Jak se kam dostat v Helsinkách

Máme toho víc, o co bychom se mohli podělit a někomu by se to mohlo hodit na jindy.

Doprava v Helsinkách je v podstatě docela jednoduchá. Zpočátku budete samozřejmě tápat, doporučuji tak využít různé apky na dopravu. Dá se to ale zvládnout i z mapek na zastávkách a různých schémat, alespoň náš místní kámo František to zvládá.

Město (spíše spojená města) se dělí na části, takže musíte myslet na to, kde bydlíte, kam budete dojíždět, a podle toho pak kupovat jízdenky nebo lítačky.

Nejuniverzálnější je Region, na většinu stačí. Pokud bydlíte přímo v Helsinkách (jedna část se označuje Intern), gratulujeme, hodně ušetříte. Ceník a mapy jsou na stránkách dopravce HSL dost přehledně.

Podobně jako v jiných městech je tu Travel Card. Na tu potřebujete bydliště.

Pro návštěvníky nabízí HSL časové tikety, taková odlehčená Travel Card, od jednoho dne do týdne podle vaší volby. Jednodenní lze koupit i u řidiče za 9e i jako papírový lístek. Ostatní pak v trafikách R-Kioski, které jsou rozeseté po městě, prostě na nějaké určitě narazíte.

Jako studenti pak máte výrazné slevy, cca kolem poloviny ceny. K tomu je potřeba projít nejdříve “Orientation day” na univerzitě, kde dostanete formulář pro HSL Office (pod hlavním nádražím).

Až tam budete stát, nezapomeňte si vzít pořadové číslo, mají to tu na všechno, i na čekání u pultu.

Apps

HSL — dopravce v Helsinkách, vyplníte kartu a můžete platit 2,90e za 8é minutový lístek, jinak u řidiče 3,20e. Řidiči se pak ukáže obrazovka s odpočtem platnosti. Aplikace zůstává v pozadí, doporučují ji nevypínat, aby se lístek neztratil. Ono 75 korun na lístek v jedné části ztratit nechcete.

Jako mapové podklady po několika měsících nejvíce používám Mapy.cz pro pěší orientaci a Google Maps na spoje.

HERE We Go — Offline navigace od Nokia, umí hledat spoje, dovede vás pěšky mezi spoji. Je to spolehlivé a využíváme to často. K vyhledání spojů budete potřebovat připojení.

Google Maps —nějak mi na telefonu padají a spoje však vychází relevantně. Offline mapy se dají stáhnout.

Mapy.cz — neuvěřitelně dobré pokrytí. Mají třikrát větší velikost pro stažení, ale taky je tam kdejaká cestička mezi baráky. Pro pěší dopravu jsou nenahraditelné. Dokonce mají zakreslené turistické stezky a cyklotrasy.

Doporučuji si samozřejmě základní věci načíst před příjezdem, protože jinak strávíte na letišti strašně času zkoumáním co vůbec co znamená.

Z letiště Vantaa

Vlakem / busem. 5,50e za 80 minut. Pak přestup přes dva busy na Laajasalo, kde bydlíme. Samozřejmě se dá jet taxíkem nebo Uberem. Letiště je dost přehledné a obrovské obrázky vlaků vás dovedou.

Jízdenka se dá koupit v automatu před vstupem k vlakům, přes appku HSL nebo v R-Kioski jako Region.

Každodenní doprava

Většinou budete střídat metro a autobus. V autobuse buď ukazujete tištěnou jízdenku, pípnete časovou lítačku nebo ukazujete jízdenku na displeji mobilu.

Autobusy si stopujete, hlavně na rychlostních silnicích je dobrý na to dávat pozor, už mi jich pár ujelo, když jsem teprve přišel na zastávku a on projel raketovou rychlostí. Sice jsme to od kamarádky Blanky věděli, později byste to stejně poznali, jak to funguje. Každá zastávka je na znamení jak při nástupu, tak výstupu.

Velký chyták, který musím zmínit, je Kammpi. Opravdu živá čtvrť, kde staví skoro všechny linky. Centrem je obchoďák se stanicí metra, ale i s podzemní autobusovým nádražím. Některé spoje ale odjíždí i před budovou vedle McDonald's a Finnkino (navi nebo Fini poradí). Linky autobusů jsou přehledně rozřazené na stanoviště na panelech.

Některé novější busy mají USB zástrčky na nabíjení nad sedačkami. Welcome to the world of tomorrow!

Pokud máte možnost a nijak vám taková varianta cestování nevadí, využijte kolo. Je tu málo kopečků, stojany na kola jsou na každém rohu. HSL dokonce nabízí přímo půjčování kol, 5e na den, 10e na týden a jen 30e na sezónu (končí na konci října). Je to podobný systém jako v jiných velkých evropských městech. 30 minut jízdy, pak dáte kolo do stojanu, případně si ho vezmete na další jízdu znovu. Bez problému lze zvednout sedlo, jízda se zdá pohodlná.

Pokud jste tu na delší dobu a hodí se vám kolo u domu, můžete si ho koupit. Na Facebook Marketplace je jich hromada, můžete hledat i na Tori. Většinou seženete normální kolo mezi 50–70e podle stavu. Mám sice už kolo bez převodů, ale doporučil bych si koupit s nimi, občas i do menšího stoupání úpím. Horší je to pak se staráním se o kolo. Prozatím jsem nenašel levnější obchod, v našem okolí jsou spíš vyčištěný hip obchody a všechno je tam o nějakých 20% natažené.

Doprava se psem je bez problému. Na HSL píší, že doprava je povolena za předpokladu, že pes nikoho neobtěžuje. Cestuje zdarma.

To je prozatím tak všechno, co jsme se dozvěděli. Pokud máte dotazy, určitě dejte vědět, případně to pak doplním do textu.