“Nejviditelnějším trendem je transformace fintechu”, říká Jiří Pénzeš v rozhovoru o startupech

Simona Zábržová
TOPMONKS
Published in
6 min readFeb 25, 2019

Linh Nguyen ve Startup Studiu analyzuje projekty a jejich potenciál a Jiří Pénzeš zastřešuje IT vývoj a odhad náročnosti projektu. Linh započal svojí kariéru v SAPu, ale role korporátníka mu neseděla, tak přešel do startupového světa. Pracoval například v Kapacity a Biletu. Dále působil jako analytik v Bohemia Venture Capital. Jirka Pénzeš se již více jak deset let věnuje vývoji softwaru. Prošel si jak malým startupem, tak velkým korporátem. Mimo to se stále věnuje i vývoji a architektuře aplikací, primárně fintech projektů. V rozhovoru jsme si s oběma povídali o tom, jak se startupy dělají, proč bude rok 2019 rokem fintechu, kde se inspirovat a jaký je nejnovější přírůstek portfolia.

Vpravo Linh Nguyen, Startup Studio

Mám nápad, mám tým, mám byznys plán na první rok a nemám nikoho, kdo mi pomůže s IT vývojem. Jak mi může Startup Studio pomoct?
Linh: Na úvod nemusíte mít nic z toho. Můžete být na úplném začátku například bez byznys modelu. Velmi rádi si vyslechneme Váš nápad. Na začátek je nejlepší nám napsat krátký odstavec toho, co chcete dělat na náš email a pokud nás to zaujme tak si s Vámi dohodneme schůzku. Startup Studio je primárně zaměřeno na to, že pomáháme ve vývoji produktu (MVP, Proof of Concept), nicméně dokážeme pomoci i v jiných oblastech kde máme kontakty.

Jirka: Postavíme s tebou produkt. Nejčastěji jsme u projektu úplně od začátku, tj. v době, kdy existuje pouze myšlenka a nic víc. V Česku je velmi těžké získat investici, když ještě nic nemáte. A proto jsme tady my. Když nás projekt zaujme, tak chceme být technologický partner, který produkt postaví. Případně prototyp. Jakmile je něco hotové, pak je již možné si zvalidovat myšlenku a otestovat trh. V tento okamžik něco máte v ruce a můžete jít znovu za investory. Zkusit získat investici na další růst. A ejhle … startup je rozjetý. Pokud máte zajímavý nápad, tak se neváhejte ozvat a třeba společně něco postavíme.

Můžete mi pomoct i v případě, že mám zajištěný IT vývoj, ale nemám investora?
Linh: Není to náš obvyklý business model, ale pokud nás zaujme Váš produkt, tak můžeme pomoci i s tímhle.

Jirka: Jsme barák plný software engineerů a nejsilnější jsme právě ve vývoji. Proto hledáme takové projekty, kde můžeme pomoci primárně s vývojem. Jsou ale případy, kdy jsme pomáhali i jinak. Kupříkladu pomoc se získáním investice, propojení s byznysem, validace, apod. Za ta léta jsme si vybudovali bohatou síť kontaktů po celém světě. Pokud můžeme, tak se vždy snažíme pomoci.

Jak moc přihlížíte k tomu, zda jde o lokální produkt nebo s přesahem do zahraničí?
Linh: Upřednostňujeme produkty s globálním přesahem. Je skvělé, že na místním malém trhu vzniká třeba tolik e-shopů, ale proč dělat jen lokální produkty, když můžu oslovit uživatele téměř všude. Samozřejmě market 10 milionů potenciálních klientů vs. třeba EU market 500 milionů potenciálních zákazníků, nám dává dohromady mozaiku toho, jak velký potenciál je všude kolem nás. A samozřejmě jsme investoři, a proto se díváme po velikosti cílového marketu.

Jirka: Každý projekt musí mít globální ambice. Lokální trh je skvělý na validaci a odladění produktu. Nicméně náš trh je velmi malý a proto je potřeba mířit dál a postupně expandovat do světa. Je to těžká cesta, neboť je potřeba znalost charakteru odlišného trhu, střetávají se zde i různé kultury, chování, zvyky, nespočet konkurence a mnoho dalších překážek. Trh je to ale obrovský a skýtá mnoho příležitostí. Při úvaze o investici jsou pro nás důležité ukazatelé velikosti cílového trhu a počet potencionálních zákazníků. V globálním měřítku je to vždy zajímavější.


Jaká investice dělá TopMonks zatím největší radost?
Jirka: Ohromnou radost nám dělá Price f(X). Je to úžasně rozjetý vlak, který nedávno dostal investici 25 milionů eur. To je zatím největší investice, jakou náš startup dostal. Price f(X) je jeden z našich prvních a nejstarších projektů, který se pohybuje v oblasti B2B princigu. Začalo to jako většina ostatních startupů. Jednoho dne za námi přišel Marcin Cichon (CEO), který se skvěle orientoval v doméně princingu a měl ideu, jak tento business inovovat. Nás jeho myšlenky zaujaly natolik, že jsme do toho chtěli jít s ním. A tak jsme se stali spoluzakladatelem a zároveň technologickým partnerem. Po zhruba roce vývoje začali přicházet první zákazníci. Tým rostl. Firma rostla. Rostla natolik, že v jeden okamžik náš tým odešel z TopMonks přímo pod křídla Price f(X) a firma začala žít zcela vlastním životem. Má pobočky po celém světě. Dnes již má za sebou druhé velké investiční kolo a nás velmi těší, že firma stále roste, a daří se jí. Pro Price f(X) dále pracujeme na zákaznických implementacích, takže nám ze startupu vyrostl náš vlastní zákazník.

Kolik nápadů vám přišlo v letošním roce? Z jakých odvětví?
Jirka: Letos to již bylo desítky nápadů. Nejčastěji se jedná o mobilní aplikace z B2C segmentu. Odvětví jsou velmi pestrá. Každý týden se ozve alespoň jeden projekt, který se pohybuje v gastro segmentu. Jsme národ skvělých engineerů a čekal bych, že bude chodit více unikátních nápadů. To se ale zatím příliš neděje.

Linh: Hodně k nám chodí “uber” něčeho, marketplaces, mobilní appka na nějaký problém a variace na tyhle témata. Co se týče odvětví tak je to hodně variabilní. Čekal bych více třeba enterprise řešení. Na to kolik je v téhle republice vývojářů, kteří pracují pro velké IT firmy, je to dost chudé.


Co podle vás stojí za globálním úspěchem startupů Kiwi nebo Ytica? Čím se liší od lokálních startupových hráčů?
Linh: Ytica founder má x let zkušeností z oboru a velmi dobře znal svého zákazníka. Zároveň startoval s již sehraným týmem. Navíc dělá B2B, který je nám blízký. Sice žádná sexy věc, ale obří enterprise market. Kiwi founder má zase unikátní nápad na trhu, kde každý dělá to stejné. Cílovkou je obří market a silně pro-customer oriented produkt. Dalšími jejich společnými jmenovateli jsou zapálení pro věc a vytrvalost. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi tenká. Myslím si, že by mohlo Kiwi vyprávět. Oba startupy mají DNA, které hledáme ve startupech, které k nám chodí.

Co je aktuálním startupovým trendem?
Linh: Trendy se mění co týden, ale my se spíše zaměřujeme na dlouhodobější vizi. Hodně se nám líbí teze Social Capital (VC z San Franciska), která říká že už skončila doba jednoduchých network based consumer produktů, každý marketplace, “uber” něčeho a další mobilní appky jsou už automaticky na počátku znevýhodněni. Z každého investovaného dolaru, sebere automaticky Google, Facebook a Amazon 40 centů. Tahle válka o uživatele je jen roztočení marketingové spirály a investice do performance marketingu. Takže i my ve Startup Studiu hledáme value based startupy a snažíme se tímto okem dívat na nové projekty.

Jirka: Nejviditelnějším trendem je transformace fintechu. Mění se klasické banky a zároveň přibývá stále více nových fintech startupů. Myslím si, že rok 2019 bude rokem fintechu.

Jiří Pénzeš, Startup Studio

Jaké aktuální české zatím ne příliš známé startupy mají podle vás šanci na globální úspěch?
Linh: Nemáme takové seznamy, ale doporučuji se pro inspiraci podívat na každoroční seznam startupů, které vybral Y Combinator.

Jirka: Podívejte se na naše portfolio. Je tam ukryto několik startupů, které jsou ještě na začátku své cesty. Věříme ale, že jednou ten svět dobydou.


HookaMonk je nejnovější přírůstek ve vašem portfoliu. Čím se zabývá?
Linh: HookaMonk je trochu jiný startup, který jsme interně vytvořili. Je to náš první HW přírůstek do našeho portfolia. Velmi zjednodušeně je to elektronická vodní dýmka. První vodní dýmka, která nepotřebuje uhlíky. Jako TopMonks máme s vodními dýmkami hodně zkušeností a máme v tomto oboru hodně “expertů”, a věříme že tenhle market můžeme posunout dále.

Jirka: První elektronická vodní dýmka na světě. Ta naprosto změní trh. Nebudete potřebovat uhlíky a budete si užívat tabák stále v konstantní kvalitě. Jsme geekové, takže vodnice je napojená na blockchain, je k tomu mobilní appka, atd. Máme už funkční prototyp a brzy půjdeme zkusit trh. Moc se na to těšíme. Je to naše srdcovka a ještě o tom hodně uslyšíte.

--

--

Simona Zábržová
TOPMONKS

business development | ecommerce | retail | sales | marketing | enterpreneurial DNA | energy charger |