Avrupa’nın kralı ‘Altın Ayakkabı’ giyer

Futbol sezonunun sonuna gelirken, ülke liglerinin şampiyonları ve Avrupa kupalarının finalistleri netleşmeye başladı. Futbolcu bazında yarışın görüldüğü alan ise Altın Ayakkabı ödülü. Sezon içinde en çok gol atan oyuncuya verilecek ödül için şimdilik Messi önde görünüyor. Arjantinli yıldızı sürpriz bir şekilde takip eden oyuncu ise Sporting Lizbon formasını giyen Hollandalı Bas Dost. Messi, Altın Ayakkabı ödülünü bu yıl kazanırsa, ödül sayısında Ronaldo’yu yakalamış olacak.

EN PRESTİJLİ GOLCÜ ÖDÜLÜ

Altın Ayakkabı ödülü ilk kez 1967–68 sezonunda Fransız futbol gazetesi L’Equipe’in, Avrupa genelinde en çok gol atan oyuncuyu ödüllendirmeye karar vermesiyle başladı. 1968–81 yılları arasında Eusebio, Gerd Müller, Ian Rush ve Marco van Basten gibi dünya futbol tarihine geçen efsane isimler, bu prestijli ödülü kazandı. 1991–96 yılları arasında ödül verilmedi. 1996–97 sezonundan itibarense ödülün ev sahipliğini European Sports Magazine dergisi üstlendi. Ayrıca Avrupa ligleri zorluk derecesine göre sınıflandırıldı. Mesela İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Alman liglerinin katsayısı ‘2’ olarak belirendi. Böylece bu liglerde gol atan bir oyuncunun hanesine 2 puan yazılacaktı.

Diğer 17 Avrupa ülkesinin katsayısı ise 1,5 oldu. Bu uygulama sebebiyle Altın Ayakkabı ödülünün sahibi daha az gol atsalar bile 5 büyük ligden çıkmaya başladı. Küçük liglerdeki oyuncuların, eskiden olduğu gibi Altın Ayakkabı’ya uzanması neredeyse hayal hâline geldi.

Son 10 yılda ise Altın Ayakkabı ödülüne La Liga golcülerinin ambargo koyduğunu görmek mümkün. 10 yılda tam 8 kez ödül La Liga gol krallarına gitti. Diğer bütün kupalarda yaşanan Messi-Ronaldo çekişmesi Altın Ayakkabı ödülünde de kendini hissettiriyor. Portekizli yıldız Ronaldo bu ödüle 4 kez sahip olurken, Messi sadece 3 kez Altın Ayakkabı alabildi. Eğer Messi performansından bir şey kaybetmezse, 4. ödülün sahibi olacak. Altın Ayakkabı’yı iki farklı ülkede gol kralı olarak kazanan sadece iki oyuncu var: Luis Suarez ve Cristiano Ronaldo.

Bu yılki Altın Ayakkabı adayları şöyle: 33 golle Barcelona’dan Leo Messi, 31 golle Sporting Lizbon’dan Bas Dost ve 28 golle Bayern Münih’ten Robert Lewandowski.

İKİ BÜYÜK SKANDAL YAŞANDI

Altın Ayakkabı ödülünün tarihinde, çok meşhur skandallar da var. Romanya’daki Komünist rejimin ödülü ‘sabote’ etmesi bunlardan biri. 1986–87 sezonunda Avusturyalı Toni Polster’in Altın Ayakkabı almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Romanya liginde Dinamo Bükreş’te top koşturan Rodion Camataru, ilginç bir şekilde yarışa dâhil oldu. 27. Hafta’da 23 golü bulunan Camataru, son 7 haftada inanılmaz bir performans sergileyerek tam 21 gol attı ve 44 gole ulaşarak Toni Polster’i 39 gol atmasına rağmen ikinciliğe itti. O sırada medyada Camataru’nun 7 haftalık mucize performansı, Romanya hükümetinin direktifleriyle gösterdiği haberleri yayılınca Toni Polster, ikincilik ödülü için Monaco’ya gitmeyeceğini duyurdu. UEFA’nın şike iddialarını soruşturup Altın Ayakkabı’yı Polster’e teslim etmesi 20 yılı bulacaktı.

Benzer durum 1990–91 sezonunda yaşandı. Kızılyıldız formasını giyen Darko Pancev 34 golle Avrupa’da en çok gol atan oyuncu olarak Altın Ayakkabı ödülünün sahibi olmuştu. Ancak Kıbrıs Rum Kesimi, liglerinde oynayan bir oyuncunun 40 gol attığını iddia ederek, ödülün gerçek sahibinin kendi oyuncuları olduğunu iddia etti. Ortalık karışmıştı. Zira, UEFA kayıtlarına göre Kıbrıs Rum Kesimi liginin gol kralı 19’ar gol atan Suad Besirevic ve Panayiotis Xiourouppas’tı. Rumlar iddiasından vazgeçmeyince organizasyonun sahibi Fransız L’Equipe gazetesi hem 1990–91 sezonunda Altın Ayakkabı ödülünü vermeyeceğini hem de bundan sonra ödüllerin düzenlenmeyeceğini açıkladı. Darko Pancev ödülünü 15 yıl sonra 2006’da dönemin UEFA Başkanı Michel Platini’den aldı.

ALTIN AYAKKABIYI TÜRKİYE’DEN SADECE TANJU ALABİLDİ

Altın Ayakkabı ödülünü bugüne kadar Türkiye’den sadece Tanju Çolak kazandı. 1987–88 sezonunda Galatasaray formasıyla ligde 39 gol atarak krallık tacını giyen Tanju Çolak, Avrupa’da da en çok gol atan oyuncu olunca Altın Ayakkabı ödülünün sahibi oldu. Ödül töreninden hafızalarda kalan ise sunucunun ‘İngilizce, Fransız veya Almanca biliyor musun?’ sorusuna Tanju’nun hiçbir dilde cevap verememesiydi…

2016–17 sezonu Altın Ayakkabı yarışı


Originally published at www.tr724.com on May 5, 2017.