Bu ülkenin 17 milyon nüfusu, 19 milyon bisikleti var

MURAT KANİ, AMSTERDAM

Avrupa genelinde, Avrupa Bisiklet Federasyonu tarafından yapılan bir araştırmada Avrupa’nın en çok bisiklet kullanan ülkesinin Hollanda olduğu öğrenildi. Federasyon bisiklet turizmi, bisiklet kullanım sayısı, trafikte bisiklet güvenliği, bisiklet piyasası ve bisiklet dernekleri sayısına göre yaptığı değerlendirmeyi kamuoyuna açıklarken, bisiklet dostu ülkelerin başında Danimarka, Hollanda, İsveç ve Finlandiya yer aldı.

Günlük yaşamda en fazla bisiklet kullanımı, bisikletli güvenliği ve turizmi açısından Hollanda ilk sırayı alırken, bisiklet satışı ve bisiklet derneği üyeleri açısından Danimarka öne geçti. Hollanda’da milletvekili ya da bakanların bile parlamentoya bisikletle geldiklerini görmek, artık sıradan bir görüntü.

Hollanda Bisiklet ve Otomotiv Sanayi Derneği’nin (RAI) açıkladığı rakamlara göre, ülke genelinde 2016′da toplam bir milyon 200 bin adet bisiklet satıldı. Satılan bisiklet sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6 azaldı. Toplam gelir ise bir önceki yıla oranla yüzde 4 artarak 937 milyon Euro olarak gerçekleşti. Bunun sebebi, daha çok tercih edilir hâle gelen elektrikli bisiklet fiyatlarının yüksek olması. RAI’ye göre toplam bisiklet satışının yüzde 30’unu motorlu bisikletler oluşturuyor.

17 milyon nüfuslu Hollanda’da 19 milyondan fazla bisiklet olduğu tahmin ediliyor. Ülkede ayrıca her yıl 600 binden fazla bisiklet çalınıyor. Bu konuda yetkililer ekstra güvenlik önlemleri almaya çalışıyor.

Danimarka’daki bir danışmanlık şirketinin 80 ülke başkentinde yaptığı bir başka araştırmada ise, Hollanda’nın başkenti Amsterdam, ‘dünyanın en iyi bisiklet şehri’ seçildi.

750 bin kişinin yaşadığı Amsterdam’da, 1 milyona yakın bisiklet var. 2000’lere girerken bisiklet yollarını iki katı uzunluğuna çıkaran Hollanda, son 10 yılda ise sadece bisikletlilerin kullanabileceği yollar yaptı. Bunun yanı sıra Hollanda’nın büyük şehirlerinden Utrecht’teki tren istasyonunun yakınında, 12 binden fazla bisikletin park edilebileceği ‘dünyanın en büyük bisiklet parkı’ inşa edildi.


Originally published at www.tr724.com on April 4, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.