Retail seriál: Trendy retailu v praxi

Simona Zábržová
TOPMONKS
Published in
4 min readJun 3, 2019

Připravila jsme pro vás retail seriál, který vám ukáže nevyhnutné trendy v jednotlivých oblastech pro vaše maximální revenue. Projdeme si celé moderní fungování retailové firmy. Od propojení s ecommerce, přes dynamický pricing, inovace, moderní kamenné pobočky až po efektivní optimalizaci skladových zásob. Na úvod se odrazíme inspirací ze zahraničí, abychom věděli, kam trendy v maloobchodu směřují.

P2P, čínské eshopy, Amazon GO

Posledních patnáct let padají retailové obraty zejména na úkor rostoucí ecommerce. Už dávno ale neplatí, že retailu berou peníze jen eshopy. Dopředu se dere P2P ekonomika ve formě sdílení všemožných služeb a produktů, velkou oblibu si získávají čínské eshopy jako Aliexpress a Alibaba a do maloobchodu se opřel také Amazon se svým retailovým konceptem nákupu bez prodavačů — Amazon Go.

Amazon tak navázal na předešlý úspěch svých pop-stores zaměřených na knihy, mobilní telefony nebo dárky. Co mají všechny tyto byznysy společného? Špičkové IT v pozadí. Tedy to, co současný středoevropský retail má zkostnatělé, chuť měnit celou infrastrukturu a investovat do efektivity propojení těchto systémů je stále nízká.

Amazon Go

Kde hledat inspiraci dokonalého zážitku z nákupu?
Doporučuji vlajkový obchod firmy Nike v New Yorku. Pětipatrový dům postavený na okouzlujícím zážitku z nakupování Nike otevřel v roce 2018 přímo v srdci New Yorku na 5th Ave.

Prodejna Nike, 5th Ave, New York

Už od první chvíle, kdy vkročíte do tohoto svěžího digitálně-retailového obchodu, vás firma vede k členství v Nike+, kde jako člen dostanete exkluzivní nabídky. V přízemí najdou zákazníci tzv. speed shop, kde je všechno, co se aktuálně prodává nejlépe.

Prodejna Nike, 5th Ave, New York

V prvním patře naleznete Nike Arenu, kde si můžete oděvy upravit rovnou na míru. Mimo podpory prodeje je v tomto patře myšleno i na maximální originalitu. Designéři zde ztvárnili obří plovoucí sochu, která odráží různé barvy a demonstruje pulsující povahu tohoto velkoměsta.

Druhé a třetí patro je věnováno spotřebitelům, kteří rádi mixují módu a sport. Pomocí aplikace Nike + App’s Shop The Look můžete naskenovat čárový kód a oblečení bude téměř okamžitě doručeno do zkušebních kabinek. Samozřejmě si pomocí kódu můžete produkt rovnou koupit i bez zkoušení.

Zkušební kabinky, Nike, New York

Čtvrté patro se jmenuje Sneaker Lab a je to hala s největším výběrem modelů bot Nike na světě. V pátém patře si můžete zase zahrát basketbal a vyzkoušet si tak oblečení v praxi.

Páté patro, basketbalová hala Nike, New York

Další obrovskou inspirací je obchodní centrum Westfield v Londýně. Více než 700 módních značek, nespočet tématických eventů, ulice s nejluxusnějšími obchody, jedinečné zážitky při nakupování, inteligentní parkování, styling prodavači jako samozřejmost, některé výlohy dosahují délky až 150 metrů, prosecco bar a nebo lustry za desítky milionů korun.

The Village, ulice s 35 nejluxusnějšími značkami, Westfield, London

Aktuálně je Westfiled London největší nákupní centrum v Evropě (ve 2018 se otevřela poslední část). S neuvěřitelnými 9 poštovními směrovacími adresami, 360 obchody a 60 různými druhy gastronomie, se zde značky předhánějí v nákupních zážitcích a inovacích v rámci retailového nakupování.

Interaktivní prodejna Samsung, Westfield

Skvělým nakupovacím zážitkem jsou chytré kabinky, které jsem viděla hned u několika značek, které vám ukazují při zkoušení různé druhy osvětlení. Víte tedy, jak vaše šaty budou vypadat při ranním světle nebo třeba večer na párty. Samozřejmostí jsou interaktivní mapy po centru a tablety v jednotlivých obchodech.

V obchodním centru najdete také velké množství tzv. pop-storů, které jsou úplně bez prodavačů. Prohlédnete si oděvy a pomocí tabletu si objednáte přímo domů.

Budoucnost bez prodavačů, Westfield London

Jak by měla vypadat retailová firma v roce 2020?
Zpátky do naší reality. Podívejme se na graf, jak by z hlediska fungování mohla vypadat dnešní retailová firma. Před 10 lety by tento graf vypadal jinak. Uprostřed by byly kamenné pobočky. Dnes je nutnost retailu mít již v základu funkční infrastrukturu, na které se dá postavit celá komunikace přes různé distribuční kanály nebo třeba do budoucna výše zmíněný interaktivní showroom. Hlavním tématem následujících dvou let z hlediska technologií bude v retailu propojování IT systémů a nasazování nástrojů umělé inteligence.

V první speciálu se můžete těšit na pricing a finance. Sledujte nás.

--

--

Simona Zábržová
TOPMONKS

business development | ecommerce | retail | sales | marketing | enterpreneurial DNA | energy charger |