Budoucnost happiness managementu: Aplikace Ingrid sbírá, vyhodnocuje a implementuje nápady zaměstnanců

Simona Zábržová
TOPMONKS
Published in
3 min readFeb 11, 2019

Inovace se stala buzzwordem posledních let, ale pracovat s ní a potřebné změny dotahovat umí jen hrstka firem. Přitom originální nápady vycházející přímo z řad zaměstnanců mohou mít průlomový dopad na celou společnost a nemusí procházet zdlouhavým schvalovacím procesem z centrály. Stačí je jen sdílet, hlasovat a implementovat do běžného života firmy. A právě k tomu slouží aplikace Ingrid.

Když jsem se procházela po firmách, které jsem v minulosti řídila a zeptala se svých kolegů na jednoduchou otázku: Co bys tady rád změnil? Nevybavuji si nikoho, kdo zareagoval, že nic. Většinou na mě napříč různými pozicemi zaměstnanci sypali spoustu podnětných nápadů. Od sedm let neumytých oken v jejich kancelářích, přes super tipy, které ještě konkurence neobjevila až po konkrétní kroky, jak se držet storedesign trendů na kamenných pobočkách.

Překážkou bylo, že nápadů bylo hodně, věděla jsem o nich pouze já a v rámci funkce výkonu pozice exekutivního šéfa, jsem neměla tolik času je řešit, takže jsem vždy vybrala pouze 1–2 nápady dle vlastních priorit a ty jsem změnila, ostatní museli počkat i několik měsíců. A právě pro tuhle pain má appka Ingrid řešení.

Příkladem z praxe může být káva. Denní kávový rituál je pro spoustu lidí příjemnou chvilkou. Někde se platí za kapsle, jinde je káva zdarma, ale zaměstnancům třeba nechutná a v menších firmách by se zaměstnanci třeba i složili na kávovar, ale nikdo to nezařídí, tak se musí spokojit s rozpustnou břečkou. A tady přichází prostor pro změnu. Jenže jakákoliv změna přes šéfa nebo centrálu je obvykle na dlouho.

Kdybych měla tenkrát možnost, nechám všem zaměstnancům nainstalovat Ingrid a menší rozhodnutí bych nechala úplně na nich. Určila bych jednoho zodpovědného člověka za monitoring těchto inovačních nápadů a tím by pro mě odpadly rozhodnutí, která by se zbytečně kupila na mém to-do listu a zaměstnancům bych poskytla větší možnost se do inovativních procesů firmy hravě zapojit. Win-win pro obě strany.

Jak Ingrid funguje? Kolega v obchodu mobilem vyfotí kávovar, který by chtěl, napíše do komentáře, že pokud ho zařídíme, kapsle bude stát např. 7 Kč a sdílí v aplikaci s ostatními zaměstnanci. Nechá je hlasovat jednoduchým srdíčkem nebo palcem dolů, jestli se jeho nápad líbí nebo ne. A pokud má obrázek nejvíc srdíček, je pravděpodobné, že ho prosadí. Padesát srdíček má vždycky větší šanci než jeden nápad, který se kolikrát na správné místo ve správný čas ani nedostane. Před používání appky je potřeba stanovit pravidla, co se bude s nápady konkrétně dít, aby zůstala motivace zaměstnanců se zapojovat průběžně a předem si určit témata, na které chcete, aby zaměstnanci nahrávali své nápady.

Aktuálně vychází nová verze Ingrid 3.0, která má oproti předchozí 2.0 verzi mnoho zlepšení a změn, kupříkladu dává možnost managementu vytvořit samostatný žebříček a ocenit i jiné nápady, než vybrali uživatelé, přehlednější admin webové rozehraní nebo možnost vyfiltrovat obsah, který uživatelé nezajímá. Do budoucna jsou plány na přizpůsobitelné reporty pro adminy, aby stručně viděli, co se v jejich organizaci děje, možnost hlasovat napříč týmy a tím podpořit rivalitu nejen v rámci jednoho týmu, ale i mezi týmy a další gami funkce, které budou uživatele motivovat zapojit se do inovačního procesu a nahrávat nápady do Ingrid.

Aplikaci aktuálně využívá například Shell v 7 zemích CEE, kde během krátké doby zaměstnanci nahráli přes 5500 nápadů a deset nejlepších již bylo implementováno. Nově appku začala používat i Komerční banka nebo ČSOB jako součást svého inovačního procesu. Zárukou kvality fungování aplikace je vývoj zastřešený zkušenou partou kluků z TopMonks.

Jestli vás Ingrid zaujala, koukněte se na její web, kde najdete více informací o projektu a taktéž i formulář, přes který můžete zažádat o přístup do Ingrid a vyzkoušet si ji na vlastní kůži.

--

--

Simona Zábržová
TOPMONKS

business development | ecommerce | retail | sales | marketing | enterpreneurial DNA | energy charger |