TEDxKrakówSalon: Technology and Upgrading Humanity

Ciężko dziś sobie wyobrazić życie bez komputerów osobistych, smartphone’ów, aplikacji mobilnych czy nowoczesnej aparatury medycznej.

Dzięki wizjonerstwu i ciężkiej pracy naukowców z całego świata, możemy dziś komunikować się ze sobą w świecie wirtualnym, ulepszać swoje ciało sztucznymi wszczepkami i snuć coraz realniejsze wizje świata rodem z filmów science-fiction.

Jesteśmy świadkami szalonej rewolucji technologicznej i większość z nas bierze w niej udział, nawet nieświadomie. Na kolejnym spotkaniu TEDxKrakówSalon chcemy porozmawiać o technologii i jej wpływie na człowieka.

Czwartkowy wieczór 10 marca potraktujemy jako okazję do refleksyjnego spojrzenia na ten temat z szerszej perspektywy. Gotowi?

Komputery personalne są powszechne, pomimo, że premiera pierwszego iPhone’a miała miejsce niecałe 10 lat temu. Niektóre komputery kosztują dziś 5$, 25 lat po premierze dwustukrotnie słabszej Amiga 3000UX, którą wtedy można było kupić za ponad 5000$. Popularność sprzętów technologicznych znacząco wpłynęła na społeczeństwo, a świat w erze rewolucji technologicznej nie przypomina już tego, który znamy z dzieciństwa. Przy tej okazji warto porozmawiać o tym, jakimi ludźmi staliśmy się dzięki szerokiemu dostępowi do urządzeń elektronicznych.

Jak dzięki temu uległo nasze postrzeganie świata?

Jaki wpływ ma nasze człowieczeństwo na rozwój technologii?

Dziś komputery możemy swobodnie zmieścić do kieszeni i są szybsze niż kiedykolwiek. Czy wiedzieliście, że lata temu moc kalkulatora wystarczyła, żeby wysłać ludzi na Księżyc?

Zastanawiające, co zatem czeka nas w przyszłości.

Czy rozwój technologiczny przyniesie nam bogactwo i pokój, czy — na przykład — przełoży się na tworzenie nowych kast? I w końcu — jest szansą, czy zagrożeniem?

___

Tekst: Karolina Nieckarz
Edycja: Emilia Meres