3 büyükler istikrarsızlıkta istikrar arıyor

Fenerbahçe’nin son 3 haftada sadece 2 puan toplaması teknik patron Dick Advocaat’ın kredisini tükenme noktasına getirdi. Galatasaray’ın Jan Olde Reinkerink’in görevine son vermesinden sonra benzer bir durumun Dick Advocaat’ın da başına geleceği artık yüksek sesle dillendiriliyor. Liderin 10 puan gerisine düşen Fenerbahçe için şampiyonluk treni çoktan kaçmış görünüyor. Sorunun çözümü basit: Teknik direktör değiştirmek. Ancak sürekli teknik adam değişikliği başarı getirmiyor. İstikrarsızlıkta istikrar yakalamak isteyen kulüplerimiz hayal kırıklığı yaşıyor. Oysa başarı istikrardan, özellikle de teknik adam istikrarından geçiyor. Örnekleri çok fazla…

UZUN SOLUKLU, KALICI BAŞARI İÇİN

Manchester United, takımın dümenini 1986’da Alex Ferguson’a teslim ederken, şampiyonluk için tam 6 yıl beklemişti. M United yönetimi, Ferguson’a sabır göstermese art arda kupalar kazanan bir takım göremeyecekti. Manchester United, Ferguson’a tanıdığı kredinin meyvesini 13 Premier Lig şampiyonluğu, 2 Şampiyonlar Ligi kupası ve daha onlarca farklı kupa ile aldı. Ferguson, 27 yıl sonra 2013’te emekliye ayrılırken sıradan bir takımın nasıl dünya devi haline geldiğini herkese gösteriyordu.

Fatih Terim, 1996’da Galatasaray’ı çalıştırmaya başladığında ilk haftalar sıkıntılı geçmişti. Özellikle Ali Sami Yen’de Fenerbahçe’ye 4–0 yenilmesi moralleri bozmuş, Terim’in koltuğunu sallantıda bırakmıştı. Ancak Galatasaray yönetiminin açtığı krediyi iyi değerlendiren Terim, takımı 4 yıl üst üste şampiyon yaparken, başarısını 2000’de UEFA Kupası’nı kazanarak taçlandırdı. Bu başarının gelmesinde en önemli etken teknik patron istikrarı oluyordu.

Barcelona, Milan, Juventus, Bayern Münih, PSG, Arsenal, Borussia Dortmund, Atletico Madrid hem ligde hem de Avrupa’da başarılı olurken, bu istikrarın karşılığını gördü. Milan, Ancelotti’ye takımı teslim ettiği 2001–09 arasında başarılı oldu. Barcelona, 2008–12 arasında Josep Guardiola döneminde kazanmadık kupa bırakmazken, Borussia Dortmund, Jürgen Klopp’lu 7 yılda bütün Avrupa’da adından söz ettirmişti.

GALATASARAY ADINA ALDANDI, HÜSRAN YAŞADI

Avrupa istikrarda başarılı olurken gelelim bizim 3 büyüklerin teknik adam karnesine. Önünde Fatih Terim ve Mircea Lucescu gibi iki başarılı örnek bulunan Galatasaray, son 10 yılda tam 12 teknik adam değiştirdi. Karl-Heinz Feldkamp, Michael Skibbe, Bülent Korkmaz, Frank Rijkaard, Gheorghe Hagi, Fatih Terim, Roberto Mancini, Cesare Prandelli, Hamza Hamzaoğlu, Mustafa Denizli, Jan Olde Riekerink ve Igor Tudor, Sarı Kırmızılı ekibin teknik patronluğu koltuğunda oturdu.

Bu süreçte Galatasaray 4 kez şampiyon olurken, bunun 3’ünde dümende yerli teknik adamlar vardı. Fatih Terim’le iki, Hamza Hamzaoğlu ile bir şampiyonluk yaşayan Galatasaray, 2007–08 sezonunu tamamlayamadan sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakan Karl-Heinz Feldkamp’ın yerine geçen Cevat Güler’le sezonu şampiyon tamamlamıştı. Galatasaray özellikle ismine aldanarak takımı teslim ettiği yabancı hocalar döneminde hep hüsran yaşadı.

FENERBAHÇE’DE HESAPSIZ KİTAPSIZ DEĞİŞİKLİKLER

Fenerbahçe, son 10 yılda 8 teknik adamla çalıştı. Sarı Lacivertli ekibin yakın tarihine baktığımızda şampiyonluklar hep istikrarlı teknik adamlar döneminde alındı. 2003–06 arasında görev yapan Daum’la 2 lig şampiyonluğu yaşanırken, 2006–08 arasındaki Zico döneminde 1 kez lig mutlu sonla bitirildi. Yine 2010–13 arasında 3 yıl görev yapan Aykut Kocaman döneminde 1 kez lig lider olarak tamamlandı.

Son 10 yılda Zico, Luis Aragones, Christoph Daum, Aykut Kocaman, Ersun Yanal, İsmail Kartal, Vitor Pereira ve Dick Adovocaat görev yaptı. Bir yıl görev yapıp da takımla şampiyonluk gören tek isim Ersun Yanal oldu. Yanal, takımı şampiyon yapmasına karşılık ikinci sezonun başlangıcına sayılı günler kala görevine son verildi. Aziz Yıldırım, aynı muameleyi Vitor Pereira’ya da reva gördü. Portekizli teknik adam, ligin başlamasına 10 gün kala kovulurken, yerine Dick Advocaat getirildi. Hesapsız bu değişikliğin faturası ise üst üste kaybedilen puanlar oldu.

LİGİ TANIMAYAN HOCALARLA BAŞARI HAYAL

Beşiktaş son 10 yılda 7 teknik adamla çalıştı. Ertuğrul Sağlam, Mustafa Denizli, Bernd Schuster, Carlos Carvalhal, Samet Aybaba, Slaven Biliç ve Şenol Güneş, Kara Kartal’ın son 10 yılında görevdeydi. Bu süreçte Beşiktaş 2 şampiyonluk yaşayabildi. Şenol Güneş ilk sezonunda takımı şampiyon yaparken, ikinci sezonunda da şampiyonluğa en yakın aday. Beşiktaş daha çok yerli teknik adamlara fırsat tanıdı. İsminden dolayı takımın teslim edildiği Schuster, tam bir hayal kırıklığı oldu.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın sık teknik adam değişikliğine gitmesi sadece istikrarsız sonuçlara yol açmıyor. Kovulan her teknik adama ödenen tazminat ve yeni teknik adama ödenen yüksek ücretlerle kulübün kasasından milyonlar boşa harcanmış oluyor. Sadece ismine aldanıp, Türk futbolunu yakından tanımayan hocalarla ise hiçbir zaman başarı gelmiyor. Bu durum maalesef 3 büyüklerin ısrarla anlamadığı bir gerçek.


Originally published at www.tr724.com on February 21, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.