Irina Dyldina: Být ženou v technickém oboru už nepředstavuje hendikep

Pracuje jako softwarová projektová manažerka, současně má na starosti spolupráci Thermo Fisher Scientific s organizací Czechitas. Proč podle ní v IT stále převažují muži? Jak se to snaží Thermo Fisher změnit? A proč je důležité, aby rodiče na mateřské neztráceli kontakt se svojí firmou? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Mohla by ses nám, prosím, krátce představit a popsat svoji pozici v Thermo Fisheru?

Jmenuji se Irina Dyldina a pracuju jako softwarový projektový manažer na oddělení výzkumu a vývoje. Krom svojí běžné agendy, která zahrnuje především koordinaci a vedení týmu vývojářů, zastřešuji také naší spolupráci s Czechitas. Řídím a snažím se rozvíjet portfolio činností, do kterých jsme jako firma zapojeni.

Jak dlouho už Thermo Fisher spolupracuje s Czechitas a jaké vidíš v partnerství hlavní výhody?

S Czechitas spolupracujeme zhruba dva a půl roku. Naše firma se snaží podporovat každého, kdo se zajímá o vědu, techniku nebo IT, spolupráce s Czechitas nám proto dává velký smysl a je v souladu s naší misí a strategií. Druhá rovina je ryze praktická. Po IT specialistech je obrovská poptávka, „hotoví“ vývojáři potřeby trhu neuspokojí. Rozhodli jsme se proto v maximální míře podporovat nadějné nováčky a motivovat je k dalšímu růstu. Díky spolupráci s Czechitas šíříme jméno Thermo Fisher mezi potencionálními uchazečkami o zaměstnání, které jsou navíc motivované a nebojí se učit nové věci, což je v našem oboru velmi důležité. Czechitas jsou v tomto směru zdrojem opravdu skvělých kandidátů a kandidátek.

S uvedeným nedostatkem odborníků souvisí i genderová nevyváženost v IT, ačkoli i to se postupně zlepšuje. Jelikož potřebujeme stále více lidí s vývojářskými dovednostmi, nemůže nám stačit pouze (mužská) polovina populace. Potřebujeme do IT získat co nejvíce lidí, bez ohledu na gender nebo věk. Současně platí, že býti ženou v technickém oboru už dnes nepředstavuje hendikep, pracovní týmy se stávají čím dál více diverzitní a ukazuje se, že ženy-vývojářky, jsou schopny odvádět stejně kvalitní práci, jako jejich kolegové z řad mužů.

Do jakých aktivit nebo kurzů je Thermo Fisher zapojen?

Toho je opravdu hodně 😊. Thermo Fisher patří mezi tzv. strategické partnery, tím pádem podporujeme celou řadu kurzů a aktivit. Na některých kurzech a školeních můžete potkat přímo naše kolegy v roli lektorů, koučů nebo mentorů. Mám na mysli například dlouhodobé kurzy C#, což je u nás ve firmě jeden z hlavních programovacích jazyků. Tyto kurzy vedou naši manažeři a v tuto chvíli jsou rozděleny na dvě úrovně — basic a advanced. Dále se pravidelně zapojujeme do rekvalifikačního kurzu Digitální akademie: Data. Poskytujeme lektory nebo data sety. Poslední oblast tvoří akce typu Czechitas Job Fair nebo příměstský tábor pro děti, kterého jsme se letos účastnili poprvé. Připravovali jsme na něj vědecko-zábavný program, děti například extrahovaly DNA z jahody, programovaly jednoduché úkoly nebo poznávaly, co je na obrázcích z elektronových mikroskopů. A konečně bych měla zmínit, že Thermo Fisher má v prostorech Czechitas Housu v Brně vlastní učebnu, jejíž design odkazuje na elektronovou mikroskopii, vědu a vývoj softwaru.

Thermo Fisher učebna v prostorech Czechitas Housu v Brně

I přes skvělou práci, kterou Czechitas dělají, stále převažují v technických oborech a IT mužské kolektivy. Čím to podle tebe je?

Podle mě je to dáno historicky, ale věřím , že v budoucnu se to změní. Desítky let byly hardware a technické věci vnímány jako doména mužů. Lidé v tom vyrůstali a i svoje děti takto vychovávali — v představě, že technika a IT jsou pro kluky a holky by si měly vybrat nějaký jiný obor. Čistě vědecky ale tahle představa nemá žádné opodstatnění, mužský a ženský mozek se zase tolik neliší, takže jde opravdu jen o ten stereotyp. A na jeho odbourání je potřeba pracovat, což zabere čas.

