Google Manufacturer Center Nedir? Nasıl Başlanır?

Serhat Uzunçavdar
Apr 2, 2020 · 4 min read

Hepimizin bildiği gibi her üretici, marka ve ürünlerinin e-ticaretteki performansını nasıl arttırabileceği ile ilgili sürekli olarak detaylı çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar arasında en öne çıkan konulardan birisi de, ürünlerin Google reklamları oluyor.

Google reklamları özelinde üretici firmalar bazı kaygılarını aşmak için ekstra adımlar atmak durumunda kalıyorlar. Bu kaygıları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Kontrol: Reklamı yapılan ürünlerin hangi görsel ve içerik ile çıkılacağı Merchant Center’da belirlendiği için, üretici firmalar buradaki içeriği dolaylı yoldan ve her bir satış partneri için ayrı ayrı yönetmek durumunda kalıyorlar.
  • Performans Analizi: Üretici firma, reklam çıktığı ürünlerinin performansını satıcı bazında alıyor ve ürünün tüm satıcılardaki konsolide performansını görmek için ekstra adımlar atması gerekiyor.
  • Rekabet: Üretici firmalar, reklamı çıkılan ürünlerin, aynı kategorideki diğer ürünlerle olan rekabetini ve trendlere göre ürün bilgilerinin nasıl optimize edilmesi gerektiğini tek bir yerden göremiyorlar.

İşte tam da bu noktada tüm kontrolün üretici firmaya geçmesini sağlamak için Google, Manufacturer Center çözümünü ortaya çıkardı.

Manufacturer Center, Google reklamlarında gösterilen ürün bilgilerinin üretici tarafından yönetilebilmesi için oluşturulmuş bir platformdur. Bu platformda üreticiler, ürünlerine ait başlık, açıklama, görsel gibi temel alanların yanı sıra, o ürünün organik aramalardaki performansına dolaylı yoldan katkı sağlayacak zengin ürün bilgisini de (tip, kapasite, ebat, renk vb) yönetebiliyor olacaklar.

Türkiye’de şu anda beta sürecinde olan Manufacturer Center’ın 2020 içerisinde tamamen canlıya geçmesi hedefleniyor.

Manufacturer Center Ne Fayda Sağlar?

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm ürünlere ait bilgilerin tek bir yerden (üretici firma tarafından) yönetilebilmesi, üretici firmaya büyük bir avantaj sağlayacak. Her ürün (SKU), üreticisi tarafından sadece bir kere tanımlanmış olacak.

Buna ek olarak üretici firma, ürünlerinin Google performanslarını tek bir platform üzerinden alarak, tüm satıcılar özelindeki raporları da tek bir yerden görebiliyor olacak.

Manufacturer Center’ın ilk etapta getireceği bir diğer avantaj ise ürünlerin kendi kategorisindeki diğer ürünlerle olan rekabeti ile ilgili Google’ın sağlayacağı bilgiler olacak. Bu bilgiler sayesinde üretici, rekabet ve trendlere göre hangi ürünlerde iyileştirme yapılabileceği ile ilgili de Google’ın önerilerini görüyor olacak.

Ürüne ait bilgiler tek bir yerden tutarlı bir şekilde yönetileceği için, bu ürünlere organik aramalardan gelen trafik artıyor olacak ve tutarlı marka algısı sayesinde son tüketicinin de deneyimi büyük ölçüde iyileşecek. Trafik artışı ve dönüşüm ile ilgili şunu da eklemek lazım ki; Google kendi kullanıcılarını segmente etmekte daha başarılı olduğu için, bu ürünlere gelen trafik daha doğru olacak.

İlerleyen zamanlarda Manufacturer Center’a gelmesi planlanan bir diğer özellik de üretici firmanın satış partnerleri ile birlikte ortak “bid” ve ortak reklam bütçesi yönetebilecek olması.

Merchant Center ile Farkı Nedir?

Manufacturer Center’ın Merchant Center’dan en temel farkı, Manufacturer Center’ın özünde bir reklam aracı olmaması diyebiliriz. Her iki platformda da ürüne ait bilgiler bulunmakla birlikte; Manufacturer Center’da ürünlere ait çok daha detaylı bilgiler yer alıyor ve doğrudan üretici firma tarafından kontrol edilebiliyor.

Manufacturer Center’ın tamamen canlıya alınması ile birlikte, bu platformda tanımlaması yapılmış olan ürünler için Merchant Center o ürüne ait fiyat ve stok bilgilerinin sağlandığı bir platform olarak kullanılacak.

Manufacturer Center Nasıl Çalışıyor?

Aklında spesifik bir marka/model olmayan bir kullanıcının, bir çamaşır makinesi arıyor olduğunu düşünelim. Bu kullanıcı Google’da kendi ihtiyaçlarına göre şu kelimeler ile arama yapıyor olsun:

  • Kurutmalı çamaşır makinesi
  • 9kg kapasiteli çamaşır makinesi

Bu gibi bir aramanın ardından Google tüm Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP - Search Engine Result Page) aşağıdaki gibi sonuçlar gösterecektir.

Manufacturer Center ile birlikte, yukarıdaki ürün kartlarındaki bilgiler iki farklı yerden geliyor olacak:

  • Ürüne ait görsel, başlık, açıklama gibi temel bilgiler Manufacturer Center tarafından,
  • Ürünün satıcı ve fiyat bilgisi de Merchant Center tarafından.

Bilindiği gibi her ürünün tüm dünyada geçerli benzersiz bir GTIN numarası var ve Google bu platformlardan gelen bilgileri GTIN numarası üzerinden birleştirecek.

Manufacturer Center İçin Hangi Adımlar Atılmalı?

Üreticilerin Manufacturer Center kurulumu için ilk yapmaları gereken bu linkten başvuru yapmak.

Bu başvuru Google tarafından inceleniyor ve sonrasında hesap kurulumu gerçekleştirilip, üretici firma bilgilendiriliyor.

Sonrasında üreticinin yapması gereken ürünlerin Manufacturer Center’a aktarılması. Bu ürünlerin Merchant Center’da olduğu gibi bir “feed” üzerinden aktarılması gerekiyor. Bu noktada üreticinin elindeki ürünleri Google ürün tanımlarına uygun bir hale getirmesi ve buna göre bir feed yaratması gerekmekte.

Google’ın bu aktarım ile ilgili olarak üreticiye önerdiği iki farklı alternatif var:

  • Üretici kendi data & yazılım ekipleriyle bu aktarımı kendisi yapabilir,
  • Üretici bir data-partner ile işbirliği yapabilir.

Eğer siz de Google Manufacturer Center’a ürünlerinizin aktarılması ile ilgili profesyonel yardım almak istiyorsanız, resmi bir Google Data Partner olan Thinkerfox danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Thinkerfox

Translating business into software

Thinkerfox

A software company that thinks before acts.

Serhat Uzunçavdar

Written by

Thinkerfox

A software company that thinks before acts.