5 odpovědí na hledání vašeho “proč?”

Naučte se něco nového a posuňte se dále.

Tom Garcy
How to be a better designer
4 min readDec 4, 2018

--

Tak by se dalo shrnout posledních zhruba 11 let, kdy se věnuji designu a uživatelské zkušenosti. Vždy pro mě bylo základem nezůstávat na místě, jít spíše proti proudu, naučit se něco nového, využít to a hledat zase dále. Neustálým pohybem bojovat proti vyhoření. Ne vždy to dávalo smysl, ale základem byl vždy experiment. Mohu se tak poučit z různých svých excesů a období, od narcisitního umělce a absolutní nerespektování klientů, po práci jen pro peníze, ale současně vědět, že to všechno utvořilo odpověď na tu nejdůležitější otázku.

Proč.

Jste s vaším potenciálním klientem v jedné místnosti a rozebíráte jeho potřeby. Co se vám honí hlavou?

Že by tenhle projekt mohl zarobit pořádné love?

Nebo jde o známé jméno, které vám pomůže ke slávě?

Mohl by vzniknout produkt, kterým se sami pochlubíte?

Sotva kdy je odpověď pouze jedna a protože se po třech letech ve vedení kreativy a UX v U+ posouvám zase dále, odpovídám na své proč, které mě vedlo k založení This is Garcy.

1) Hledat smysl projektu.

Otázka “proč” je také jedna z prvních, kterou sám pokládám. Potřebuji vědět, jaký smysl má dělat něco nového, redesignovat to stávající, či proč vůbec produkt mít — k čemu slouží, v čem je jiný, pro koho je? Pokud neznáte odpovědi předem, vzniká něco náhodného, za což také druhá strana nejspíše vyhazuje peníze. A jestliže je znáte, váš vztah i dlouhodobost projektu roste.

2) Neztrácet projekt z očí

Odevzdáním by projekt neměl končit. Pokud vím, proč produkt vzniká, stejně tak důležité je vědět, co má být výsledkem a jak výsledek ideálně měřit. Jestliže neodpovídá nastaveným očekáváním obou stran, vraťte se zpátky a pracujte na něm dále. Zejména ale nastavte očekávání na začátku — cestu, i cíl.

3) Být architekt

Říkám si o všechna data, která alespoň trochu dávají smysl, od analytics po firemní prezentace, heatmapy, nebo zákaznické testování. Produkt tak navrhuji s maximální možnou znalostí dat, minimalizuji hádání a střelbu naslepo. Na konci vím, jak jsme se k výsledku dobrali a dokáži jej vysvětlit.

4) Minimalizovat libí/nelíbí

Znám smysl, výsledek a používám data. Základ pro vytvoření základní mapy, struktury, drátěných modelů a skic, které nejsou pouze náhodnou expresí designéra. Z nich vybíráme, či testujeme favority. Krásnou tvář řeším až na konec — je postavená na všech předchozích analytických krocích, které ji kreativně pomohou správně umístit. Výrazný design, který je fuknční, oproti x verzím pěkných screenů vybíraných metodou libí/nelíbí.

5) Experimentovat

Pokud bychom se vždy řídili jen výsledky testování a common practices, nevznikala by žádná inovace.

Pokud mě napadne nové řešení, pro které nemám dostatečnou referenci, chci jej vyzkoušet. Zcela otevřeně to často vyjde, ale občas zcela propadne. To je cena za to nebát se zkusit něco nového. Bez tohoto posledního bodu bych se nudil, neobjevoval, dělal věci očekávatelně.

A tím stál na místě.

Tom Garcy

Absolvent UMPRUM, ateliéru Grafický design a nová média. Vedle působení v oblasti designu & UX po více než 11 let, strávil poslední 3 roky vývojem produktů a inovací pro korporace i startupy z pozice kreativního ředitele U+ a CEO U+Design. O budoucnosti produktů & user experience přednášel v Praze, New Yorku a San Franciscu. Po odchodu z U+ založil v prosinci 2018 studio This is Garcy. Na svém blogu workoutdaily.cz hledá cesty optimalizace pracovního výkonu, zdraví a sebezlepšování.

Behance | Dribbble | Instagram

--

--

Tom Garcy
How to be a better designer

Shaping a Disruptive Future in Design & UX: Blending Aesthetics and Functionality ⸻ 17+ Years ⸻ Transformed 250+ Products & Businesses ⸻ Kyugo Founder