Bel ağrısı başka hastalık habercisi olabilir

Ağır işlerde çalışanlar, ev kadınları, şoförler, sürekli ayakta duran öğretmen, eczacı, garson gibi meslek sahipleri, bel ağrısı şikâyetinin en fazla olduğu gruplar.

Uzmanlar, en sık karşılaşılan ağrı nedenlerinin başında bel ağrısının geldiğini, bunun bir hastalık değil, belirti olduğunu söylüyor. Bel ağrılarının yüzde 30’unda en ileri görüntüleme yöntemleri ile dahi ağrının gerçek nedeninin saptanamadığı belirtiliyor. Sadece bel ağrısı olarak isimlendirebileceğimiz bu tür ağrılar, 4–8 hafta içinde kendiliğinden ya da basit tedavilerle rahatlar. Uzmanlar, bel ağrılarının bir kısmı iltihabi romatizma hastalıklarına, bazı enfeksiyon hastalıklarına, karın içerisindeki organların hastalıklarına ya da tümörlere bağlı olabileceği uyarısında bulunuyor. Bu sebeple bel ağrılarının hafife alınmaması ve doktora başvurulmasını tavsiye ediyor.

BEL AĞRISI, BÖBREK RAHATSIZLIĞININ İŞARETÇİSİ Mİ?

Türkiye’de her 6 insandan birinde görülen böbrek hastalığında erken teşhis tedavinin başarı yüzdesini arttırıyor. Şiddetli bel ve kasık ağrısı aslında böbrek hastalığının habercisidir. Uzmanlar, geceleri idrara kalkma, idrarın koyu kırmızı renkte bir kez bile olması, halsizlik ve kemik ağrıları böbrek hastalığı sinyali olduğuna işaret ediyor. Yüksek tansiyon da böbrek yetersizliğinin en önemli sebepleri arasında yer alıyor.


Originally published at www.tr724.com on March 27, 2017.

Like what you read? Give Tr724 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.