Çiçeklerinizi şeker ile sirke ile besleyin!

Çiçekler dalında her zaman daha güzeldir. Ancak özel günlerde eşinizden, arkadaşınızdan aldığınız ve kısa bir süre sonra solacağını bildiğiniz çiçeğin kıymeti de bir başka güzeldir. Peki hediye gelen dalından koparılmış çiçeklerinizi daha uzun süre canlı tutmak için yapmanız gereken ilginç yöntemlerin olduğunu biliyor musunuz?

Reader’s Digest dergisinin haberine göre, küçük çiçek demetiniz ve diğer çiçekleriniz suya bakır para ve bir küp şeker attığınızda daha uzun süre solmayacaktır. Gazoz şişesinin dibinde kalan son damlaları dökmeyin. Bir vazo dolusu çiçeğe fincanın dörtte biri gazoz ekleyin. Gazozun içindeki şeker çiçeklerin olgunlaşmasına yardım eder. Çiçeklerinizi vazoya koymadan önce suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 yemek kaşığı şekeri vazoya koyup karıştırın. Faydasına şaşıracaksınız.

Çiçeklerinizi vazoya koymadan önce vazodaki suya ezilmiş bir aspirin ekleyin. Bu çiçeklerinizi daha uzun süre canlı tutmak için denenmiş doğru bir yoldur. Ayrıca suya bir çay kaşığı şeker, bir tutam tuz ve karbonat ekleyebilirsiniz.

Saç spreyi ile buketlerinizi parlatın

Masanızda duran bir buket çiçek evinize renk katar ve güzel bir koku verir. Bu çiçeklerin solmaması için birazcık saç spreyi çiçeklerinizi koruyacaktır. Buketinizden bir adım uzakta durun ve sadece yaprakların ve taç yaprakların alt tarafında saç spreyi sıkın.

Vazodaki 1 litre suya çay kaşığının dörtte biri oranında beyazlatıcı eklerseniz dalından koparılan çiçekleriniz daha uzun süre taze kalacaktır. Bunun için diğer bir formül, 1 litre suya 3 damla beyazlatıcı ve 1 çay kaşığı şeker koymaktır. Bu yöntem, aynı zamanda suyu bulanıklaştırmaz ve bakteri oluşumundan korur.

Bir başka yöntem ise, bir litre ılık suya 3 yemek kaşığı şeker ile 2 yemek kaşığı sirke eklemektir. Sirke bakterilerin gelişimini engellerken, şeker ise çiçekleri besleyip daha uzun süre canlı tutacaktır. (Popüler Dergi)


Originally published at www.tr724.com on February 21, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.