V letošním roce k nám nastoupilo několik účastnic Czechitas kurzů. Kolik jich je a na jakých pozicích pracují?

Ano, to je pravda. Nastoupilo k nám devět nových kolegyň, které prošly Czechitas kurzy. Nastoupily na různé pozice, většina z nich do oddělení vývoje softwaru jako juniorní vývojářky s jazykem C#. Máme také nové posily v oblasti testování. Některé z nich však nastoupily i do oddělení, které nejsou primárně zaměřená na software. Jedna nastoupila do oddělení Global Technical Support a jedna jako aplikační specialistka do R&D. To spektrum je tedy opravdu široké, z čehož jde vidět, že v Thermo Fisheru je těch možností opravdu hodně.

Chystá Thermo Fisher v rámci spolupráce s Czechitas nějaké novinky?

Bavíme se o novém navazujícím kurzu pokročilého C#. Pracujeme také na dlouhodobém kurzu Pythonu, který by byl určen pro naše zaměstnance. Jinak bychom rádi pokračovali v současných aktivitách — ať už jsou to C# kurzy nebo dětský tábor, který jsme organizovali s dalšími partnery. Právě na práci s dětmi bychom se rádi více zaměřili. Uvádí se, že kolem 10. roku věku dochází k nejzásadnějšímu rozdělení, kdy se chlapci začínají klonit spíše ke techničtějším oborům a holky k humanitním disciplínám. Náš příměstský tábor se zaměřením na STEM (Science, Technology, Education and Math) by v tomto mohl alespoň svým malým kouskem pomoct.

Elektronové mikroskopy jsou pokročilá high-tech zařízení, na někoho možná mohou působit až moc složitě. V čem je podle tebe elektronová mikroskopie zajímavá? Proč by se měl člověk zajímat o práci právě u nás?

Asi bych popsala svůj vlastní případ. Když jsem se rozhodovala, jestli pracovat právě v Thermo Fisheru, podívala jsem se, na co se vlastně elektronové mikroskopy používají. Dávalo mi to velký smysl, což se mi po nástupu jenom potvrdilo. Produkty, které v Brně vyvíjíme, pomáhají posouvat vědu a poznání obecně. Typickým příkladem z poslední doby je koronavirus. Elektronové mikroskopy pomohly k tomu, abychom v současné době měli vakcíny a aby tyto vakcíny vznikly včas. Nemusíme se ale bavit jenom o medicíně nebo mikrobiologii. Elektronové mikroskopy pomáhají v celé řadě oblastí. Bez elektronového mikroskopu si dnes nedokážeme představit například výrobu čipů do mobilů, tabletů nebo PC. Víceméně veškerá „chytrá“ technika, díky které si můžeme přečíst i tento článek, by bez elektronových mikroskopů nevznikla.

Člověk má zkrátka pocit, že je součástí „něčeho většího“. Současně oceňuji, že můžu vidět přímý výsledek svojí práce. Jako vývojáři nepracujeme na nějakém virtuálním, nehmatatelném řešení. Naše práce má přímý vliv na fungování našich přístrojů a v mnoha případech je skutečně fyzicky vidět. Což je úplně jiný zážitek 😊.

Ty sama zanedlouho odejdeš na mateřskou „dovolenou“. Plánuješ zůstat s firmou v kontaktu? Jak vlastně Thermo Fisher podporuje rodiče během rodičovské dovolené?

Já osobně plánuji zůstat s firmou v těsném kontaktu. Pokud to tedy půjde . Měla bych se nadále starat o naši spolupráci s Czechitas a řídit veškeré záležitosti, které se partnerství týkají.

Co se týče podpory maminek (a tatínků) na rodičovské, tak bych ráda zmínila náš interní program StayIn, v rámci kterého firma umožňuje zapojení do vybraných projektů formou zkrácených úvazků. Díky tomu naše zaměstnankyně neztrácejí kontakt s pracovním kolektivem, udržují si potřebné znalosti a pokud o to stojí, mohou se díky flexibilním podmínkám dříve vracet do pracovního procesu.

Zajímá vás, jak se na kurzy Czechitas dívají seniorní manažeři? Jejich pohled vám přineseme v dalším rozhovoru. Pokud vás zajímá práce v Thermo Fisher Scientific, doporučujeme navštívit naše kariérní stránky. Rádi se s vámi potkáme!

--

--

Thermo Fisher Scientific Czech Republic
Thermo Fisher Scientific CZ

Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem ve službách pro vědu. V Brně vyvíjíme elektronové mikroskopy a spektrometry.