Tixl: Bilmeniz gereken her şey!

Tixl Organization
May 27 · 7 min read

Tixl projesi, yeni bir Merkezi Olmayan Finans (DeFi), ödemeler, bankacılık ve internet dönemi için yüksek performanslı bir ağ kuruyor!

Bu ne anlama geliyor? Tixl neden kripto para sektörü için oyunun kurallarını değiştiriyor?

Bu makale, kripto para birimine yeni başlayanların bunu anlamasına izin verecek şekilde yazılmıştır ve Tixl’in en önemli özelliklerini ve TXL’e (Tixl’in kendi tokeni) mümkün olan en kolay şekilde nasıl yatırım yapabileceğinizi açıklayacaktır.

İçindekiler

  1. Tixl, Kripto Dışı Uzmanları / Yeni Başlayanlar için Açıklandı!
  2. Uzmanlar ve Medya tarafından kapsanan Tixl
  3. TXL’e yatırım yapmanın en kolay yolu (Ekran görüntüleriyle)
  4. Sosyal Medyada Tixl

1. Tixl, Kripto Dışı Uzmanları / Yeni Başlayanlar için Açıklandı!

Kripto para birimi işlemleri, işlemlerin “yürütüldüğü” ve depolandığı bir blok zinciri ağına ihtiyaç duyar. Bugünlerde birçok farklı ve ayrı ağ var. Bitcoin’in 20 dolardan fazla maliyetli ve çok yavaş işlem hızına sahip işlemlere sahip kendi ağı vardır. Ethereum (ikinci en büyük kripto para birimi) kendi ağına da sahiptir — yüksek işlem ücretleri ödemeye hazırsanız (genellikle 20 $ ‘dan fazla, yoğun trade zamanlarında birkaç yüz dolara yükselebilir) daha hızlı işlemlerle. Ayrıca daha birçok sözde katman 1 ağı vardır. Bu aşamada, köprü kullanmadan bir ağdan diğerine kripto para birimi (veya token / coin) göndermek mümkün değildir.

Tixl, tüm ağlar arasında token ve veri işlemlerini anında minimum maliyetle gerçekleştirmek için tek bir yüksek performanslı “Autobahn Ağı” oluşturdu. Amaç, her tokene ve tüm verilere Autobahn Ağında sahip olmaktır. Bir ağ desteklendikten sonra, tokenleri ve verileri herhangi bir şey için kullanılabilir ve diğer bağlı ağlardan gelen tüm tokenler ve verilerle etkileşime girebilir. Kısacası, bu, her şeyi tek bir yerde aynı anda yapabileceğiniz ve farklı ağlar arasında “köprüler” kullanmaya gerek olmadığı anlamına gelir. Kripto para birimlerine anında erişebileceksiniz (günlük kullanım için bir gerekliliktir) ve minimum ücretler nedeniyle büyük miktarlarda para biriktirebileceksiniz!

Autobahn Network’ün geliştirilmesi tamamlandıktan sonra, herhangi bir geliştirici, her türlü DeFi, bankacılık, ödeme veya internet çözümü için birlikte çalışabilir merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmak için birlikte çalışabilir Akıllı Sözleşmelerini (SC’ler) kullanabilecektir.

Öne çıkan bir örnek, “Merkezi Olmayan Borsa” (DEX) olarak adlandırılan, ancak mevcut tek ağ DEX’lerinin sınırlamaları olmayan şeydir. Autobahn Network tabanlı bir DEX, tamamen birlikte çalışabilir likidite havuzlarından ve anlık, minimum ücret işlemlerinden yararlanır.

Autobahn Ağı’nı halihazırda kullanan ilk ürün, Tixl Wallet’ın (Cüzdan) ilk sürümüdür. Bu Cüzdan ile teknolojinin çalıştığını şimdiden gösterebiliriz. Tixl Cüzdanının içinde, BTC, ETH ve ERC20 tokenlerini şu anda sıfır olan (ve gelecekte yalnızca maksimum sente çıkacak) ücretlerle anında ileri geri gönderebilirsiniz.

