Bırakın çocuğunuz balkona çıksın!

Anne babalar, çocuğun tek başına balkona çıkmasından endişe eder. Oysa ki alacağınız basit tedbirler ile bu endişenizden kurtulabilirsiniz. Şu tavsiyelere uyarsanız hem siz rahat edersiniz hem çocuğunuz gününü sıkılmadan geçirir:

Balkon korkuluğunuzun sağlam olup olmadığını kontrol edin. Korkuluk manto malzemesinin üzerine sabitlenmiş ise güvenli değildir.

Korkuluklar büyük oranda camdan oluşuyorsa cam kırıldığında dağılıp aşağıya düşmemeli. Temperli cam kullanılmasına dikkat edilmeli. Eğer darbelere dayanıklı değilse ahşap ya da metalden kısa aralıklarla dikey parmaklıklar yaptırılmalı.

Çocuğun parmaklıklar arasından geçmemesi için dikmelerin arasının 15 santimden fazla olmamalı. Geniş ise çocuğunuzun sıkışmasını önlemek için parmaklıkları hasır, bahçe çiti, gölgelik kumaş, şeffaf plastik levha veya pleksiglass malzeme ile kapatabilirsiniz. Bu malzemelerden her hangi birini vidalayarak veya metal tel ile parmaklıklarınıza uygulayabilirsiniz. Zımba kullanmaktan uzak durunuz.

Türkiye’de bir standardı olmamasına rağmen Batı ülkelerinde parmaklıkların yasal yüksekliği 92 cm. Eğer bu boyda değiller ise yenilemeniz gerekmekte.

Balkon ve teras mobilyalarınızı, saksılarınızı parmaklıklardan uzak tutmayı alışkanlık edinin. Çocuğunuza bunlara tırmanma ve üzerinden atlama imkanı sağlamayın.

Eğer korkuluğunuzun merdiven gibi yatay sıraları, çubukları varsa bunların tırmanma aracı olarak kullanılma olasılığını göz ardı etmeyin.

Parmaklıklarınızı çocuk güvenliği için düzenlerken dış merdivenlerinizin de güvenli olmasını sağlayın. Eğer balkonunuzdan aşağıya doğru inen bir merdiven varsa, parmaklıklarınıza uygun bir kapı ile güvenliği sağlayabilirsiniz. Kapının mandalının çocuğunuzun ulaşamayacağı bir mesafede olmasına dikkat edin.

Emniyet ağları güçlü, şeffaf veya renkli naylon ipten üretildikleri için dış görünüşü bozmadan apartmanlarda güvenliği sağlayabilir. Pencerelerde, bölmelerde ışıktan ve hava sirkülasyonundan feragat etmeden modern metal balkon parmaklıklarında da kullanılabilir. Bu ağlar çimento, seramik, metal ya da ahşap her türlü yüzeye monte edilebilir.


Originally published at www.tr724.com on July 12, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.