Adları unutulsa da dönem dönem Avrupa’yı titretmişlerdi

Nottingham Forest, Eintracht Franfurt, Leeds United, IFK Göteborg, Dinamo Tiflis ve Borussia Mönchengladbach aynı cümle içinde bu takımların yer almasının sebebi, bir zamanlar Avrupa’da kupa kaldırmalarıydı. Şimdi her ne kadar esamaleri okunmasa veya sıradanlaşsalarda onlar eskinin devleriydi.

NOTTİNGHAM FOREST: Liecester City’nin 132 yıllık tarihinde ilk kez İngiltere şampiyonu olup yaşadığı ’Peri Masalı’nı benzerine 1977–78 sezonunda Nottingham Forest imza atmıştı. 1975’te Nottingham Forest’i çalıştırmaya başlayan Brian Clough, takımını 1976–77 sezonunda bugün Premier Lig olarak tanımlanan 1. Lige çıkarıyordu. Aynı yıl inanılmaz bir başarı örneği gösterek Nottingham, İngiltere şampiyonu oluyordu. Bu başarısını Avrupa’da taçlandırarak bugünün Şampiyonlar Ligi olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı finalde Malmö’yi 1–0 yenip müzesine götürüyordu. Aynı başarıyı 1979–80 yılında da tekrar edip bu kez Hamburg’u 1–0 yeniyordu. Üst üste iki yıl Avrupa’nın bir numaralı kupasını kazanan Nottingham’ın düşüşü 1992–93 sezonunda başladı. Artık sıradan bir takım olan Nottingham, İngiltere’nin 2. Ligi olan Championship’te mücadele ediyor.

IKF GÖTEBORG: 1982 ve 87’de UEFA Kupası’nı kazanarak adını tüm Avrupa’ya duyuran İsveç’in Göteborg takımı da eski günlerini hasretle anıyor. 1990–1997 yılları arasına 6 lig şampiyonluğu sığdıran Göteborg, bu tarihten sonra adeta sessizliğe büründü. Şampiyonlar Ligi’nde temsilcilerimiz Beşiktaş ve Galatasaray’la birer kez aynı grupta yer alan İsveç takımı, 1997’de kazandığı lig şampiyonluğundan sonra 10 yıl mutlu sona ulaşamadı. Uzun bir aradan sonra 2008–09 sezonunda bir kez daha Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansı bulan Göteborg, elemelerde Basel’e kaybetmiş ve bu fırsatı değerlendirememişti. İsveç takımı ligde de son 9 yıldır şampiyon olamıyor.

EİNTRACHT FRANKFURT: Almanya’nın unutulan kulüplerinden biri olan E Frankfurt, 1959 yılında lig şampiyonu olurken, başarısını Avrupa’da devam ettirip, Şampiyon Kulüpler Kupası’nda adını finale yazdırmıştı. Finalde Alfredo de Stefano ve Ferenc Puskas’lı Real Madrid’e boyun eğmişti. Alman ekibi Avrupa’da aradığı kupaya 1980’de ulaştı. Bu kez kupanın adı UEFA, rakip bir başka Alman ekibi Borussia Mönchengladbach’tı. İlk maçı deplasmanda 3–2 kaybeden Franfurt, ikinci maçı sahasında 1–0 kazanarak kupanın sahibi oldu. 2000’li yıllarda sıradanlaşan Frankfurt son 15 yılda 3 kez Bundesliga’dan düştü.

DİNAMO TİFLİS: Futbolun sıradan ülkesi Gürcistan’ın en başarılı takımlarından biri olan Dinamo Tiflis inanılması güç ama Avrupa’da kupa kaldırmış bir takım. 1990’da kurulan Gürcistan Ligi’ni 16 kez şampiyon tamamlayan Dinamo Tiflis, 2 kezde Sovyetler Birliği şampiyonu olma başarısını gösterdi. Avrupa’daki başarısı ise 1980–81 yılında kazandığı bugün artık tarihe karışan Avrupa Kupa Galipleri Kupası’ydı. Finalde rakip Doğu Alman takımı FC Carl Zeiss Jena olurken, Tiflis 2–1!lik skorla kupayı kaldırdı. Ertesi yıl aynı kupada yarı finalde Standard Liege kaybedip finali kaçırdı.

LEEDS UNİTED: 2000’li yılların başında fırtına gibi esen Leeds United, hesapsız harcamanın getirdiği ekonomik sıkıntının faturasını 2003–04 sezonunda Premier Lig’den düşerek ödemişti. Eski günlerinden hızla uzaklaşan Leeds United, bir ara 3. Lige kadar düştü. Şuan Championship’te mücadele eden Leeds United, UEFA’nın 1955’te start verdiği Fuar Şehirleri Kupası’nı 1967 ve 71’de iki kez müzesine götürdü. Fuar Şehirleri Kupası’nın adı, 1971’den sonra UEFA Kupası olarak değiştirildi. Leeds United, 1975 yılında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Bayern Münih’e 2–0 yenilerek kupatı kaybetmişti. Leeds United 3 kez İngiltere şampiyonu oldu.

BORUSSİA MÖNCHENGLADBACH: Almanya Bundesliga deyince doğal olarak aklımıza Batern Münih ve Borussia Dortmund geliyor. Ancak 1970’li yıllarda Almanya’da Borussia Mönchengladbach fırtınası esiyordu. 1970–77 arasına 5 lig şampiyonluğu sığdıran Mönchengladbach, 1975’te Twente’yi, 1979’da ise Kızılyıldız’ı yenerek UEFA Kupası’nı müzesine götürdü. Mönchengladbach bu kupada finali 1973’te Liverpool’a, 1980’de Frankfurt’a kaybetti. Avrupa’nın 1 numaralı kupası Şampiyon Kulüpler Kupası’nda 1977’de finale adını yazdıran Mönchengladbach’ın kupa hayaline 3–1’lik skorla Liverpool engel olmuştu.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.