Kurs İncelemesi — “Introduction to Python: Fundamentals”

Selamlar,

Bu yazımda EDX’de takip ettiğim “Microsoft Professional Program in Entry Level Software Development” programının üçüncü adımı olan “Introduction to Python: Fundamentals” kursundan bahsedeceğim.

Introduction to Python: Fundamentals

Python: Fundamentals kursu kendisinden bir önceki Python: Absolute Beginner eğitiminin devamı niteliğinde. Yine aynı hoca tarafından aynı yöntemle verilmekte. Böyle olunca kendimi ikinci bir kurs alıyor gibi değil de ilkini henüz bitirmemiş gibi hissettim.

Python: Fundamentals kapsamı iki konsept üzerinde ilerliyor.

  • Lists & Strings
  • File manipulation

Lists & Strings bölümünde python dilinde string’ler ile nasıl oynarsınız onu göstermekte. Sonrasında ise “List” mantığını öğreterek listeler üzerinde kullanabileceğiniz metotlarla devam ediyor eğitim. Kursun ilk 4 bölümünü tamamen bunlar oluşturmakta. Ana başlıklarıyla bu kısımda öğrendiklerim aşağıdaki gibi oldu:

  • String Sequences
  • Sub-strings
  • String indexing & slicing
  • Iterating Strings
  • String Methods
  • Creating Lists
  • Appending & Removing Elements from Lists

Bu konulardan sonra ise benim kursun en sevdiğim konusu olan “Files” gelmekte. Bu konu içinde eğitmen size bir txt dosyası indirterek bu dosyayı python vasıtasıyla nasıl açabileceğiniz, nasıl okuyabileceğiniz ve dosyanın içinde imlecin yerini değiştererek nereye nasıl yazabileceğiniz göstermekte.

Sınav Notlarım

Kursu yukarıda gözüktüğü üzere %96 başarı ile tamamladım. Puan kaybettiğim tek kısım chapter’ların sonunda verilen hızlı self assignment soruları oldu. Bunun dışında ana bölümlerin sonundaki module assignment’ları ve final assignment’dan tam puan aldım. Kursu tamamlamam ise Toggl verilerine göre 16 saat sürmüş. Normalde 10 saat civarında bitirmem lazımdı fakat araya giren uzun bir bayram tatili bazı bölümleri tekrar etmek zorunda bıraktı beni. Buradan da programlamayı öğrenmeye çalışan birisi olarak sürekliliğin ne kadar önemli bir husus olduğunu öğrenmiş oldum.

Tatildeki nafile çalışma denemelerimden

Bu kursu tavsiye eder miyim? Eğer gerçekten programlama konusunda “0” noktasındaysanız evet. Bunun dışında programlama konusunda belli bir noktada bilginiz varsa kurs size oldukça sıkıcı gelecektir. Ben bu eğitimde Microsoft’un yöntemini kesinlikle çok beğendim. Yeni başlayanları sıkmayacak şekilde videolu anlatımlar en fazla 4 dakika uzunluğunda, video biter bitmez sizin ellerinizi kirletmenizi istiyorlar ufak kod parçaları yazarak. Üstelik tüm kodlarınızı Azure üzerinde host ettikleri Jupyter Notebook adında bir cloud ide’de yazmaktasınız. Böylelikle bir acemiyi en rahatsız edecek development ortamını kurmak vb. işlemlerde hiç uğraşmadan yazdığınız kodun sonucunu hızlıca görmektesiniz.

Microsoft’un tabiriyle artık bir “Self Starter”ım. Python’a bu noktada elveda diyorum, zira eğitimin bundan sonraki kısmında kendisi yer almayacak. Python dilini fazlasıyla sevdiğimi itiraf etmeliyim, programlamaya yeni başlayanlar için neden ilk tercih olarak öne sürüldüğünü çok iyi anladım.

Eğitimin tamamı

Bundan sonraki durağım “Designing a Technical Solution” kursu. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle :).