The Details #53

2023'te Bitcoin Yatırımcılarının Takip Etmesi Gereken 3 Gelişme

Burak Tamaç, Ph.D.
The Details
Published in
2 min readJan 2, 2023

--

1- Fed ne zaman pivot yapar?

Fed’in pivot yapması için ekonominin sert bir şok ile karşı karşıya kalması gerekiyor.

Bildiğimiz gibi Fed’in pivot yapması parasal sıkılaşma döneminden parasal genişleme dönemine geçiş yapması. Fed son bir senedir talebi baskılamaya çalışıyor ancak COVID sonrası istihdamdaki ‘yeni’ paradigma nedeniyle talebi sert bir şekilde baskılayamadı. Yani kısaca işsizlik hala istenilen seviyelere çıkmadı.

Fed başkanları faiz indirimine 2023 senedinde başlamayacaklarını her fırsatta dile getiriyorlar.

Piyasa ise ilk altı ay içinde Fed’in buna mecbur kalacağını fiyatlıyor. Ben açıkcası 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar Fed’in pivot yapma ihtimalini neredeyse sıfır olarak görüyorum. Sert bir resesyon gelse bile süreci uzatmak için ısrarcı olacaklardır.

Enflasyonun bir kez daha artış trendine girmesinin maliyeti bu defa 2024 seçimlerini etkiler.

2- Spot ETF onaylanma ihtimali

Bloomberg analistleri James Seyffart and Eric Balchunas daha önce yaptıkları analizlerde spot ETF’in onaylanma ihtimali olarak 2023'ün Mayıs-Haziran ayını işaret etmişlerdi.

FTX sonrası bu süreç uzayabilir çünkü öncelik olmaktan çıkmış durumda. Ben spot ETF gibi bireysel yatırımcıların daha kolay Bitcoin yatırımı yapabilmesini sağlayan gelişmeleri çok önemsiyorum.

Çünkü bu sayede Bitcoin daha fazla tabana yayılıyor ve elinde yüksek oranda bitcoin tutan adreslerin (balinalar) piyasayı manipüle etme güçleri azalıyor.

3- ABD’de regülasyonlar

LUNA/UST çöküşü ABD’de regülasyonları nasıl zora soktuysa ve sürecin uzamasına neden olduysa, FTX krizi tam aksine bu sürecin hızlanmasına neden olacaktır.

FTX krizi yeni bir kavramın (algoritmik stabilkoin) yasakouyucular tarafından öğrenilmesine neden olmadı. Aksine, kripto sektöründeki merkezi yapıların başında gelen borsalarında ne kadar kötü yönetildiğin ve bu sayede bireysel yatırımcıların bundan ne kadar kötü etkilendiğini ortaya çıkardı. ABD’de regülasyonlar tamamen altkoinleri ilgilendiren bir konuma gelmiş durumda çünkü vadeli ETF’in onaylanması ile Bitcoin artık emtia olarak değerlendiriliyor.

FTX krizi olmasaydı ben 2023 yılında elle tutulur bir regülasyon hamlesi göreceğimizi sanmıyordum, ancak Biden hükümeyi bu sorunu yasal yollarla çözmeden 2024 seçimlerine girmeyecektir.

--

--

Burak Tamaç, Ph.D.
The Details

Adj. Professor at Montclair State University | ❝❞ Bloomberg | CNBC | Yahoo Finance | CoinDesk