Beetroot — шведсько-українська компанія, що змінює Україну

Andrii Bas
Блог TEAL ua
Published in
9 min readAug 2, 2018

Коли два шведських фаундери приїхали в Україну на старенькому жигулі із запалом будувати соціальний бізнес, хто б міг подумати що через декілька років їм вдасться створити одну із найдинамічніших IT-компаній в Україні — Beetroot.

Про історію заснування Beetroot та їх шлях до бірюзової організації — читайте у статті.

Про Beetroot

Beetroot — IT-компанія, зі шведським корінням та основним центром розробки в Україні. Компанія займається підбором та організацією роботи IT-спеціалістів. Або, іншими словами, — будує команди! У Beetroot в Україні працює понад 250 спеціалістів у таких містах як Київ, Полтава, Одеса, Харків.

Компанія зосередила свою діяльність на чотирьох основних напрямках: dedicated teams, wordpress project delivery, Beetroot Academy, partner teams.

Заснування Beetroot

У 2010 році Густав та Андреас закінчили Гетеборзький університет у Швеції та рушили у так зване field study соціального підприємництва у Східній Європі. Там вони завершували свою магістерську роботу. Обидва були інженерами, трохи крейзі, та хотіли зробити свій внесок у світ. Андреас купив стареньку Ладу 5 та разом із Густавом помандрував Мінськом, Київом, Одесою, Кишиневом. Це лише декілька міст, у яких Густав та Андреас зупинялися, відвідували місцеві компанії, вивчали різні моделі роботи, як проекти виконуються. Загалом відвідали понад 100 компаній. З’єднуючи місцеві компанії з замовниками зі Швеції та допомагаючи виконати проект — це і стало першими кроками Beetroot.

Перші 3 роки засновники провели фактично в подорожах, на зарплату в $400, інвестуючи майже весь прибуток в майбутню компанію. Перший офіс був у Києві поряд із вокзалом, де Густав та Андреас спали на повітряних матрацах. Згодом переїхали в трикімнатну квартиру в Одесі. Там вони і жили, і працювали разом із розробниками.

Зростали повільно на власних коштах, не залучаючи зовнішніх інвесторів перші 3 роки.

Шлях до teal

Робота у квартирі невеликою компанією створила запоруку домашньої атмосфери. Усі перші працівники стали близькими друзями. Тому коли виросли та переїхали до справжнього офісу, хотіли зберегти той домашній затишок та дружню атмосферу, що була із самого початку. Хотіли, щоб члени команди приходили на роботу такими, які вони є, а не розділяли особисте та професійне життя. Були категорично проти будь-яких формальностей. Старалися завжди зробити плоску ієрархію, щоб клієнт міг напряму спілкувалися із командою.

Що цікаво, почали впроваджувати такі підходи до того, як прочитали будь-яку книгу про teal.

Коли Андреас виступав на конференції, один з учасників зазначив: “ти, мабуть, прочитав ось цю книгу”. Андреас був здивований, але назву книги записав. Так у 2016 “Reinventing Organizations” Фредеріка Лалу вперше потрапила до Андреаса та Густава.

Виявилося, що в Beetroot намагалися впроваджувати майже всі описані в книзі бірюзові практики,або хоча б розглядали таку можливість.

“Reinventing organizations” купили в усі офіси компанії, трьома мовами, щоб кожен мав можливість ознайомитися. Тож не дивно, що багато членів команди прочитали книгу. Це допомогло зрозуміти, що шлях Beetroot є не лише ідеалістичним уявленням шведських засновників, але й концепцією, що має місце на існування в світі, та може бути ефективною. Перебирати досвід інших схожих компаній було дуже цінно.

Місія

Місія Beetroot — бути найбільш соціально-впливовою компанією в Україні.

Beetroot вимірює свій успіх соціальним впливом, створенням середнього класу у суспільстві, наданням гідних умов праці та навчанням.

Стратегію та цілі для досягнення місії визначали разом із командою. Загалом брали участь понад 40 людей — усі з “менеджерських” ролей (маркетинг, HR, тощо), та декілька розробників із dedicated teams. Кожен в Beetroot має можливість вплинути на те, як компанія розвивається.

Більшість розробників із dedicated teams не брали участь, тому, що цілі для них в основному ставить клієнт та працюють вони в основному із клієнтом. Beetroot відбирає клієнтів, що поділяють їх цінності, та створює хороші умови для розробників, але останнє слово все одно залишається за клієнтом. Деяких клієнтів Beetroot навіть повільно долучає до бірюзових практик. Такі особливості роботи dedicated teams.

Бірюзові практики

Beetroot навчався та надихався із різних джерел та практик. Брали бірюзові практики, практики із Reinventing Scale-Ups, тощо, додавали власні підходи й так формували Beetroot-підхід. Нижче наведено деякі бірюзові практики, що впровадили в Beetroot.

