Je pro mě důležité věřit, že má člověk talent, říká Šárka Kylarová, senior manager supply chain

Šárka Kylarová vede oddělení logistiky ve firmě Thermo Fisher Scientific už pět let. Od doby, kdy k nám nastoupila, svůj tým více než zdvojnásobila. Dnes se skládá ze 150 lidí. Říká, že pro dobré fungování týmu je nejdůležitější chemie mezi kolegy a hodnoty, které sdílí. Co vše obnáší práce v logistice? Jak složité je dopravit systém k zákazníkovi? To nám Šárka prozradila v následujícím rozhovoru.

Šári, co má oddělení logistiky vůbec na starosti?

Říkáme našemu oddělení logistika, ale je to spíše historicky zažitý název. My bychom se měli jmenovat supply chain, protože záběr toho, co má naše oddělení na starosti, je opravdu široký. Logistika ve spoustě lidí evokuje transport, ale není to jen o dopravě. Jedná se o plánování materiálů, výroby, skladování a nákup materiálů, zákaznický servis, import, export, krytování mikroskopů. Všechny objednávky pro rezervace na elektronové mikroskopy, spektroskopy, příslušenství, servisní díly, jdou přes naše oddělení.

Jak zvládáš tak různorodou práci?

Někdy mi z toho jde hlava kolem, když se musím každou chvíli soustředit na něco jiného, ale to je vlastně to, co mě na tom baví. Nedokážu si představit, že bych to opustila a věnovala se něčemu s užším záběrem. Rozhodně mi v tom pomáhá můj tým.

Jak se dělá dobrý tým?

Je důležité, aby mezi lidmi fungovala chemie. Abychom se dokázali společně zasmát, táhli jsme za jeden provaz, uměli si pomoci a měli chuť spolupracovat. Když někdo něco neví nebo nerozumí problému, mohou se kohokoliv zeptat, včetně mě. Myslím, že nám všem pomáhá, když řekneme: „tohle je složitý, pojďme se o tom bavit společně.“

Co je pro tebe důležité, když si hledáš lidi do týmu?

Záleží na konkrétních pozicích. Když hledáme seniornějšího člověka, je potřeba, aby měl odborné znalosti a zkušenosti. U ostatních je pro mě důležité věřit, že má člověk talent. Musí mu to myslet, chtít to nejlepší pro zákazníka a zbytek se dá naučit.

Stačí pro práci na logistice angličtina nebo je výhodou i jiný jazyk?

Stačí angličtina. Pro část mikroskopů určitě, pro spektroskopy je výhodou francouzština, protože spousta dodavatelů je z Ecublens, které je ve frankofonní části Švýcarska, ale anglicky se to zvládne také.

Je běžný pohyb na různých pozicích v rámci firmy?

Určitě, vertikálně i horizontálně. Máme spoustu lidí ze skladu, kteří již pracují na kancelářských pozicích. Pro přestup ze skladu do zákaznického servisu, nákupu nebo třeba plánování je důležitá právě ta angličtina. Přesuny jsou možné i mezi jednotlivými odděleními. Máme mezi sebou kolegy a kolegyně, kteří pracovali na nákupu, pak zkusili plánování a teď jsou na zákaznickém servisu.

Thermo Fisher Scientific je mezinárodní firma, je možné se přesunout i na zahraniční pobočku?

Z našeho oddělení to celkem běžné je. Před pandemií někteří kolegové pracovali na pobočce v Eindhovenu či Hillsboro. Máme stejné dodavatele, zákazníky, používáme stejný systém a způsob práce. Americké a holandské pobočky tak mohou využít nachystaného kandidáta, který je již zapracovaný. Naopak pro naše kolegy z Česka je práce v zahraničí velmi zajímavá zkušenost.

Komplikuje se doprava tím, že naše přístroje stojí i miliony dolarů?

Přeprava elektronových mikroskopů i spektroskopů je velmi náročná zejména kvůli tomu, že se jedná o citlivé systémy. Máme zákazníky i ze zemí, kde pomalu nejsou silnice. Je potřeba velmi složité několilatýdenní plánování, aby systém byl v pořádku doručen na místo, zvládl otřesy a dobře fungoval.

Jaké země máš na mysli?

Naše přístroje dodáváme do celého světa. U zemí jako je například Vietnam, Peru, Zambie nebo Malajsie je to občas výzva a chce to velkou dávku improvizace. Není to prostě stejné, jako zajistit dopravu z Brna do Prahy. I když to je někdy taky výzva 😊.

Myslíš, že smysl pro improvizaci je dobrý předpoklad pro práci na logistice?

Improvizace a kreativní myšlení jsou důležité všude. Nemůžeme říct zákazníkovi, že kvůli špatné silnici mu nedodáme přístroj. Snažíme se hledat jiná řešení. Přemýšlíme, zda využít jiné letiště, zvolit jinou cestu nebo rozdělit zásilku na více částí. Improvizují ale i nákupčí. Naše díly jsou natolik unikátní, že nelze jednoduše přejít k jinému dodavateli.

Odkud máme nejvíc dodavatelů?

Nejvíce nakupujeme materiál z České republiky, Holandska, Spojených států, Švýcarska a Francie. Naopak nejvíce elektronových mikroskopů i spektroskopů odchází do Číny. Je to taková rarita. Řekla bych, že většina firem v Česku dováží materiál z Číny, a my to máme naopak.

Thermo Fisher Scientific v Brně nezaměstnává pouze inženýry a softwarové vývojáře. Nabízíme řadu pozic i v oddělení supply chain nebo třeba ve financích. Doporučujeme navštívit naše kariérní stránky. Třeba hledáme právě vás!

--

--

Thermo Fisher Scientific Czech Republic
Thermo Fisher Scientific CZ

Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem ve službách pro vědu. V Brně vyvíjíme elektronové mikroskopy a spektrometry.