Beşiktaş konsantrasyon sorunu yaşadı [İlk Devrenin Ardından-4]

HABER-ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Son iki yılın şampiyonu Beşiktaş’ın bu yıl hedefi çift kulvardı. Hem ligde şampiyonluk hem de Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla sezona başlayan Kara Kartal’ın en büyük güvencesi kenar yönetimiydi. İlk devre sona ererken Avrupa hedefini tutturdu. Ancak aynı başarıyı lige taşıyamadı. Bunun nedeni oyuncuların yaşadığı konsantrasyon sorunuydu.

AVRUPA’DA YENİLGİSİZ LİDER

Şampiyonlar Ligi’nde kuralar çekilirken Beşiktaş’ın grubuna Porto, Monaco ve RB Leipzig düşmüştü. Beşiktaş için yazılan en iyi senaryo grubu üçüncü sırada bitirmesiydi. Ancak maçların start almasıyla farklı bir tablo çıkıyordu. Beşiktaş, Porto ve Monaco’yu deplasmanda yenerek, tüm senaryoları çöpe atacaktı. 6 maçlık seri tamamlandığında grubun zirvesinde yenilgisiz bir Beşiktaş vardı. Şenol Güneş’in talebeleri tarihi baştan yazıp, futbol dersi verdi. Şampiyonlar Ligi maçlarında Cenk Tosun ve Anderson Talisca attığı gollerle yıldızlaşıyor, Quaresma etkili oyunuyla adını tüm Avrupa’ya bir kez daha duyuruyordu.

LİGDE PUAN KAYIPLARI

Avrupa kulvarında esen Kartal fırtınası aynı oranda lige yansımıyordu. İlk 5 haftada 4 galibiyet alan Beşiktaş, deplasmanda oynadığı Fenerbahçe maçıyla düşüşe geçti. Quaresma, Atiba ve Oğuzhan’ın kırmızı kart gördüğü Kadıköy deplasmanında kaybedilen, 3 puandan daha fazlasıydı. Fenerbahçe maçıyla başlayan kötü gidişat sahasında Trabzonspor beraberliği, deplasmanda Gençlerbirliği ve yine sahasında oynadığı Başakşehir beraberliği ile devam etti. 4 maçta toplam 2 puan çıkarabilmişti. Her Avrupa zaferi dönüşünde Beşiktaş ligde puan kaybediyordu. Avrupa’da esen Talisca ve Quaresma gibi oyuncular ligde dökülünce ‘maç seçiyorlar’ yorumları yapıldı. Şenol Güneş ortaya çıkan durumdan rahatsızlığını hissettirme adına yıldız oyuncuları yedek soyundurarak gerekli mesajı vermişti.

GOL SORUNU

Beşiktaş ligde bu sezon gol sorunu yaşadı. Takımın gol yükü tek başına Cenk Tosun’un omuzlarına kaldı. Şampiyonlar liginde 6 maçta 4 gol atan Cenk ligde 16 maçta 8 golle buluştu. Sezon başında büyük ümitlerle transfer edilen ve 35 gol sözü veren Alvaro Negredo ancak Cenk’in yedeği olurken ligde 4 gol atabildi. Şampiyonlar liginde Cenk’le birlikte Beşiktaş’ı sırtlayan Talisca lige gelince kayıpları oynadı. Brezilyalı oyuncu Avrupa’da 4 gol atarken ligde 3 gol ve 3 asistlik bir performans sergiledi.

YEDEK KULÜBESİ VERİMSİZ

Beşiktaş’ın bir diğer sıkıntısı yedek kulübesindeki oyunculardan istediği verimi alamaması oldu. Jermain Lens, Negredo, müzmin sakatlar Gökhan Töre ve Mustafa Pektemek takıma doğru düzgün katkı yapmayınca puan kayıpları doğal oldu. Beşiktaş’ın iki kulvarı birlikte yürütecek kadro zenginliği olmadığı net bir şekilde ortaya çıktı. Yönetim Hırvat Vida ile defansı takviye ederken, Cenk Tosun’un adı sürekli transferle anıldı. Yıldız golcü için Beşiktaş’ın kapısını çalmayan kulüp kalmazken yeni takımının 25 milyon Pound ödeyecek olan Everton olduğu yönünde haberler çıkmaya başladı. Yine Arda Turan’ın Beşiktaş’a geleceği de sık sık gündem oldu. Bu durum taraftarlar arasında bölünmeye yol açtı.

PEPE-TOSİÇ UYUMU

Beşiktaş’ta ilk yarının en istikrarlı ismi kaleci Fabri olurken, Tosiç hırçınlığı, Cenk golleriyle, Caner Erkin ise aldığı cezalarla ön plana çıktı. Kaleci Fabri 17 maçta sahadaydı. Pepe sakatlığından dolayı sadece 2 maç kaçırdı. Defansta Pepe -Tosiç uyumu dikkat çekti. Türk oyunculardan en istikrarlı olanı 16 maçla Cenk Tosun oldu. Tolgay Arslan ve kaptan Oğuzhan ise 13 maçta sahadaydı. Cenk Tosun 8 golle en skorer isim olurken, Ryan Babel 7 golle klasını konuşturdu. Takımın en hırçını 4 sarı ve bir kırmızı kartla Tosiç’ti. Beşiktaş sezonun ilk devresinde 5 kırmızı ve 37 sarı kartla ‘en hırçın’ takım oldu. Caner ise Başakşehir maçında hakeme yönelik yaptığı hareketten 6 maç ceza alıp, takımını yalnız bıraktı.

Beşiktaş’ta ilk yarıda Cenk, Babel, Pepe, Medel, Tosiç ve Tolgay öne çıkan isimler oldu.


Originally published at www.tr724.com on January 1, 2018.

Like what you read? Give Hasan Cucuk a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.