The Warsaw HUB z certyfikatem „Obiekt bez Barier”

Radosław Górecki
The HUB Magazine [pl]
3 min readMar 23, 2021

The Warsaw HUB bez barier — budynki kompleksu otrzymały certyfikaty dostępności dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności przyznane przez Fundację Integracja.

Certyfikat “Obiekt bez Barier” potwierdza pełną dostępność architektoniczną i przyjazność dla wszystkich użytkowników budynków The Warsaw HUB m.in. dla osób z niepełnosprawnością, rodziców z dziećmi, osób starszych lub z czasową niepełnosprawnością.

– The Warsaw HUB zasadniczo zmienia krajobraz warszawskiej Woli, uwzględniając potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Cieszę się, że inwestor zadbał o zapewnienie dostępności dla przyszłych pracowników i klientów, a my mogliśmy wesprzeć go w tych staraniach. Certyfikat Integracji potwierdza, że budynek i przestrzeń wokół niego nie będą stanowić bariery dla różnych użytkowników — mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Fundacją Integracja, ponieważ dysponują unikalną wiedzą i doświadczeniem pozwalającą zwiększyć dostępność architektoniczną budynków dla osób niepełnosprawnych. Uwagi jakie fundacja przekazała nam podczas całego procesu budowy The Warsaw HUB pozwoliły na zaprojektowanie i wybudowanie budynków przyjaznych rzeczywiście dla wszystkich ludzi — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. — Dziękujemy Fundacji za zaangażowanie w proces certyfikacji — dodaje.

Certyfikacja była procesem złożonym i długotrwałym. Rozpoczęło ją zapoznanie się Fundacji z projektem przetargowym budynków. Audyt w budynkach dotyczył ogólnodostępnych przestrzeni. Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o dostarczoną dokumentację oraz informacje uzyskane od inwestora.

Uwagi Fundacji zostały wdrożone w projekt przetargowy. Na etapie projektu wykonawczego Fundacja wykonała kolejny raport, w którym sprawdziła, czy uwagi z etapu projektu przetargowego zostały wdrożone oraz zapoznała się z projektami, które na wcześniejszym etapie były jeszcze niedostępne (PZT, nawigacja wizualna, projekt wnętrz. itd.). Tutaj także uwagi zostały wdrożone do projektu wykonawczego.

Wreszcie, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie sprawdzono status implementacji uwag i przekazano ostatnie zalecenia do wdrożenia, które kończyły proces certyfikacji.

Przedstawiciele Integracji podkreślają kluczowe znaczenie rozpoczęcia współpracy z inwestorem.

Współpracę z Ghelamco przy Warsaw HUB rozpoczęliśmy już na etapie projektu — zwraca uwagę Kamil Kowalski, Dyrektor Integracja LAB, działu fundacji zajmującego się badaniem dostępności obiektów i produktów. Było to dla nasz szczególne wyzwanie, ponieważ inwestor od początku zakładał, że budynek, a szczególnie wnętrza, mają wyglądać futurystycznie. Wdrożenie dostępności na tak wczesnym etapie powstawania budynku pozwoliło nam na zaproponowanie rozwiązań, które byłyby trudne, lub wręcz niemożliwe do wprowadzenia na etapie realizacji.

Wśród takich rozwiązań Kamil Kowalski wymienia m.in. system zarządzania windami wyposażony w dodatkowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, plany elektroniczne budynku z trybem obsługi dla osób poruszających się na wózku czy osób niskich, dużą liczbę miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind. W procesie audytowania Fundacja zwraca również uwagę na położenie budynku, tak żeby nie stanowił on samotnej, choć wewnętrznie dostępnej wyspy. Dzięki bliskości przystanków komunikacji miejskiej, połączeniu ze stacją metra i przyjazności dla rowerzystów Warsaw HUB jest bardzo dobrze połączony z infrastrukturą transportową — co jest szalenie istotne w wypadku budynku spełniającego tak różnorodne funkcje.

O The Warsaw HUB

The Warsaw HUB to wielofunkcyjny kompleks wieżowców, który powstał w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, przy rondzie Daszyńskiego na Woli. Na inwestycję składają się trzy budynki wysokościowe: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa połączone ze sobą wspólnym podium. Nowoczesna architektura obiektu to dzieło renomowanej pracowni AMC-Andrzej M. Chołdzyński.

The Warsaw HUB jest najbardziej innowacyjnym projektem zrealizowanym dotychczas przez Ghelamco, wychodzącym daleko poza ramy zwykłego biurowca. Kompleks łączy w sobie wszystkie funkcje niezbędne do działania nowoczesnego biznesu. Na powierzchni 113 tys. mkw. znalazły się najwyższej klasy przestrzenie biurowe i coworkingowe, centrum konferencyjne, hotele, lokale handlowo-usługowe oraz klub fitness.

The Warsaw HUB posiada liczne nowoczesne rozwiązania, które znacząco zwiększają komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników. Najemcy mają do swojego użytku aplikację mobilną opracowaną przez wewnętrzy dział innowacji Ghelamco. Z kolei w windach zainstalowane zostały specjalne lampy UV, które skutecznie zdezynfekują ich przestrzeń, zabijając wirusy. Obiekt wyposażono również w system rozpoznawania samochodów czy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych w podziemnym parkingu.

Położenie The Warsaw HUB przy Rondzie Daszyńskiego pozwala jego najemcom i klientom korzystać z licznych środków komunikacji, w tym rozbudowanego transportu publicznego (metro, kolej, tramwaje, autobusy) i infrastruktury rowerowej. Najemcy mają do swojej dyspozycji obszerny, niezależny od samochodowego, parking na 420 rowerów, wyposażony w szatnie z szafkami i natryskami.

--

--