Tipografi Haberleri: Ağustos 2019

Tipografi ile ilgili dikkate değer haberlerin yer aldığı aylık bülten.

© bodleianshop.co.uk

John Boardley’den yeni tipografi kitabı

I Love Typography adlı sitenin yöneticisi John Boardley’in yeni kitabı Typographic Firsts: Adventures in Early Printing, 2019 yılında yayımlanan tipografi kitapları arasında yerini aldı. Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi Yayınları tarafından basılan kitap, ilk fontların nasıl tasarlandığından eğik yazının icadına kadar basılı kitabı şekillendiren etkileri ve yenilikleri ele alıyor.


© rubjo.github.io/victor-mono/

Proglama için özel yazıyüzü: Victor Mono

Programlamada kullanılmak üzere tasarlanan yazıyüzü Victor Mono, kodlama için uygun hale getirilmiş anatomisi ile eğik seçenekleri de barındıran yedi ağırlık sunuyor.


© ft.com

“Cinsiyetsiz bir dil düşünce biçimimizi değiştirebilir mi?”

Financial Times’da yayımlanan yazısında Laura Pitel, Türkçenin cinsiyetsiz zamirlere sahip olmasının daha kapsayıcı bir düşünceye teşvik ettiğini belirterek Türkçe üzerinden dilde cinsiyet ayrımı üzerine faydalı bir tartışma yürütüyor.


© TEDx

Bir yazıyüzünün Apollo 11 ‘in fırlatılmasında nasıl bir rolü olabilir?

Never Use Futura kitabının yazarı Douglas Thomas, TEDx konuşmasında Futura’nın Apollo 11 uzay aracının fırlatılmasındaki rolünü ve dünyadaki en çok kullanılan fontlardan biri haline gelmesini paylaşıyor. (İng.)


© tdc.org

Type Directors Club’dan yazı tasarımı alanında gelecek vaat eden 10 isim

Type Directors Club, yazı tasarımı alanında dikkat çekici başarı sergileyen 35 yaş altındaki 10 tasarımcıyı duyurdu. 33 ülkeden 130 aday arasından seçilen tasarımcılar, 13 Ağustos’ta New York’ta düzenlenecek bir törenle Paul Carlos tarafından tasarlanan ödüllerini alacak, çalışmaları 13 Ağustos-13 Eylül 2019 tarihleri ​​arasında sergilenecek ve Type Directors Club’ın 2020 yıllığında yayımlanacak.


© eyeondesign.aiga.org

“Bir yazıyüzünün gerçekten ne zaman bittiğini nasıl bilebilirsiniz?”

AIGA’nın Tobias Frere-Jones’un 2015 yılında tasarladığı yazıyüzü Mallory’nin gözden geçirilmiş halinin yeniden yayımlanması üzerine kendisiyle yaptığı röportaj: “Bir yazıyüzünün gerçekten ne zaman bittiğini nasıl bilebilirsiniz?” (İng.)


© thomasjockin.github.io/lexend/

Açık font lisanslı yeni yazıyüzü: Lexend

Okuma yeterliliğini arttırmak için Thomas Jockin tarafından Dr. Bonnie Shaver-Troup iş birliğinde tasarlanan açık font lisanslı (AFL) Lexend. Lexend’in yedi ağırlıkta sunulan sürümü Google Fonts üzerinden, değişken sürümü ise Github sayfası üzerinden incelenebilir.


© Tipografi Müzesi

“Tipografi: Dünyaya Açılan Pencere” temalı 5. Uluslararası Afiş Yarışması

Yunanistan’ın Girit adasında bulunan Tipografi Müzesi’nin düzenlediği Tipografi: Dünyaya Açılan Pencere temalı 5. Uluslararası Afiş Yarışması, tasarımcıların kültürleri, ülkelerinin karakteristik anıtları, sembolleri, doğal çevresi, tarihi ve insanlarından ilham alan afişleri kabul ediyor. Yarışmaya çevrimiçi başvuru için son tarih, 30 Eylül 2019.


© Ikea’nın 2020 (solda) ve 2019 kataloğunun (sağda) ayrıntıları. [Fotoğraflar: Ikea]

IKEA, yeni yazıyüzüne geçiyor.

2009 yılında markanın yazıyüzünü Futura’dan Verdana’ya değiştirerek adından söz ettiren IKEA, yeni bir yazıyüzüne geçiyor. Google tarafından 2016 yılında tasarlanan Noto Sans’ı 2020 yılından itibaren kullanacağını açıklayan markanın bu tercihinin arka planında, IKEA gibi küresel bir şirket için çok önemli olan evrensel dil desteği bulunuyor. Hâlihazırda 800'den fazla dili destekleyen Noto Sans, 300.000 glif içeriyor.


© Adobe Fonts

Adobe Fontskütüphanesine 270 yeni yazıyüzü

Adobe Fonts, Creative Cloud kullanıcıları için kütüphanesine 270 yeni yazıyüzü eklediğini duyurdu. Yazıyüzlerinin büyük çoğunluğu Canada Type ve Device Fonts’dan seçildi. Bunun yanı sıra Fontpartners, JTD Type, Mark Simonson, Mostardesign, Northern Block, OH no Type, psType, Sudtipos ve XYZ Type gibi yazı tasarım evlerinin yazıyüzleri kullanıcıları sunuldu.


© Arcade Game Typography

Toshi Omagari’den yeni kitap: “Arcade Game Typography”

Monotype’da yazı tasarımcısı olarak çalışan Toshi Omagari’nin Arcade Game Typography başlıklı kitabı, 2019 yılının tipografi kitapları arasında yerini alacak. Thames & Hudson tarafından ekim ayında yayımlanacak kitap, 1970, 1980 ve 1990'ların oyun dünyasında piksel yazıyüzlerinin büyüleyici dünyasını okurlarına sunuyor. Super Sprint, Marble Madness ve Space Harrier gibi oyunlardan daha az bilinenlere kadar eklektik bir tipografi yelpazesini toplayan Arcade Game Typography, oyuncular, tasarımcılar ve illüstratörler için nostalji gezisi vaat ediyor.


© Fontdue.com

Bağımsız yazı evleri için e-ticaret platformu: Fontdue

Bağımsız yazı tasarım evleri için e-ticaret platformu sunan font perakende sektörünü tamamen değiştireceği iddiasıyla yola çıkan Fontdue, kullanıcılarını bekliyor. Bir yazı tasarım evini başlatmaya ve sürdürmeye yönelik satış modellerini sunan Fontdue’a katılmak için e-posta listesine kaydolmak yeterli.


Türkçe Tipografi Topluluğu

Yazı tasarımı kültürü için üretiyoruz.

Türkçe Tipografi Topluluğu

Written by

Türkçe Tipografi Topluluğu | Turkish Typography Society

Türkçe Tipografi Topluluğu

Yazı tasarımı kültürü için üretiyoruz.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade