Jak networkují, a která média sledují čeští investoři?

Simona Zábržová
TOPMONKS
Published in
3 min readJul 26, 2019

Oslovili jsme přední české investory s dotazy, která média sledují a jakým způsobem probíhá jejich networking.

Z prvního dotazu, které české a zahraniční média ohledně startupů sledují, vyplynulo hned několik konkrétních tipů, kde se o aktuálním dění můžete pravidelně informovat. Nejčastěji zmiňované byly portály: Tyinternety, CzechCruch, Lupa, E15, Forbes, iHned.

Ze zahraničních médií si investoři oblíbili: Techcrunch, Wired, Dealroom, Hacker News, Crunchbase, Matermark, Pitchbook, Angelist.

Seznam doplnil Linh Nguyen ze Startup Studia TopMonks, který si nechává pravidelně posílat newsletter od entit jako A16Z, Fred Wilson, CB Insight, Crunchbase Daily a specializované vertikály jako Travel od JetBlue Technology Ventures.

Zajímavostí je také fakt, že více než třetina investorů odpověděla, že sleduje firemní blogy nebo Twitter jiných předních evropských venture capital fondů.

Na dotaz, jak konkrétně se investoři věnují networkingu na startupové scéně se byly odpovědi různorodé. Pavel Jiránek z Credo Ventrures doporučuje aktivní účast na tématických akcích: “Jako firma máme stanovené geografické zaměření na CEE. Jednotliví členové týmu jsou následně zodpovědní nejen za různé sektory, ale právě i za různé části tohoto regionu. Network se dá budovat (a následně udržovat) pouze aktivní účastí na různých start-up akcích, kde figurujeme ať už jako mentoři nebo porotci. Na jednu stranu nás to propojuje přímo se start-upy a na tu druhou s ostatními VC fondy, se kterými můžeme následně sdílet deal flow a získávat relevantní feedback ve specifických sektorech.”

Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO UP21, managing partner STAR*21 se zase soustředí na pořádání eventů ve vlastní režii: “Především pořádáme eventy, kterou jsou výrazné a oslovují a propojují pokud možno celou startupovou scénu — například Startup World Cup & Summit a další akce, které organizujeme každý měsíc v prostorách UP21. Mou rolí je i mimo tyto eventy pracovat na networkingu a jeho rozšiřování. Je to součást mé práce.”

Martin Bodocky z Nation 1 VC, Technical Partner se drží trendu budování komunit a přidané hodnotě při práci s akvizičními kontakty: “Věříme v sílu komunity, naše práce je maraton, ne sprint. Snažíme se při každé příležitosti nabídnout něco více než jen vizitku, velmi si zakládáme na tom abychom svému networku dodali další hodnotu, ať už feedback na jejich startup, či spojení se s odborníkem z oboru nebo pomoc s investicí ačkoliv sami nebudeme investovat.”

Jiří Pénzeš, Startup Studio TopMonks se v názoru na networking shoduje s angel investorem Martinem Rozhoněm, který preferuje osobní kontakt v kombinaci s mediální podporou: “Snažím se mít tématicky relevantní mediální výstupy, chodím na akce, kde se startupová komunita potkává a potkávám se jeden na jednoho s lidmi z této komunity.”

Zástupce České asociace startupů kvalifikovaných k investici potvrzuje, že akcí, kde se můžete se startupisty potkat, je v zemi celá řada: “Někdy se stihneme zastavit i na 2–3 akcích za večer. Důležitá je kvalita akce, proto je předem důležité, si definovat očekávání. Z každé akce vzejde obvykle minimálně jeden relevantní kontakt pro budoucí spoluprací mezi Asociací a startupem.”

Celou anketu uzavírá Daniel Hastik z Nextech Ventures, pro kterého jsou podstatná kombinace s více proměnnými: “Pro mě osobně je podstatná relevance, pověst a karma daného člověka, u nás se vhodná kombinace stále těžko hledá. Celý ekosystém je propojený, není podstatné, zda je network v ČR, CEE nebo na druhé straně světa.”

Naše další články o startupech:

Startup Studio navýšilo hodnotu svého portfolia na 300 miliónů korun

Nejviditelnějším trendem je transformace fintechu

The case study of how we invest at TopMonks

--

--

Simona Zábržová
TOPMONKS

business development | ecommerce | retail | sales | marketing | enterpreneurial DNA | energy charger |