Yengeç Dolunayı / 02.01.18

2018'in ilk haftasında gökyüzünde muazzam şeyler oluyor. Ama öyle böyle muazzam şeyler değil. Yeni seneye dolunayların en etkilisi olan Yengeç Dolunayı ile giriş yapıyoruz.

Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor?

Türkiye saati ile 2 Ocak 05.24'te gerekleşecek olan bu dolunayın yıl içerisindeki diğer dolunaylardan biraz daha etkili ve sancılı geleceğini söylersem abartmış olmam zira ay kendi yöneticisi olduğu burç Yengeçte ve en güçlü halinde. 2 Ocak günü gerçekleşecek olan Ay-Güneş karşıtlığı astrolojik olarak aynı zamanda “Wolf Moon” olarak adlandırılıyor.

Bu dolunayın bizim için özellikle duygusal alanda bir hayli zorlayıcı olacağıyla giriş yapalım.

Dolunay nedir?

Dolunay en genel tabir ile Güneş-Ay karşıtlığı yani Ay’ın yörüngesi ile birlikte Güneş’in karşısına geçmesi durumudur. Dolunay, ayın fazları içerisinde, ayın tam anlamı ile yuvarlak olarak göründüğü fazdır. Dolunaylar 2 gün süre ile gerçekleşirler ve ardından küçülmeye, gökyüzünden silinmeye başlar.

Yengeç Dolunayı etkileri neler olacak?

Ay’ın Yengeçte kendi evinde ve en güçlü halinde olduğunu dile getirmiştim. Yengeç öncü burçlardan biridir ve bu durum bilhassa inisiyasyon ve bilinçaltı uyanışlarına işaret eder. Yengeçte gerçekleşecek olan bu dolunayda ana tema çocukluk, aile (veyahut birliktelikler, ikili ilişkiler) ve geçmiş. Geçmiş dediğimde benim aklıma ilk olarak Karma Lordu Satürn geliveriyor. Eh, nihayetinde Yengeç ve Oğlak birbirine karşıt burçlardır ve Oğlak’ın yöneticisi Satürn’dür. Kafa karıştırmadan kaldığım yerden devam ediyorum.

Yengeç dolunayının geçmişle ilgili oldukça açık bir mesajı var: Eğer geçmiş ile bir anlaşmaya varamazsak, üzerini örtmek ya da geride bırakmak değil; anlaşmaya varmak, 2018 bizim için aynı sıkıntıları tekrardan önümüze koyacak, hem de bire bir!

Dolunay 2 gün boyunca Yengeç himayesinde, Oğlakta bulunan Güneş ve Venüs’e karşıt bir açı ile bulunacağından kariyer ve hedefler kişisel hayat ile sürtüşmeye başlayacak. Bu süreçte yapılacak en güzel şey kişisel taleplerimiz ve ihtiyaçlarımız ile çevremizden gelen ihtiyaç ve taleplerin ortasındaki dengeye odaklanmak. Kendimize dengeyi sürekli hatırlatmamız, dengede kalmamız gerecek.

Yengeçte gerçekleşecek olan bu dolunay aynı zamanda Satürn ve Oğlakta yer alan Lilith ile Plüto karşıtlığına sahip. Bu tam olarak şu demek: Karmanın Lordu Satürn, Karanlık Dişi Lilith ve Yeraltının Lordu Plüto Yengeçteki Dolunay’a karşı bir araya gelerek en karanlık korkularımızı açığa çıkaracak. Kendimize kabullendirmekte zorlandığımız veyahut varlığını bile hatırlamak istemediğimiz, bilinçaltına gönderdiğimiz ne varsa hepsi teker teker gün yüzüne çıkmaya başlayacak. Tekrar hatırlatmakta fayda var Yengeç bilinçaltının efendisi. Bir düşmanı alt etmenin tek yolu, düşmanı tanımaktan geçiyor bu yüzden bırakalım tüm korkular bizi bir kez tam anlamı ile ele geçirsin. Yüzleşelim. Bu sene içerisinde bir daha böylesi güçlü bir yüzleşme fırsatı elde edemeyebiliriz.

Yengeç ve Oğlak simgeleri

Yengeç Dolunay’ını psikolojik olarak ele alacak olursak; Yengeç Jung’un arketiplerinden Anne’ye, Oğlak ise Baba’ya karşılık gelir. Bu dolunay süresince anne-baba figürleri ile sıkıntılar yaşanabilir. Arketiplerden bahsettiğimizde belirli kalıpların dışında düşünebilmemiz gerekiyor. Bu aile içerisindeki sorunlara işaret edebileceği gibi çocukluk döneminden gelen anne-baba düşüncesi ya da çevresel anne-baba simgelerine karşı rahatsızlık anlamına da gelebilir. Aynı zamanda bizlerin ilerleyen dönemlerde kendi bürüneceğimiz anne-baba kimliklerine karşı bakış açımızı sorgulatıp, kendimizi bu konuda yetersiz ve hazır hissetmemeye götürebilir. Anne ve baba arketipi aynı zamanda kişinin dişil ve eril enerjisini de temsil ettiğinden ötürü dolunay süresince özellikle düşünsel ve cinsel anlamda dişil-eril gelgitliği yaşamamız oldukça doğal.

Bu dolunay süresince çevremize karşı olan algımız artacağından gereksiz gerilimleri üzerimize toplayabiliriz. Bağlarımızı, aidiyetlerimizi sorgulayacağımız, kimlerle neden ve nereye kadar yanyana durduğumuzu bir daha düşüneceğimiz bir süreç ile karşı karşıya kalacağız. İçsel dengemizi sağlayana kadar bir süreliğine sessiz kalmak, öfkeye yenik düşmemek kapıları açacak olan anahtar.

Her birimizin doğum haritaları farklı olduğundan genel olarak şu burca böyle olacak bu burç şöyle etkilenecek demek pek doğru değil benim bakış açıma göre. Ancak ana bazı açılar ve karşıtlıklardan ötürü burcu veya yükseleni Yengeç,Oğlak ve Kova olanların bu dolunay biraz daha fazla ter dökeceğini söylemek mümkün. (Bakınız Yengeç burcu olup yükselen Oğlak’a sahip olan ben.)

Yengeç Dolunayı’nın bir hayli sancılı geçeceğini daha ilk cümlelerimde dile getirmiştim ancak bu dolunay aynı zamanda arda bırakılması, koparılması, değiştirilmesi hatta ve hatta öldürülmesi gerekilen ne varsa tüm bunlara ışık tutacak olan sürecin ta kendisi.

Yengeç Dolunaylarında Adaçayı, Aloe Vera ve Tarçın tüketimini arttırabilir, su içmeyi aksatmamaya özen gösterebiliriz. İyi gelecektir.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.