Jak sehnat bydlení v Helsinkách

Hledali jsme s Dášou bydlení tak dlouho, až jsme skoro neměli kde spát. Zpočátku nám chybělo hodně informací a tak jsem se to rozhodl sepsat.

Hledat před odjezdem?

Ano i ne. Pokud jedete jako studenti na výměnný pobyt, určitě žádejte ubytování od školy. Když vám to z nějakého důvodu nevyhovuje, existují i složitější a v drtivé většině dražší alternativy. Na místě rychleji poznáte, zda jde o povrch, jestli je pronajímatel snesitelný apod.. Můžete do domova hledat dobré čtvrti, ale dokud si město trochu neprocestujete, stejně nebudete vědět, která lokalita je pro vás vhodná.


Ubytování od školy

Dáša je na AALTO. Nemají obvyklé koleje přidružené k univerzitě, ale další dvě organizace, přes které se lze přihlásit o byt na čekací listinu. My jsme tohle úplně podcenili. HOAS jsme prošvihli, protože jsme to neřešili dost brzo. AYY jsme se sice přihlásili, záhadou mi však nedorazil potvrzovací mail jako spoluúčastníkovi přihlášky (nikde to tam ale není vlastně napsaný, že to přijde). Místo toho, abychom to řešili, usoudili jsme, že je naše přihláška nevyhovující.

V přihlášce vyplníte velikost požadovaného ubytování, od toho se pak odvíjí cena. Jsou ale oproti ostatním nájmům opravdu výhodné. Stejně tak University of Helsinki má své Unihome byty a tak lze žádat i přes ně.

Takže pokud můžete, jakmile zjistíte, že vás na školu vzali, zjistěte si termíny uzavírání přihlášek a dejte si to do kalendáře, jinak projdete martytiem.

Když tohle nevyjde:

Kamarádi

Určitě se vyplatí se zeptat po kamarádech, kdo koho v cílovém městě zná. My nikoho na přespání nakonec z počátku nesehnali, ale když jsme pak byli v nouzi, ozvalo se nám obrovské množství lidí, které měli i tenkou spojitost s Helsinkami a měli jsme tak případné bydlení ve stavu nouze.

Couchsurfing

Několik dní se dá přespávat po dobrovolnících, co vám nabídnou postel. Pro nás dva se psem to byla slepá cesta. Dostali jsme negativní odpovědi.

AirBnB

Našponové ceny nájmů jsou na nejoblíbenější službě soukromých pronájmů ještě vyšší. Nabídka je relativně široká, Samozřejmě záleží na předstihu v hledání. Sháněli jsme na konec srpna minimálně měsíc předem a na výběr bylo cca pět ubytování možných se psem pod 1k na noc. Bez psa jako obvykle jednodušší.

Určitě se nebojte pěkně popsat váš účel cesty a trochu pochlebovat v textu (pokud je teda čemu). Řekněte si několika lidem zároveň o slevu, mohou vám udělat individuální nabídku. Samozřejmě je dobrý za to nabídnout nějakou službu — já vybírám byty se špatnými fotkami a nabízím pár fotek za levnější bydlení. Hodně lidí taky nabízí uvaření něčeho z jejich rodné země, to je myslím dost fér hlavně když si pak představíte hledání unikátních ingrediecí v cizí zemi :)

House sitting

Zajímavá služba, kde lidé nabízejí ubytování za hlídání bytu a většinou k tomu pojícího se zvířectva. Našel jsem dokonce nějaké nabídky ve Finsku, ale je to spíš zajímavost na kratší dobu.

Trusted House sitters / Nomador / MindMyHouse

Hostel / Booking.com / Hotel

Poslední a většinou nejdražší možnosti jsou pak už všeobecně známé. V nabídce jsou často i soukromé pokoje v hostelech. Bohužel se psem asi nic moc, naštěstí jsme to pak nemuseli řešit, takže tady bohužel neporadím.


Potud časově krátké možnosti ubytování, které se hodí nejen tady, ale obecně po světě. Teď krátký přehled dalších možností, jak shánět ubytování přímo tady v Helsinkách.

Připravte si krátké představení se shrnutím. Kam na školu jedete, kolik vás je, kdo jste, datum potřebného nastěhování a konce ubytování a případně vaše specifické požadavky (vlastní pokoj, zařízený pokoj nebo byt apod.). To budete posílat stále, takže se to hodí.

Forma takového představení může být klidně zábavná, ale podle mě vám to nic nepřinese víc, než smajlík od druhé strany. Stejně jako vás bude provázet málo důvěry k ostatním, druhou stranu samozřejmě taky.

Jedete-li sami, budete mít výhodu. V páru je to pak složitější. My si se psem pak zavřeli dveře do většiny nabídek. Problém může být taky doba pobytu, většina mimo studentských nájmů je na rok, proto nemusí vyjít až zázračně levné nabídky.

Ceny: cca 300e pokoj, dá se sehnat se štěstím i levnější, studio 500–700e, dvojpokojový byt 600–1000e.

Nezapomeňte zkontrolovat ceny dopravy z domova, který bude mimo zónu, kde budete mít školu např. bydlet v Espoo a mít školu v Helsinkách stojí na lítačce pro dospělého za měsíc o 50e navíc.

Facebook skupiny

Jako u všech skupin na Facebooku si pořiďte pevné nervy ve spojení s výraznou opatrností. Pohybuje se na nich různé složení uživatelů a tzv. scammers jsou skoro v každé skupině. I z tohoto důvodu nikdy neposílejte nikomu peníze předem. Ani neplaťte nějaký rezervní poplatek.

PRO TIP: nastavte si na sledovaných skupinách notifikace na mobilu, klidně bez zvuku, ale s vizuálním upozorněním. Neuniknou vám tak nejnovější inzeráty. To nám na posledních chvíli zajistilo bydlení.

Jde o čas, kdo napíše jako první na inzerát. Pak se modlíte, že nepíše inzerující vám a konverzace vůbec někam povede. Často je už z komunikace jasné, že to bude prostě zbytečně složité a je dobré jít od toho. Čím vám více bude téct do bot, budete ochotnější bydlet s kdejakým postihem.

Skupiny, co stojí za to:

Flatmate & apartment Finder. Helsinki/Vantaa/Espoo

Helsinki Buying,Selling,Giving Away

Helsinki Rent, Sell, Lend, Give away

Apartments for students in Helsinki Metropolitan area

Vuokra-asunnot Helsinki

Apartments and rooms in Helsinki

Vuokra asunnot / Üürikorterid / Rental Apartments HELSINKI- ESPOO- VANTAA

Také vám mohou pomoci skupiny Čechů ve Finsku:

Češi a Slováci v Helsinkách

FinČech

Tori.fi

Nejznámější finská stránka podobná sbazaru apod.

Hledejte Asunnot (nájem) a ve vyhledávacím baru Vuokrataan (pronájem) a v roletě Uusimaa (region včetně Helsinek, Espoo a Vantaa). Většina inzerátů je ve finštině, vůbec se toho nelekejte a přeložte si je translatorem do angličtiny (čeština generuje hodně bizarní překlady) a případně rovnou kontaktujte přes ikonu s obálkou. Dostal jsem docela dost odpovědí, ale nakonec z toho nic nedopadlo, dvě byli slibné.

Realitky a přehledy

Tady jsme vždy dostali odpověď, že jsou nájmy na rok, ale zkusit to samozřejmě můžete.

http://www.vuokraovi.com / https://www.vuokraturva.fi / https://asunnot.oikotie.fi

Studentské a univerzitní skupiny

https://aalto.sharetribe.com/en/homepage / https://marketplace.helsinki.fi / https://oin.sharetribe.com

Craigslist

Síť s nabídkami na všechno lze také využít k hledání ubytování. Nejsem si ale vědom, že by mi přišla odpověď na dotazy.


Hledání bydlení v Helsinkách je opravdu deprimující věc. Hledejte hodně dopředu a co nejdříve se s pronajímatelem sejděte, abyste mohli případně co nejdříve kývnout. V době začátku semestru je o nájmy enormní zájem a sehnat něco v září je složitější než v říjnu.

Snad jsem obsáhl vše. Pokud máte dojem, že by bylo potřeba něco do stránky doplnit, určitě nám dejte vědět v komentáři.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.