35 milyon Euro verirsen Costa gelir!

Son günlerde spor basını sıklıkla Chelsea’nın forveti Diego Costa’nın Beşiktaş’a gelmek üzere olduğunu yazıyor. Teknik patron Antonio Conte ile yaşadığı sorunlardan dolayı Londra ekibiyle 1 yıllık sözleşmesi daha olmasına karşılık Costa’nın yoluna başka bir takımda devam edeceği uzun süredir konuşuluyordu. Gitmesi muhtemel takımlar sıralamasında Atletico Madrid öne çıkarken, İtalyan Juventus ve Milan da listenin üst sıralarında yer alıyor. Çin’den gelen çok cazip teklifleri ise Costa daha önce geri çevirmişti. Bugün Beşiktaş’ın kadrosuna katmak için uğraş verdiği Costa fazla değil 6 yıl önce siyah beyazlı ekibin adeta kapısından döndü.

SOKAK FUTBOLUNDAN 14 YAŞINDA ÇİM SAHALARA

Ekim 1988’de Brezilya’nın kuzey doğusunda bulanan Lagarto’da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan Diego Costa, 14 yaşındayken futbolcu olmak için 2 bin km uzakta Sao Paulo’da yaşayan amcasının yanına taşındı. Sao Paulo’daki futbol akademisinde kariyerine başlayan Costa, futbol altyapısı olmayan bir isimdi. Tüm hayatı caddelerde top oynamakla geçtiği için, bir futbolcunun daha küçük yaşta alması gereken disiplinden oldukça uzaktı. Bu durumun etkisini futbol kariyeri boyunca hep gördü. Sık sık maçlarda rakipleriyle kavga etmesinin nedeni de buydu.

Her Brezilyalı futbolcu Avrupa’da top koşturmanın hayaliyle yaşar. Costa, bu hayaline 2005’te Braga’ya transfer olarak kavuştu. Ancak ilk sezonunda kadroda yer bulamazken ikinci yılında 2. Lig takımlarından Penafiel’e kiralandı. 18 yaşında ilk kez bir başka takıma kiralanan Costa’nın kariyerinin büyük bölümünü kiralık olarak geçireceği yıllarda başlıyordu. 2007’de 2 milyon Euro karşılığında Atletico Madrid’e satılan Costa’nın şansızlığı takımda Agüero ve Forlan gibi iki forvetin varlığıydı. Kadroda yer bulması imkânsız olan Diego Costa, 2007–10 arasında Celta Vigo, Albacete ve Valladolid takımlarında kiralık olarak top koşturdu. 2010–11 sezonunda Atletico Madrid kadrosunda kendine yer bulan Diego Costa, 13 maçta ilk 11’de sahaya çıkıp 6 gol attı. Tam takıma alıştım dediği sırada bir yıl sonra yeniden Rayo Vallecano takımına kiralık verildi.

BEŞİKTAŞ’A GELMEK ÜZEREYKEN DİREKTEN DÖNDÜ

Takvim yaprakları 2011’i gösterirken Diego Costa’nın yeni takımının adı Beşiktaş olmak üzereydi. Taraftar anlaşıp, el sıkışmıştı. Doktor kontrolünden önce çıktığı son antrenmanda sakatlanınca Beşiktaş’a transferi gerçekleşmedi. Diego Costa 2014’te yaptığı açıklamada, “Beşiktaş bana gerçekten çok iyi teklif yapmıştı. Ama sanırım tanrı kariyerim açısından bu transferin olmasını istemedi” ifadelerini kullanmıştı.

2012’de yeniden Atletico Madrid kadrosunda yer bulan Diego Costa, Agüero ve Forlan’ın ayrılmış olmasını avantaja çevirmeyi bildi ve 2012–13 sezonunda 24 maçta ilk 11’de sahaya çıkarken, attığı 10 golle takıma katkı sağladı. Asıl katkıyı Atletico Madrid’in kazandığı Kral Kupası’nda yaptı. 8 maçta tam 8 gole imza attı. 2013–14 sezonu ise adeta Costa’nın yılı oldu. Atletico Madrid uzun bir aradan sonra La Liga’da şampiyonluğa ulaşırken, Costa 34 maçta attığı 27 golle şampiyonlukta en önemli katkıyı sağlayan oyuncuydu. Costa’nın disiplinsizliğinin bedeli ligde gördüğü sarı kartlar oldu. 2013’te 15, 2014’te 13 sarı kart gördü.

PERFORMANSI ONA PREMİER LİG KAPISINI AÇTI

La Liga’daki performansının karşılığı olarak 2014’te 38 milyon Euro karşılığında Chelsea’ye transfer olan Diego Costa, Premier Lig’de de fırtına gibi esmeye başladı. Ligin ilk 4 maçında attığı 7 golle Ada basının bir numaralı gündemi oldu. Chelsea uzun yıllar sonra aradığı forveti nihayet bulmuştu. Costa’nın Chelsea adına 4 maçta attığı 7 golü Fernando Torres 43, Schevchenko ise 47 Premier Lig maçında kaydedebilmişti. Ancak ilerleyen haftalarda Diego Costa gol yollarında suskunluğa bürünüp, sezonu 20 golle tamamladı. 2015–16 sezonunda ise 12 gol atarak beklentilere cevap veremedi.

ANTONİO CONTE İLE YILDIZLARI BİR TÜRLÜ BARIŞMADI

Bu sezon Diego Costa’nın yıldızı teknik patron Antonio Conte ile pek uyuşmadı. Ancak kan uyuşmazlığına rağmen Conte, Diego Costa’ya 35 maçta ilk 11’de görev verdi. Costa buna 20 golle karşılık verdi. Chelsea’nın şampiyonluğuna yaptığı katkıya rağmen Conte sezonun bitmesiyle gelecek planında Diego Costa’ya attığı SMS ile gösterdi. Diego Costa, İspanya’da bir radyoya yaptığı açıklamada, Conte’nin Haziran başında attığı SMS mesajıyla kendisini kadroda düşünmediğini yazdığını söyledi.

Adı eski takımı Atletico Madrid ile anılan Diego Costa’nın bu transferinde engel FİFA’nın İspanyol kulübüne Ocak 2018’e kadar getirdiği transfer yasağı. Milli tercihini İspanya’dan yana kullanan Diege Costa’nın Atletico Madrid’e transferi gerçekleşirse 4–5 ay futboldan uzak kalacak. Bu durumda önümüzdeki yıl yapılacak Dünya Kupası kadrosunda yer bulması zorlaşacağı için Costa eski takımına gelmeye sıcak bakmıyor. Yine İngiliz basını son günlerde Costa’nın teknik patron Conte ile görüşüp, takımda kalmanın yollarını arayacağını yazdı.

Diego Costa’nın piyasa değeri 35 milyon Euro. Beşiktaş’ın bu ücreti vermesi Türkiye şartlarında imkânsız. 28 yaşındaki forvetin geleceği ise belirsiz. Atletico Madrid’e transfer olup, Ocak 2018’e kadar bir başka takıma kiralık olarak gidebilir. Bu takım Beşiktaş olur mu? Tartışılır. Ancak her şeye rağmen Beşiktaş Cosya’yı kadrosuna katarsa gol yollarında rakiplerin korkulu rüyası hâline gelecektir.


Originally published at www.tr724.com on July 9, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.