Książki i inne źródła o Indonezji

Tomek Kobyliński
Tomek i Indonezja
Published in
4 min readDec 3, 2018

--

To taki wpis z rzeczami co przeczytałem o Indonezji. Z jakimiś mikro-recenzjami także. Bedzie pewno aktualizowany. Książki wymienione w odwrotnej kolejności czytania.

Po polsku

Literatura piękna

  • Człowiek tygrys / Eka Kurniawan — Jedna z dwóch wydanych po polsku powieści Eka Kurniawana (?). Taki indonezyjski realizm magiczny. Historia się dzieje gdzieś w końcu lat 80dziesiątych na jawajskiej prowincji. Raczej nie ma co streszczać. Ładne, dobre, szybko się czyta.
  • Piękno to bolesna rana / Eka Kurniawan — Takie sto lat samotności tyle, że w Indonezji i przez XX wiek. Świadomie wg mnie do stu lat nawiązujące. Trochę momentami się rozłazi, ale ogólnie to mi się bardzo podobało i bardzo polecam.
  • Dom nad rzeką Loes / Mateusz Janiszewski — Coś z pogranicza reportażu i jakiejś takiej onirycznej opowieści o Timorze Wschodnim i indonezyjskim tam ludobójstwie. Warto czytać mając wcześniej chociaż minimalną wiedzę o tym co się tam działo, więc przed lekturą polecam coś na ten temat doczytać. Dość wybitna to rzecz i warto bardzo.

Non-fiction

Po angielsku

Blogi i inne rzeczy w sieci

Netflix i inne filmy

  • https://www.netflix.com/watch/81016337 / “Gie” — Nie wiem czy jest na polskim netflixie, ale oglądalny (i tylko tyle) film biograficzny o takim indonezyjskim działaczu studenckim z lat 60tych. A więc w tle mamy końcówke rządów Sukarno, początke dyktarury Suharto oraz ładne lata 60tę. Ogólnie nie jest to dobry film, ale nawet w miarę ładny. Ale też chyba sens jest obejrzeć jak się cokolwiek z historii indonezji ogarnia, inaczej jednak pewno jest dość niezrozumiały a także to co w nim najciekawsze czyli jak różne rzeczy przemilcza i sprzedaje nie do wyłapania.

--

--