevizlerini her sene toplayıp, ürettikleri sebze ve elmaların yanında pazarda satmaya çalışıyorlarmış.

Fidanları fidan torbalarında yetiştireceğimiz için toprak bulmamız gerekiyordu. Fidanları tüpleyeceğimiz bölgede yaşayan ve greyder sahibi olan bir abi, yakınlarda yaptığı kazılardan çıkarttığı güzel toprakları zamanla yığınlar halinde biriktirmiş, bu toprak yığınlarından beğendiğimiz toprağı aldık. Ayrıca bu abinin eskimiş(yıllanmış-eski olması en iyisi) hayvan gübresi de vardı, ondan da bir miktar alıp ikisini karıştırdık.

Toprak ve tohum ihtiyacımızı tamamladıktan sonra uygun ölçülerde fidan torbalarımızı ve toprağı torbaların içine koymak için el küreklerimizi aldık. Kürekleri, tüpleme esnasında bizi yarı yolda bırakmasın diye en sağlamından aldık, gerçekten çok sağlamdı. Son olarak eldivenlerimizi aldık. Tüplemeyi kışın soğuk havalarda yaptığımız için eldivenler çok işimize yaradı. Artık her şey hazırdı, sıra tohumları tüplemeye geldi.

Tohumları Tüpleme zamanı

Bilmeyenler için tohum tüplemeyi açıklamak gerekirse, yeterli miktarda toprağı bir kaba(fidan torbası, saksı v.s.) katıyoruz, ardından üzerine tohumu koyuyoruz, son olarak üzerine yeterli bir miktar daha toprak ekliyoruz ve tohum tüplenmiş oluyor, işte bu işleme tohum tüpleme deniliyor.

Tüpleme konusunda biraz tecrübeliydim çünkü hem lisans eğitimi aldığım yıllarda hem de daha önceki yıllarda başka bitkilerin ve ağaçların tohumlarını çok tüplemiştim. Ankara’da lisans eğitimi aldığım sırada, yaklaşık 2,5 yıl kadar(2012–2013–2014 yıllarında) TEMA Vakfı Ankara Temsilciliği çatısı altında bulunan Ankara Genç Tema’da aktif gönüllülük yaptım. Gönüllülük yaptığım sırada düzenli olarak vakıf gönüllüsü büyüklerimizin düzenlediği meşe palamudu tüpleme etkinliklerine Genç Tema olarak katılım sağlardık. Özellikle o dönemlerde tohum tüplemeyi oldukça fazla yaptım. Umarım, doğaya daha fazla ağaç kazandıralım düşüncesiyle, tamamen gönüllü olarak, büyük küçük bir çok kişinin katılım sağladığı bu güzel etkinlik halen devam ediyordur. O dönemler vakıfta tanıştığım güzel insanlara kucak dolusu selamlarımı göderiyorum :)

Cevizleri tüplerken her fidan torbasına 3–4 adet ceviz koyduk. Bu adeti cevizlerin büyüklüğüne göre belirledik yani cevizler biraz iri ise 3’er adet, biraz daha küçük ise 4’er adet koyduk. Adet olarak birden fazla tohum koymamızın sebebi, her tüpte en az bir tane tohumun filizlenmesini amaçladığımız içindi, hepsinin filizlenme ihtimali de var tabi. Tüpleme işlemleri 5 gün sürdü, 5 günde yaklaşık olarak 820 adet fidan torbasını doldurduk. İçleri dolu olan fidan torbalarının aralarından rahat dolaşabilelim diye 4’erli sıralar halinde dizdik.

Tüpleme sırasında havanın çok soğuk olduğu günlerde oldu. Hatta tüpleme yaptığımız günlerden birinden bir gün önce çok fazla kar yağmıştı, o gün soğuk havada yarım saatte bir verdiğimiz çay molalarıyla ısınmaya çalışarak 15–20 cm karın altındaki toprağa ulaşıp tohumlarımızı tüplemiştik. Evet soğuk bir gündü, ama benim için unutamayacağım güzel günlerden biri oldu.

Fidan torbalarına tüplemelerimizi yaptıktan sonra son kalan cevizlerin bir miktarını da arazinin zeminini çapa ile kazarak toprağın altına gömdük. Tüm bu işlemler bittikten sonra artık tohumların filizlenmesini beklemeye geçtik. Bekleme sürecinde, cemrelerin havaya, suya ve toprağa düştükten sonra baharın gelmesiyle birlikte, acaba filizlenen tohum oldu mu düşüncesiyle sık sık fidan torbalarının yanına gidip kontrol ettim, merakımı en azından bu şekilde azaltabiliyordum. Meraklı bekleyişlerin ardından sonra o gün geldi…

İlk filizlerin topraktan çıkışı ile başlayan süreci anlattığım bir sonraki yazıma burayı tıklayarak erişebilir ve okuyabilirsiniz :)


Bu yazımda, ceviz üretim sürecimin ilk aşaması olan tohum tüpleme aşamasından bahsettim, bu aşamadaki adımları arkadaşım Burak ile yaptık. Eğer yazımı beğendiyseniz, yazımı paylaşarak, beğenerek ve hatta düşüncenizi yorumlayarak beni bu durumdan haberdar edebilirsiniz. Diğer yazılarımı okumadıysanız eğer burayı tıklayarak yazılarımın tümüne ulaşabilirsiniz. Yazacağım yeni yazılar için, yapacağım paylaşımlar ve duyurular için aşağıda yer alan sosyal medya butonlarını tıklayarak takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere :)

Tarladaki Yazılımcı

Bir yazılımcının doğa dostu projeleri ve tarımsal üretim çalışmaları…

Hamdi Bayhan

Written by

Software Developer & Newbie Farmer & Nature Volunteer

Tarladaki Yazılımcı

Bir yazılımcının doğa dostu projeleri ve tarımsal üretim çalışmaları…

More From Medium

Top on Medium

Ed Yong
Mar 25 · 22 min read

26K

Top on Medium

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade