15 Temmuz zekâ testinin cevap anahtarı (1)

Pazartesi yayınladığımız 15 Temmuz Zekâ Testi aşırı ilgi gördü. Böyle oluca cevaplarını da yayınlayalım dedik.

İlk sorudan başlayalım:

1–4 metre derinliğindeki sulardan geçebilen, 1500 beygirlik V12 motora sahip, her bir egsozu 50 cm genişliğinde ve mazgalla kapalı olan, 1 metre kalınlığında beton duvarı rahatça delip geçen ama bir tişörtü geçemediği söylenen talihsiz tankın adı nedir?”

A) Altay B) Tayyip C) Leopar D) Yeliz

Erdoğan, “Sırtındaki tişörtünü tankın egzoz borusunun içine afedersiniz tıkamak suretiyle onu çalışamaz hale getiren imandır, iman” demişti. Ve tüm AKP seçmeni bu korkunç yalana derhal inanmıştı. Leopar tankını üreten firmanın açıklamasıyla Erdoğan’ın yalanı yatsıyı bulmadan çürümüş oldu. Çünkü bu tankın egzozuna “5 tankı durduran kahraman gazi” olarak günlerce manşet olan fakat meğer burnunu tank değil, arkadaşının kırdığı ortaya çıkan vatandaş Zafer Onaran’ı tıkasanız durması mümkün değil. Ama bir egzoza Zafer diğerine D seçeneğindeki Yeliz tıkanırsa durabilir!

Yani doğru cevap iftiraya maruz kalan Leopar.

Erdoğan’ın lafındaki bir başka tuhaflık el hareketi yaparak telaffuz ettiği “afedersiniz” sözcüğü. Cumhurbaşkanına neyi tedai ettirdiyse!

İkinci soru 15 Temmuz’un tüm foyası ortaya döken bir soru:

2 — TSK envanterindeki 13.696 tanktan sadece plastik mermi yüklü 74’ünün kullanıldığı ve bunların da 28’inin yolunu kaybettiği darbe oyununun adı nedir?

A) Nintendo Wii Savaş oyunu B) PS4 Lütuf of God C) Hakan 1, Metin 2 D) Reis 1

TSK’da toplam sayısı 13.696 olan şu modellerde tank var: Leopard, ACV-AIFV, M48A5T2, 380–26P, M88A2, M60A3, M113, M60T, M60A1, M48A5T1, ACV-AAPC, ACV-ATV, T155, M52T, M108T, M42.

Fakat 15 Temmuz’da kullanılan tank sayısı bunun yüzde 0,5’i. Yani 200’de 1’i. Hollywood Er Ryan’ı kurtarmak filminde bile bunun 2–3 katı tank kullanmıştı. Ama Erdoğan’ın darbe filmi tam bir ucuz yeşilçam filmi olmuş! Keşke 15 Temmuz için Hollywood’dan profesyonel yardım alsalardı.

Doğru cevap tabi ki “Reis 1”

Sonraki soru mizansenin yumuşak karnı:

3 — Türkiye’nin en büyük ordusu olan 1. Ordu’nun 3 kilometre ötesinde köprüyü kapatanlara saatlerce müdahale etmediği, sessizce olanları beklediği akşam hangisidir?

A) Akdeniz akşamları B) Marmaris akşamları C) Malum akşam D) İyi akşamlar

1.Ordu en büyük ordumuz. 3 kolordudan oluşuyor. 7 adet Mekanize Piyade Tugayı, 4 zırhlı tugay, 2 zırhlı tümen, komando alayı ve daha pek çok askeri birliği barındırıyor.

O gece Boğaziçi ve Fatih köprüleri tek taraflı olarak silahsız askeri öğrenciler ve bir grup asker tarafından kapatılıyor, ta Konya’dan gelen MAK timi Moda’daki düğünden kuvvet komutanlarını ve 22 generali gözaltına alıyor ama ne hikmetse 1. Ordu ve komutanı Ümit Dündar uyuyor! Veya mizansene katkıda bulunmak üzere sessizce bekliyor.

Doğru cevap tabii ki “malum akşam”

Bir sonraki soru:

4 — Darbe girişimini öğrendiği vakti 5 ayrı röportajda 5 farklı saat olarak söylemeyi başaran lider hangisidir?

A) Recep İvedik B) Devlet Bahçeli C) AKP genel başkanı D) Küçük Reis

Sabah Nato’yu linç edip öğlen öpücük gönderen, akşam AB’ye ‘Haçlı ittifakı’ deyip, yatsıda ‘biz AB’nin parçasıyız’ diyen, İkindi vakti Almanya’ya ‘Nazi kalıntısı’ deyip tırsınca geceyarısı mealen ‘canımsın Merkel’ diyen bir liderden 15 Temmuz’u gerçekten ne zaman öğrendiğini duymak mümkün değil.

Bunu tarihte sadece ‘AKP genel başkanı’ başarabilir.

Bir diğer kritik soru 249 kişinin ölümünün asıl sorumlusunu işaret ediyor:

5 — Darbe girişimi genelkurmay karargahında püskürtülmüşken ve 273.000 silahlı polis bir kenarda dururken onları kasten kullanmayarak halkı sokağa çağırıp 249 insanın ölümüne sebebiyet veren dünya liderinin adı nedir?

A) Putin B) Esat C) Erdoğan D) Saddam

Silahlı kuvvetlerin 570 binlik mevcudunun 8.678’inin yani yüzde 1,5’inin katıldığı darbe girişimine karşı en önemli güç polis teşkilatı ama Erdoğan bunu hiç düşünmüyor. Polisi kullanmayı o kadar düşünmüyor ki polis teşkilatının bağlı olduğu İçişleri Bakanı Efkan Ala darbe girişimini saat 23.00’te MİT Müsteşarı’ndan öğreniyor. Yani 8 bin kişilik ‘sokağa ne için çıktığını bilmeyen asker’ için 273 bin değil 23 bin kişilik bir polis teşkilatı yetebilir. Ama “15 Temmuz destanı” için kan dökülmesi gerekiyordu. Sorunun cevabı o kadar net ki…

Senaryo gerçekten dökülüyor, soru şu:

6 — Hiç haberi olmadığı halde 15 Temmuz akşamı Marmaris’te kaldığı otele yakın 4 farklı havaalanında mürettebatıyla birlikte 4 uçak bekleten öngörülü lider kimdir?

A) Trump B) Putin C) Erdoğan D) Esat

Yandaş medya Erdoğan’ı o akşam ‘ev görüntülü’ otelinde torununa Kur’an öğrettiğini sanıyor. Ama Erdoğan Cuma namazına bile gitmeden “prodüksiyonu “dikkatle takip ediyor. Ve bir kontrolden çıkma durumuna karşı da tedbir hazır. O sırada pilot ve mürettebatı hazır, motorları çalışır vaziyette Dalaman, İzmir, Bodrum ve Çıldır’da 4 uçak bekliyor. Bu uçakların hazır edilmesi minimum 7 saat alıyor. Erdoğan’ın bu müthiş sezgileri için eniştesinin aramasına gerek yok ama tevazu işte…

Bu öngörü Saddam’da yoktu. Sadece Erdoğan’da var.

MİT müsteşarı da rolünü profesyonel oynamamış, delil bırakmış. Bu soru onunla ilgili:

7 — Silahlı kuvvetlerin kendisini helikopterle kaçıracağını öğrenince kendi ayağıyla doğruca genelkurmaya koşan cesur şahsiyetin adı nedir?

A) Fatih Terim B) Acun Ilıcalı C) Hakan Fidan D) Nihat Doğan

Hakan Fidan öğlen TSK’nın darbe yapacağını ve kendisini kaçıracağını öğreniyor. Bir MİT sığınağına gitmiyor. 273 bin polislik emniyete teşkilatına da koşmuyor. Peki ya ne yapıyor? Kendisini kaçıracak olanlara koşuyor. Ve nasıl bir önseziyse Genelkurmay’a baskından dakikalar önce oradan çıkmayı başarıyor. Bu muazzam dakiklik Fidan’ın 15 Temmuz kurgusuna hakim olduğunu hatta filmin yönetmeni olduğunu açık ediyor.

Doğru cevap tabi ki Fidan.

Hapishanelerde darbecilerin değil, MİT’in fişlediği isimlerin olduğunu o kadar çok delil var ki! Buyrun bu soruda o var:

8 — Bir yandan darbe yapan(!) diğer yandan pilotlarına yaptığı darbenin hava üssünü bombalatan ilginç mensuplara sahip cemaatin adı nedir?

A) Erenköy B) İsmailağa C) Menzil D) Bildiğin cemaat

Güya cemaat darbe yapmıştı ama her geçen gün ortaya çıkan delillere göre cemaat mensupları darbeyi önlemeye çalışmış.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, 15 Temmuz gecesi güvenecek pilot bulamadıklarını, sadece 5 pilot bulabildiklerini açıklamış. İşin tuhaflığına bakın ki darbe üssünü bombalayan bu 5 pilot daha sonra cemaat üyeliğinden tutuklanıyor.

Bu soru medyanın gözünü boyadığı bir halkın dramı:

9–570 bin mevcudu olan ordunun yüzde 1,5’unun katıldığı darbe girişimini gerçek darbe sanan, sokaklarda tank peşinde koşan yurdum insanlarının yaşadığı ülkenin adı nedir?

A) Sri Lanka B) Yeni Gine C) Yeni Türkiye D) Burkina Faso

Maalesef algı sokağa çıkan halkın darbeyi önlediği üzerine. Dünya tarihinde halkın darbeyi önlediği bir örnek yok. Öyle olsa yüz binlerce insanın günlerce sokakta eylem yapıp direndiği ülkelerde darbe püskürtülürdü.

Şeytan kulağına kurşun ya bir de bir gün gerçek darbe olursa tankı tişörtle durdurdum sanan bir halkın hali ne olur? Düşünmek bile ürpertici. A, B ve D seçeneğindeki halkların Allah’tan bir dünya liderleri yok! Doğru cevap tabi ki Yeni Türkiye

Zurnanın zırt dediği soru bu:

10 — On bin çalışanı, 75 silahlı güvenlikçisi olmasına rağmen biri rütbeli 5 askerle basılıp darbe bildirisi okunan ve bunlar da kameraman ve ışıkçılar tarafından gözaltına alınan kurumun adı?

A) TRT (Türkiye Radyo Televizyon) B) RRT (Recep Radyo Televizyon) C) BRT (Bilal Radyo Televizyon) D) Beyaz TV

27 ulusal TV kanalının yayın yaptığı bir ülkede diğer kanalları susturmayı akıl etmiyorsunuz. Yalnızca TRT için 1’i rütbeli 5 asker görevlendiriyorsunuz. Bu aptal senaryoyu Bollywood’a bile götürseniz ‘saçmalamayın’ diye kafanıza çalarlar. Ama TRT bu senaryoyu beğenip kurguda rol alıyor!

(Devamı yarın)


Originally published at www.tr724.com on July 26, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.