Tixl’in sıfırdan tümüyle birlikte çalışabilir bir ekosistem geliştirdiğini takdir etmek önemlidir — bu nedenle Tixl uzun vadeli bir projedir (kripto, DeFi ve internet dünyasını değiştirmek birkaç hafta içinde yapılamaz).

Tixl’in tokenine “TXL” denir.

Daha fazla bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.

2. Uzmanlar ve Medya tarafından kapsanan Tixl

2019'daki lansmanımızdan bu yana, birçok tanınmış endüstri uzmanı ve medya kanalı tarafından ele alındık. Aşağıda farklı ülkelerden ve saygın yorumculardan bazı önemli noktalar yer almaktadır.

3. TXL’e yatırım yapmanın en kolay yolu (ekran görüntüleriyle)

Bu bölümde, TXL Token’e nasıl yatırım yapacağınız ve satın alacağınızla ilgili 3 adımlı kolay bir kılavuz bulabilirsiniz.

3.1. Tercih ettiğiniz borsada BUSD ve BNB satın alın

TXL satın almanın ilk adımı, Binance Smart Chain’in BEP20 tokenlerini (örneğin Binance) destekleyen tercih ettiğiniz borsaya gitmek ve şu 2 kripto para birimini satın almaktır: BUSD (BEP20) ve BNB (BEP20). TXL’de harcamak istediğiniz tutar, BUSD’de (BEP20) ihtiyacınız olan orantılı tutardır. İkinci para birimi olan BNB (BEP20) için, sadece küçük bir miktara ihtiyacınız var, çünkü bu yatırım için değil, sadece PancakeSwap’te işlem yaparken küçük işlem ücretlerini karşılamak için (aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır). PancakeSwap’teki işlemler yaklaşık olarak tutulur. BNB (BEP20) olarak ödenen 0,1–2,0 $. Alım satım işlemlerinin ücretlerini karşılayacak yeterli miktarda BNB’ye sahip olduğunuzdan emin olmak için 10–50 $ değerinde BNB (BEP20) satın almanızı öneririz.

3.2. TrustWallet’i telefonunuzda kurun (veya MetaMask kullanın)

Not: Bu örnek TrustWallet kullanır. İleri düzey kullanıcılar MetaMask’ı kullanabilir (Binance Smart Chain için MetaMask’ın nasıl kurulacağına dair Ingilizce olarak bir kılavuz burada bulunabilir)!

3.2.1. TrustWallet Uygulamasını telefonunuza indirin.

3.2.2. Kaydı tamamlayın.

ÖNEMLİ: Cüzdanlar adınız, e-posta adresiniz veya şifrelerinizle çalışmaz. Tek aldığınız bir genel adres (kripto para birimlerini almak için) ve sözde “özel anahtar” veya “parola” (genellikle 12, 18 veya 24 kelimelik bir kombinasyon). Size sunulacak kelimeler, Cüzdanınızdaki “şifreniz” veya kripto para birimlerinizin anahtarıdır. Bunları (veya bu kelimelerin kombinasyonunu) kaybederseniz, kripto para birimlerinize tekrar erişim şansınız yoktur. Ayrıca, herhangi biri bu parolaya erişim kazanırsa, o cüzdandaki kripto para birimlerinizin tamamını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu kelimelerin sahibi, cüzdandaki kripto para birimleri ile gezegenin herhangi bir yerinde, istediği zaman istediği her şeyi yapabilir.

ÖNEMLİ: Sohbet odalarında, parolanızı / ifadenizi ifşa etmeye veya cüzdanınızı bir aldatmaca web sitesine bağlamanızı sağlayacak birçok Dolandırıcı vardır. Bunu ASLA yapmayın — yardım teklifleri ne kadar gerçekçi olursa olsun. Bu Dolandırıcıların birçoğu sohbetlerde meşru Moderatörler gibi davranır. Kanmayın — Moderatörler ASLA parolanızı veya bir web sitesine bağlanmanızı istemez.

3.2.3. Cüzdan kurulup çalışmaya başladığında, cüzdan listenize göstermek istediğiniz kripto para birimlerini eklemek için TrustWallet Uygulamasının sağ üst köşesine gidin. Bizim durumumuzda, BNB’yi arayın ve listenize “BNB Akıllı Zincir (BEP20)” ekleyin (“standart” BNB vardır, ancak “Akıllı Zincir” veya BEP20'yi istiyorsunuz). Ek olarak, BUSD’yi arayın ve listenize “Binance USD (BEP20)” ekleyin (yine, alternatif bir BUSD var, ancak BEP20 için BUSD’yi istiyorsunuz). Ve son olarak, TXL BEP20'yi arayın (hayır, TXL ERC20 değil; BEP20 olmalı). Bulamazsanız, “Özel jeton ekle” yi tıklayın ve aşağıdakileri ekleyin:

  • Network: Smart Chain
  • Contract Address: 0x1FFD0b47127fdd4097E54521C9E2c7f0D66AafC5
  • Name: Tixl Token
  • Symbol: TXL
  • Decimals: 18

3.2.4. Kripto para birimleriniz cüzdanınızda gösterildikten sonra (bu aşamada 0,00 $ bakiye ile), bunlardan birine tıklayın. Bir “Gönder” ve bir “Al” düğmesi göreceksiniz.

3.2.5. Tüm kripto para birimleri için (BNB, BUSD ve TXL), kişisel cüzdan adresinizi görmek için “Al” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Örneğimizde, hepsi Binance Smart Chain’de (BEP20) olduğu için aynı adrese sahipler.

ÖNEMLİ: Gördüğünüz adrese Smart-Chain dışındaki diğer kripto para birimlerini ASLA göndermeyin! Onları kaybedeceksin! Her zaman BEP20 olduklarını kontrol edin.

Bir “Kopyala” düğmesi göreceksiniz. Bu, genel adresinizi kopyalar, böylece ihtiyacınız olan yere yapıştırabilirsiniz (ÖNEMLİ: ADRESİ ASLA YAZMA — her zaman “kopyala / yapıştır” işlevini kullanın. Bir karakteri yazarsanız yanlış yazma şansı çok yüksektir — her Cüzdan Cüzdan adresinde “al” seçeneğini tıkladığınızda size “kopyala” seçeneği vermelisiniz. Gönderme işleminde yalnızca bir karakter yanlışsa, kripto para birimleriniz kaybolur ve bu sık sık olur! farklı bir cihaz kullanmak istiyorsanız, adresi “kopyalayın” ve e-posta veya mesajlaşma yoluyla kendinize gönderin. Cüzdan adresini bir banka hesap numarası olarak düşünün — hiç kimse yalnızca hesap numarasına sahipse hesabınızdan para alamaz, bu sizin parolanızdır kendinize / sırrınıza saklamak zorundasınız.

“Alma” adresini kopyaladıktan sonra, BNB’nizi (BEP20) ve BUSD’nizi (BEP20) tercih ettiğiniz borsadan (örneğin Binance) TrustWallet’ınıza (veya MetaMask) aktarmak için bu adresi kullanın. Bunu yapmak için, borsanızda bir Kripto “para çekme” (Fiat para çekme işleminin aksine) gerçekleştirin. Ardından, ayrı ayrı BNB (BEP20) ve BUSD’yi (BEP20) seçin. Onları göndermek / çekmek istediğiniz adresi girmeniz için bir form sunulacak. Buraya TrustWallet’ten (veya MetaMask’tan) BNB (BEP20) adresinizi ve BUSD’yi (BEP20) yapıştırmanız gerekir. Bu aşamada, göndermek / çekmek istediğiniz miktarı da girmeniz ve bir “Transfer ağı” seçmeniz gerekecektir. “Transfer ağı” seçerken, BEP20 (Binance Akıllı Zincir) ağını seçmek önemlidir (ERC20'yi veya başka bir ağı seçmeyin!). Her transfer genellikle blok zincirinde bazı ücretlere mal olur.

3.3. Tixl’in TXL Tokenini Satın Alın

Bilgisayarınızda (telefonunuzda değil), PancakeSwap’teki bu trade bağlantısına gidin ve “Token İçe Aktarıldı” diyen açılır pencereyi onaylayın.

PancakeSwap’in sağ üst köşesinde, “Bağlan” ı tıklamanız gerekir. Aşağıdaki seçenekler açılır:

Burada “Wallet Connect” e tıklayın (TrustWallet’a tıklamayın!). MetaMask kullanıyorsanız, “Wallet Connect” yerine “MetaMask” üzerine tıklayabilirsiniz. Ardından, telefonunuzdaki TrustWallet Uygulamasını açın, QR kodunu taramak için “Ayarlar” ve “WalletConnect” üzerine tıklayın. “Onayla” yı tıklayın (bunu yaptıktan sonra telefonunuzda “İptal” e tıklamayın — işleminiz sırasında bu sayfayı açık bırakın; tekrar ihtiyacınız olacak). Artık bağlısınız ve kripto para birimlerinizi TXL’e karşı BUSD’yi takas (swap) etmek için (bu trade’e eşittir) kullanmaya hazırsınız.

Üstteki “Gönderen” bölümünde, “BUSD” olarak değiştirin (BNB değil!). Tercih ettiğiniz borsada (örneğin Binance) satın aldığınız BUSD’nin TrustWallet (veya MetaMask) miktarı “Balance” olarak görünmelidir. Alt kısımdaki “Alıcı” bölümünde “TXL” öğesini seçin. Şimdi TXL ile trade yapmak istediğiniz BUSD miktarını yazın. Tüm BUSD’lerinizi takas (swap) etmek istiyorsanız, “MAX” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Her şey eklendikten sonra swap / trade’e başlayabilirsiniz. Takas (swap) sırasında, 2 kez onaylamanız gerekebilir (bir “Onay” işlemi ve bir “swap” işlemi). Onaylar, telefonunuzda TrustWallet Uygulamasında (veya MetaMask’ta) yapılır. Bu nedenle, tüm işlem boyunca cep telefonunuzun (veya MetaMask’inizin) açık olduğundan emin olun.

Takas (swap) işleminin sonucu şudur: Merkezi olmayan borsa, BUSD’nizi TrustWallet’inizden (veya MetaMask’tan) alır, TXL ile değiştirir ve TXL’yi TrustWallet’inize (veya MetaMask) koyar.

İşlemden sonra, TrustWallet Uygulamanızda (veya MetaMask) bağlantıyı iptal edebilirsiniz. Artık işiniz bitti ve BUSD ve BNB bakiyenizin azaldığını (BNB’de ödenen minimum işlem ücretleri nedeniyle BNB) ve TXL bakiyenizin arttığını görebilirsiniz.

Bilginize: Geri dönüş yolu tamamen aynı şekilde işliyor. Sadece her adımı ters yönde ilerleyin.

Tixl

Interoperable Smart Contracts & dApps Network. $TXL

Tixl

Tixl builds a single high-performance network for a new era of DeFi, payments & banking. At the core is the interoperable layer 1 Autobahn Network with instant & minimal-fee-transactions for any transfer of data, not just digital assets or tokens. Made in Germany. $TXL.

Tixl Organization

Written by

Interoperable Smart Contracts & dApps Network

Tixl

Tixl builds a single high-performance network for a new era of DeFi, payments & banking. At the core is the interoperable layer 1 Autobahn Network with instant & minimal-fee-transactions for any transfer of data, not just digital assets or tokens. Made in Germany. $TXL.

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store