Прийняття рішень

В Beetroot процес приймання рішення схожий на advice process, описаний Лалу, щоправда, менш строгий. В компанії визначені ролі, хто за що відповідає. Таким чином, дивлячись на них, beetroot-івець може зрозуміти, на кого рішення впливає та в кого варто проконсультуватися. Також, важливо навчати людей ефективному прийняттю рішень. Щоб члени команди розрізняли, що є найкращим рішенням для мене та найкращим рішенням для компанії в цілому. Бо це є різні речі. Треба навчитись забирати его із рівняння та чітко окреслити, коли варто advice process розпочинати, щоб не ускладнювати прийняття рішень через дрібні питання.

Advice process в Beetroot ще не фіналізований, він на стадії ітерацій та експериментів, аналізу, що працює, а що — ні, постійного покращення.

Приклад прийняття рішення командою згідно із даним процесом — відкриття офісу в Івано-Франківську. Один із HR-ів хотів переїхати в Івано-Франківськ із особистих причин. Одне зі стратегічних рішень в компанії — мати 5 різних офісів. Проконсультувавшись із різними членами команди (фінанси, адміністрація, тощо), було прийнято рішення, що ця людина поїде до Івано-Франківська відкривати новий офіс. Рішення в процесі впровадження.

Культура зворотного зв’язку

Ключ до особистого розвитку та відповідальності — це культура зворотного зв’язку.

Для кращого розуміння, як правильно ділитися зворотнім зв’язком, Густав та Андреас пройшли тренінг від Карін та Лізи (із Tuff Leadership Training), та відкрили для себе, що таке справді хороший зворотній зв’язок! Потім проводили такий тренінг усі вихідні для своєї команди! Це змінює те, як команда спілкується. Замість того, щоб боятися образити когось, ти турбуєшся про людину, віриш в її потенціал та стараєшся їй допомогти.
Також поширили таку концепцію як “безжалісне співчуття” (“ruthless compassion” в оригіналі), коли ти повністю фокусуєшся на іншій людині, ставишся як до дорослого та намагаєшся допомогти всіма силами.

Карін в гостях у Beetroot

Щоправда, із підходом довіри, рівності, відкритості важливо не опинитися в ситуації, коли середовище надто зручне, що ти боїшся створювати будь-які суперечки чи конфлікти. Конфлікти — це не погано, вони сприяють розвитку, якщо їх вирішувати правильно. Варто ставитись один до одного, як до дорослого, та з допомогою конструктивного зворотного зв’язку вирішувати суперечки.

В Beetroot також рухаються, щоб позбутися традиційних оцінок продуктивності та поступово переходять до регулярного зв’язку сам-на-сам.

З цікавих фактів, Beetroot уже 5 разів був об’єктом дослідження для магістерської роботи, зокрема — для дослідження культури зворотного зв’язку в плоских та самоорганізованих організаціях. Роботу можна переглянути тут. Одна з робіт — це, вочевидь, робота самого Андреаса.

Політика відкритих дверей

В Beetroot працює політика відкритих дверей. Завжди заохочується приводити своїх друзів чи другу половинку в офіс на чашку кави, вечірку, чи просто відвідати офіс. Клієнтів та партнерів також часто запрошують на події компанії, які проводять регулярно. Такий підхід сприяє дружній атмосфері. І просто немає причин цього не робити. Компанія турбується про цілісність, і якщо ти не можеш привести свою дівчину чи хлопця — то ти не можеш бути цілісним. Навіть батьки деяких працівників знайомі із Густавом та Андреасом. Це так батьки знайомляться із сином маминої подруги (жарт).

Те саме стосується домашніх тварин.

Beetroot-фішки

В Beetroot є багато речей, що створюють особливу атмосферу в команді:від капців в офісі та буряка-талісмана, до “большой ложки” та хештегів, що все разом надає домашнього затишку та об’єднує команду.
Такий підхід надихнуло студентське життя в Швеції, де у кожного факультету теж були свої “фішки” та особливості, що відрізняли їх один від одного.

Цінності

Цінності є важливим елементом цілісності компанії. В Beetroot 6 основних цінностей:

  1. Довіра
  2. Відповідальність
  3. Рівність
  4. Відкритість
  5. Розвиток
  6. Цілісність

Якщо ти відчуваєш довіру, то ти дійсно можеш і брати на себе відповідальність. Рівність — це про рівноправністьвлади, коли будь-хто може прийняти рішення. Але коли ти його приймаєш, твоє завдання впевнитися, що ти взяв до уваги найкращі ідеї, що існують в організації. Тому логічно порадитися із людьми, що мають більше знань та досвіду в даному питанні.

Розвиток — це як про особистий та професійний ріст, так і про розвиток спільноту в якій живемо. Про те, щоб використовувати Beetroot та Beetroot Academy як засоби для позитивного соціального впливу на Україну.

Відкритість важлива для підтримки культури та ефективного прийняття рішень. Щоправда, це не означає, що кожен повинен знати усе. Важливо знати те, що потрібно знати. Іншу інформацію, що не є необхідною, не обов’язково розкривати. Інколи вона може навіть нашкодити. Наприклад, фінансова інформація. Частина фінансової інформації доступна для більшості команди, але деталі, такі як зарплати та витрати на ті чи інші проекти доступні лише для людей, що їх потребують.
Так, наприклад, у команді Wordpress є бонус, коли певний відсоток від прибутку розподіляється між усіма учасниками цієї команди.

Beetroot Academy

Beetroot Academy — неприбуткова організація, що початково створювалася для того, щоб навчати переселенців. Відтоді Академія виросла у велику мережу навчальних центрів, що допомагає людям побудувати кар’єру в ІТ.

Beetroot Academy також керується за схожими teal принципами. Центральний офіс працює як підтримка для локальних менеджерів, та допомагає їм функціонувати ефективно.

Команда Академії активно розширяється. . Серед планів — розширитися до двадцяти локацій (на літо 2018 — відкрита в десятьох містах України).

Академія — це один зі шляхів формування нового середнього класу в Україні,один зі способів реалізації місії Beetroot.

До речі, шведський уряд підтримує Beetroot Academy та виділив $1.7 mln для відкриття шкіл в нових містах.

Проблеми на шляху до teal

Шлях впровадження бірюзових практик нелегкий. Перш за все потрібно прийняти, що може бути тяжко.Частина людей може не вірити в такі підходи. Також потрібно прийняти до уваги те, що існує не так багато ресурсів та накопиченого досвіду на тему бірюзових практик та самоорганізації, багато потрібно робити самостійно.

Іноді досить некомфортно впроваджувати нові практики. Так, наприклад, Дарина, PR менеджер,зазначає, що спочатку було досить тяжко визначати свою власну роль та обов’язки. Це нетипове завдання, яке люди роблять в нових організаціях. Потрібно було приймати рішення в якій конференції брати участь, тощо, адже ніхто не вказував як це потрібно робити.

Інша важливе питання, яке потрібно тримати в голові — як не зупинитися в комфортній зоні та не боятися конфліктів. Багато чого робиться, щоб створити це саме середовище свободи та цілісності, але потрібно також підтримувати розвиток, здорові конфлікти, продуктивність.

Щоправда, на думку Густава, Україна більш сприятлива до прийняття нових ідей та практик, аніж, скажімо, Швеція. Це пов’язано із тим, що багатьом людям уже настільки набрид традиційний старий підхід менеджменту, що вони охочі спробувати щось нове. А в Швеції компанії і так відносно плоскі, та поштовх вирішувати якісь критичні проблеми та впроваджувати нові зміни відсутній.

Поради як впровадити бірюзові практики в своїй організації

Щоб впровадити бірюзовий підхід в компанії, почати потрібно зі способу мислення, а не з конкретних практик. Замість того щоб іти ва-банк, варто почати говорити з командою про напрямок, в якому ви хочете рухатися, до чого ви хочете прийти, яким способом, тощо. Тут важливо, щоб керівництво та рада директорів розуміли та підтримували такий підхід, надихали ним команду.

Адже в команді важливо мати людей, які розділяють ваші погляди. Відбирати таких під час прийняття на роботу, говорити їм під час рекрутингу, яку компанію ви будуєте, щоб вони були готові.

Практики — це легка частина. Сформувати культуру що їх підтримує — це складна частина.

Рекомендовані ресурси:

  1. Reinventing Organizations;
  2. Tuff Leadership Training;
  3. Reinventing Scale Ups by Brent Lowe, Susan Basterfield, Travis Marsh;

Хто вас надихає?

В IT — Густав та Андреас не знають. Але в інших сферах — надихають Urban Space із Івано-Франківська, за їх досягнення в громадському секторі.
З великих компанії, надихає IKEA. Те, що IKEA змогла створити сильну культуру та команду, об’єднану спільними цінностями навіть на такому масштабі, — це значне досягнення.

Серед лідерів — Ганді, Ingvar Kamprad (IKEA founder).

Щоб дізнатися більше про Beetroot, відвідайте їх сайт, або просто відвідайте їх офіс.

Кейс підготований в рамках проекту Teal UA, мета якого — створити більше бірюзових організацій в Україні. Приєднуйтеся до спільноти Teal UA Group, щоб отримувати корисну інформацію про те, як трансформувати організації за допомогою бірюзових практик.

Підтирмайте статтю оплесками 👏 👏 👏 якщо інформація була корисною для вас!

--

--

Andrii Bas
Блог TEAL ua

Entrepreneur, reader, marathon runner. Co-founder & Team Lead @ Uptech (https://uptech.team), CEO @ Plai (https://plai.team)