Döngüsel Ekonomi ve Sosyal Girişimcilik

Umur Ozan ▶
Sep 6, 2018 · 3 min read
Döngüsel Ekonomi, Sirküler Ekonomi, Sirküler İktisat, Girişimcilik, Start-up Ekosistemi ve Sosyal Girişimcilik

Döngüsel Ekonomi veya diğer bir deyişle “Sirküler Ekonomi” Avrupa Birliği tarafından sürekli teşvik edilen ve çeşitli yasa değişikliği ve düzenlemeler aracılığıyla geçilmesi planlanan bir ekonomi modeli.

Lineer Ekonomi; yani bugün dünyanın neredeyse %85'ine hakim olan ekonomi tamamen kullan-tüket ve çöpe at mantığı üzerine kurulu. Ürün üretilir, satılır, tüketici tarafından alınır, tüketilir ve çöpe atılır. Döngüsel Ekonomi ise tüketilen ürünlerin artıklarını, artık kullanılamaz hale gelmiş parçalarını geri dönüştürmek, farklı bir metodla ekonomiye yeniden kazandırmak, onararak tekrar kullanılabilir hale getirmek gibi bir temele sahiptir. Bugüne dek varlığını devam ettiren lineer ekonomi modelinin yanına son dönemde eklenen paylaşım ekonomisi dahi henüz ülkemizde çok yeniyken, döngüsel ekonomiye bir anda geçilebileceğimiz tabii ki öngörülemez.

İşte tam da burada, girişimcilere büyük bir pay düşmekte ve onları büyük fırsatlar beklemektedir. Avrupa Birliği, döngüsel ekonomiye geçişi hızlandıracak projelere her yıl milyarlarca dolar yatırım yapmakta, teşvik ve hibelerle girişimcileri desteklemektedir. Üstelik ülkemizde ve tüm dünyada geri dönüşüm sektörünün canlandırılması için uygulanan yasa ve yönetmeliklerin girişimcilere sağladığı bazı muafiyetler, bu konudaki iştahı iyice kabartmaktadır.

Döngüsel Ekonomi’ye geçişi hızlandıracak girişim fikirlerinin neredeyse tamamı çok büyük bir ihtimalle “Sosyal Girişimcilik Örneği” olarak nitelendirilebilir. Çünkü geri dönüşüm, yeniden kazanım, onarım, geri dönüştürülmüş ham madde kullanımı gibi alanlarda gerçekleştirilecek herhangi bir yenilik, tabiatı itibarıyla çevreci ve insan odaklı bir yapıya sahip olacaktır. Çevreye, ülkeye ve dünyaya katkı sağlayan, aynı zamanda gelecek nesillerin ihtiyacı olan enerji kaynaklarından tasarruf etmeyi sağlayan bu tarz fikirlerin büyük sosyal etkiler uyandıracağını görmek çok da zor değil elbette…

Digiheads 5T Modeli ile iş fikrinizi gerçekçi ve daha az maliyetli bir zemin üzerine kurarken, hizmet ve ürün tasarımını optimum verimi alacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Öncelikle Döngüsel Ekonomi ve girişimcilik ekosistemi hakkında derinlemesine bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bunun hemen ardından ürününüzü veya hizmetinizi kullanacak kişilerin yaşadığı sosyal problemlere odaklanmak ve onların problemlerine yenilikçi bir çözüm getirmek için çalışmalısınız. İnsan Odaklı Tasarım prensipleri hakkında bilgi sahibi olmanız, girişim fikrinizin değerlendirilmesi aşamasında sizin için son derece faydalı olacaktır. Konu ile ilgili Digiheads’in şu makalesine göz atabilir, Digiheads 5T Metodu ile ilgili daha detaylı bilgi ve ihtiyacınız olan eğitimleri almak için iletişim kurabilirsiniz.

Bunun sebebini terimler ve rakamsal verilerle açıklamak yerine sizinle ufak bir hayal kurmak istiyorum.

Öyle bir şirketiniz var ki, kâr değil insan odaklı bir bakış açısıyla çalışıyor. Odağına insanı alan şirketiniz, insana, çevreye, doğaya, ülkeye ve dünyaya katkı sağlıyor. Üstelik bunu yaparken son derece güzel kâr da elde ediyor. Sadece kâr elde etmenin getirdiği mutluluk bile dünya üzerindeki insanların %90'ına yeterken, siz bir de hayata katkı sağlamanın, insanların problemlerine çözüm üreterek onlarla çok daha samimi bir iletişim kurmanın, doğaya katkı sağlayarak insanlık onurunuzu kurtarmanın tadını yaşıyorsunuz. Yani para kazanırken hiçbir kaynağı sömürmeyerek, aksine kaynakları koruyarak vicdani bir rahatlığın içinde yaşıyorsunuz. Şirketinizi büyütmeniz sadece kârınızı artırmanız anlamına gelmiyor. Daha fazla insanın hayatındaki probleme çözüm üretmek anlamına da geliyor. Siz büyüyorsunuz, siz büyüdükçe sadece banka hesabınızdaki sıfırlar değil, iyilik de büyüyor.

İşte bu yüzden sosyal girişimcilik,

işte bu yüzden döngüsel ekonomi…

Toplio

Yeni Nesil Elektronik Atık Yönetimi Platformu

Umur Ozan ▶

Written by

Intuition, innovation and vision.

Toplio

Toplio

Yeni Nesil Elektronik Atık Yönetimi Platformu